Ministrstvo za kulturo je predstavilo osnutek novele zakona o Radioteleviziji Slovenije (RTVS). Po besedah ministrice Majde Širca so pri pripravi novele sledili želji po večji avtonomiji RTVS in optimizaciji njenega poslovanja. Novela med drugim predvideva, da se RTVS preoblikuje v osebo javnega prava, ki deluje kot gospodarska družba, njen svet pa bi štel 11 članov.
S predlagano spremembo statusa zavoda bi bila RTVS po besedah direktorja direktorata za medije na ministrstvu Vojka Stoparja oseba javnega prava, za katero se uporabljajo določbe zakonodaje, ki določajo delovanje delniških družb, deloval pa bi kot gospodarska družba. Po tem predlogu zaposleni ne bi bili več javni uslužbenci, ostala pa bi RTV naročnina.
Novela spreminja tudi sestavo in način imenovanja sveta RTVS. Ta bi tako namesto zdajšnjih 29 članov štel 11 članov, imel pa bi nekatere funkcije skupščine delniške družbe. Tri člane sveta bi imenoval predsednik države, šest bi na predlog pristojnega delovnega telesa imenoval državni zbor (tri na predlog opozicije), po enega pa Slovenska akademija znanosti in umetnosti in Nacionalni svet za kulturo RS.
Po predlogu bi imela RTVS tudi nadzorni svet, ki bi bil namesto dosedanjih 11 sestavljen iz sedmih članov. Od teh bi tri imenoval državni zbor (najmanj enega na predlog opozicije), dva svet RTVS, po enega pa vlada in svet delavcev RTVS.
Družbo bi vodila petčlanska uprava, od katerih bi tri člane imenoval svet RTVS, enega pa svet delavcev. V upravi bi bil še generalni direktor RTVS, ki bi ga na predlog nadzornega sveta in po predhodnem javnem razpisu imenoval svet RTVS. Uprava bi sicer imela pravico imenovanja odgovornih urednikov, ki pa bi jih lahko imenovala samo, če bi predhodno dobila pozitivno mnenje večine programskih delavcev v uredništvih. V kolikor njihovega pozitivnega mnenja ne bi dobila, bi morala za imenovanje predhodno pridobiti soglasje sveta RTVS, je še povedal Stopar.
Še vedno osnovna naloga zagotavljanje javne službe
Vodja strokovne komisije, ki za ministrstvo za kulturo pripravlja spremembe medijske zakonodaje, Jurij Žurej je ob tem podrobneje pojasnil statusno preoblikovanje RTVS. Po njegovih navedbah bi bila RTVS oseba javnega prava, ki je vpisana v register gospodarskih služb. To po njegovem pomeni, da gre za nek sui generis (svojevrsten) organ, ki sicer deluje po načelih gospodarske družbe, je pa njegova osnovna naloga zagotavljanje javne službe.
Na vprašanje, ali ima po trenutni slovenski zakonodaji predsednik republike pooblastila za imenovanje članov sveta RTVS, je Stopar povedal, da je bil takšen predlog podan na podlagi t.i. ustavnopravnega običaja, to pomeni, da njegova pravica izhaja iz njegove ustavne pravice, da na pomembne funkcije imenuje ljudi tudi v nekaterih drugih organih.
Začetek javne razprave
S predstavitvijo novele se je sicer danes po besedah Širce začenja okoli enomesečna javna razprava. Na podlagi razprave bo nato ministrstvo pripravilo končno verzijo novele in jo poslala na vlado. Širca ob tem upa, da se bo to zgodilo čim prej.
Kot je znano, je zdajšnja vladna koalicija spremembe medijske zakonodaje napovedala že v koalicijski pogodbi. Ministrstvo za kulturo se je sprememb lotilo z ustanovitvijo ekspertne skupine, ki je bila imenovana v začetku aprila, njena naloga pa je pripraviti novelo zakona o medijih in novelo zakona o RTVS.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.