Okrožno sodišče v Celju je po dobrih dveh urah in pol, kolikor sta bila na zaslišanju pred preiskovalno sodnico nekdanji direktor Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik in nekdanji prvi mož BPH Medvešek Pušnik, Bogdan Pušnik, za oba po neuradnih informacijah odredilo 48-urno sodno pridržanje, v katerem bosta znova zaslišana. Da bo najverjetneje tako, so poročali že v informativni oddaji 24UR.
Uradnih informacij za zdaj ni. Eden od odvetnikov je za novinarje dejal le, da glede na začetno fazo postopka ne more povedati ničesar.
V času 48-urnega sodnega pridržanja bo preiskovalna sodnica odločala o morebitni uvedbi pripora.
Pripeljali so ju v lisicah
Rotnik ob prihodu na sodišče ni želel dajati izjav, že pred njim pa so prišli kriminalisti, ki so imeli s seboj več fasciklov gradiva. Tako Rotnik kot Pušnik sta bila v lisicah.
Kaj jim očitajo?
Rotnik in Pušnik sta osumljena kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, in sicer sumov pranja denarja, storjenih na škodo elektroenergetskega podjetja iz Šoštanja, neuradno Teša. Kriminalisti so ju pridržali v torek po kriminalističnih preiskavah, v kateri so poleg celjskih kriminalistov sodelovali tudi kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada. Poleg Rotnika in Pušnika, ki sta ostala v policijskem pridržanju do danes, so kriminalisti v torek pridržali tudi davčnega svetovalca Darka Končana, ki je bil po nekaj urah izpuščen.
Na podlagi česa zahtevajo pripor?
Vodja Specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je sicer danes nakazal, da bo tožilstvo za oba predlagalo pripor. "Višja tožilka Darja Šlibar, ki je vseskozi usmerjala predkazenski postopek v zadevi Teš, se je odločila, da bo zoper dva osumljena predlagala uvedbo pripora," je povedal. V primeru Rotnika zato, ker so po navedbah tožilstva podani razlogi begosumnosti, uničenja dokazov, ponovitvene nevarnosti in vplivanja na priče. V primeru Pušnika pa naj bi bila razloga ponovitvena nevarnost in vplivanje na priče.
V predkazenskem postopku so sicer kriminalisti aktivnosti usmerili v cilj utemeljitve sumov storitve kaznivih dejanj pranja denarja. Sumijo namreč, da je eden od osumljencev denar v skupni vrednosti najmanj 870.000 evrov pridobil med letoma 2007 in 2013 s storitvijo kaznivih dejanj zlorabe položaja in pravic, ki jih je kot odgovorna oseba gospodarske družbe storil v času med leti 2006 in 2009.
Za omenjeno kaznivo dejanje je zagrožena kazen od enega do osem let zapora.
Kakšna je vloga Petra Kotarja?
Po podatkih 24UR je bil sicer ključni človek v tej zgodbi Peter Kotar, Rotnikov svetovalec pri poslih med Alstomom in Tešem. Njegovo podjetje SOL naj bi namreč dobilo več kot tri milijone evrov provizije. Rotnik naj bi od Kotarja dobil dva deleža – za šesti blok Teš 670.000 evrov, za obnovo petega bloka pa še 200.000. Skupaj torej očitanih 870.000 evrov, ki naj bi jih Rotnik dobil v gotovini. In ta denar naj bi Rotnik skušal spraviti v obtok in ga oprati.
KOMENTARJI (384)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.