V nesreči je po ocenah vdrlo od 500 do 700 kubičnih metrov materiala. Zdaj ga ročno odstranjujejo, da bi prišli še do zadnje pogrešane osebe. V torek je generalni direktor rudnika Marko Mavec dejal, da upajo na najboljše, a da se bojijo najslabšega.
Danes so nato iz premogovnika sporočili, da so se prebili do lokacije drugega ponesrečenega rudarja. "Z žalostjo v srcu vas obveščamo, da ponesrečeni ni preživel," so sporočili. Njegova identiteta še ni potrjena, odkopavanje izpod nasutega materiala pa še poteka. "V mislih smo s svojci in z družinami rudarjev," so še sporočili s Premogovnika Velenje.
Sindikalni zaupnik sindikata SDRES Jakov Dominkovič je za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da gre za težke trenutke za Premogovnik Velenje. "Narava je globoko zarezala, ni lepo vzdušje. Na delovnih mestih je zelo slabo, ljudje so žalosti. Ne pomnim, odkar sem na premogovniku, pa sem že kar nekaj časa, tako slabega vzdušja oziroma tako težke situacije kot je ta," je povedal.
"Na začetku akcije so šli naši najboljši reševalci kar jih premogovnik premore takoj v reševanje. Zadeva je zelo resna, zato ker poleg mulja po navadi pride še do izriva kakšnih plinov. Najprej so delali pod aparati, potem pa se je vzpostavilo normalno zračenje," je povedal in dodal, da gre za kompleksno akcijo. Po njegovi oceni je namreč mulj s kamenjem zasul okoli 40 ali 50 metrov kanala. "To je zelo lepljiv material, ki se čez čas strdi," je povedal.
"Naši reševalci se res borijo z golimi rokami, kar lahko si pomagajo s primitivnim orodjem in se trudijo čim prej dokopati do pogrešanih," je dejal.
Dominkovič je povedal še, da se je vse zgodilo tako hitro. "Ti trije nesrečniki so bili ob nepravem času na nepravem mestu, ostali so se k sreči uspeli umakniti," je povedal s solzami v očeh. Povedal je še, da so bili vsi trije izkušeni rudarji.
Reševanje je zelo zahtevno, zato se reševalne ekipe morajo izmenjevati, s posebnimi dihalnimi aparati pa lahko rešujejo po šest ur naenkrat. Doslej je reševalcem uspelo odkopati več metrov nasipnega materiala.
Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, je pozno zvečer sporočil, da so reševalci doslej prekopali prvih pet metrov mulja. "Gre za luknjo tipa 10 kvadratnih metrov in dolžine skoraj 50 metrov," je o razsežnosti in zahtevnosti reševalne akcije pojasnil Kumer. "Predvidevajo, da sta pogrešana v prvi tretjini gmote, zato bi iskanje lahko trajalo dan ali dva, če se nahajata globlje, tudi še več."
Odkop premoga je ustavljen do nadaljnjega. Kumer je kot razlog navedel varnostni vidik, saj so bile vse reševalne ekipe poslane na mesto nesreče, zato nočejo, da bi na drugih deloviščih imeli nižjo stopnjo zagotovljene varnosti. "Iskanje pogrešanih je veliko psihično breme, ki se mora čim prej končati," je še dodal Kumer.
Velenje žaluje
Občani so v torek začeli pred kipom rudarja na Titovem trgu v Velenju prižigati sveče in polagati cvetje v znak sožalja ter upanja.
Kot smo že poročali, je krajevna skupnost Gaberke na Facebooku zapisala, da so v ponedeljek izgubili 49-letnega sokrajana, ki je tragično preminil v nesreči Premogovnika. Gre za Aleksandra Judeža, ki je bil med drugim tudi gasilec.
"Življenje je tako krhko in nepredvidljivo, da nas lahko v trenutku oropa dragocenih ljudi, ki jih imamo radi in spoštujemo. Aleksander je bil človek izjemnega poguma, predanosti in dobrote. Bil je steber naše skupnosti, ki je vedno pomagal, ko smo ga potrebovali, ter s svojo prisotnostjo vlival moč in upanje," so zapisali.
Rudarska inšpekcija že v ponedeljek začela izredni nadzor
Kraj nesreče so si ogledali tako kriminalisti in policisti kot tudi preiskovalna sodnica in državna tožilka. Izredni nadzor je sicer že v ponedeljek začela tudi rudarska inšpekcija. Kot je pojasnil minister za naravne vire in prostor Jože Novak, bodo pregledali vzroke in ostale zadeve v zvezi z dogodkom.
Želi si potrditev, da je rudnik varen in da bo ustrezno deloval tudi po tem tragičnem dogodku.