Slovenija

Roparji s plastičnim orožjem?

Ljubljana, 07. 11. 2005 08.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Š.Z./STA/M.R.
Komentarji
0

Rop SKB banke naj bi izpeljali s plastičnim orožjem. Prvi oškodovanci pa so si končno ogledali svoje sefe.

Oškodovanci so ogorčeni, ker naj bi rop uspel tudi zaradi slabe varnosti
Oškodovanci so ogorčeni, ker naj bi rop uspel tudi zaradi slabe varnosti FOTO: POP TV
Roparji so vlomili v 420 sefov, ki pa jih niso v celoti izpraznili. SKB banka obljublja, da bo storila vse, da bi strankam povrnila dokazano materialno izgubo.

SKB je vsakemu oškodovancu posebej sporočila uro ogleda poškodovanega sefa, so za 24ur.com povedali na SKB banki. Sicer pa ogledi sefov potekajo od 14. ure naprej.

Vsaka stranka, ki je že podala seznam vsebine sefov (do petka je vsebino sefa oddala več kot polovica oškodovancev), dostopa do svojega sefa v prisotnosti bančnika, notarja in predstavnika zavarovalnic ter si v kabini ogleda vsebino svojega sefa. Pri vpogledu je prisotna tudi oseba za primer morebitne zdravniške oskrbe. Po ogledu lahko stranka poda prijavo policiji in vloži odškodninski zahtevek. Ogledi oropanih sefov naj bi potekali še tri tedne.

Oškodovanci lahko dodatne informacije dobijo na telefonski številki 080 15 15 oziroma po elektronski pošti info@skb.si. Podrobnejše informacije pa so strankam na voljo tudi v informacijski pisarni na sedežu SKB banke, na Ajdovščini 4 v Ljubljani.

Ali so imeli roparji plastične pištole?

Policisti so objavili fotorobot osumljenca, ki naj bi sodeloval v ropu
Policisti so objavili fotorobot osumljenca, ki naj bi sodeloval v ropu FOTO: PU Ljubljana
V noči z 31. oktobra na 1. november 2005 se je zgodil oborožen rop v bančne sefe strank SKB banke na Slovenski cesti v Ljubljani. V ropu ni bilo huje poškodovanih oseb, ljubljanski kriminalisti pa so v četrtek, 3. novembra, popoldne zaključili s preiskavo prostorov, kjer so sefi. Okoliščine ropa še preiskujejo.

Kriminalisti so v četrtek popoldne končali pregled prostorov s sefi. Ugotovili so, da so roparji v nekaj sefov vlomili naključno, so pa tudi znaki o selektivni izbiri, je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik ljubljanske policijske postaje Peter Kralj. Natančnejši izkupiček roparjev bo znan, ko bodo oškodovanci na policiji podali prijavo o ukradenem premoženju, je še dodal.

Po neuradnih informacijah pa naj bi bili roparji oboroženi s plastičnim orožjem. Dve plastični imitaciji avtomatske puške naj bi namreč policisti odkrili v razdejanem trezorju. Repliko hecklerja, registrirana je kot igrača, lahko kupimo v približno desetih trgovinah po Sloveniji. Takšna plastična puška stane od 60 tisoč do 75 tisoč tolarjev.

Kralj te informacije ni želel komentirati. ''Tega ne morem ne potrditi ne zanikati,'' je dejal.

Roparji naj bi uporabljali plastično orožje
Roparji naj bi uporabljali plastično orožje FOTO: POP TV

Našli tudi rokavice roparjev

Policija naproša vse, ki bi kar koli vedeli o ropu, da informacije sporočijo na številko 113 ali na anonimni telefon policije 080 12 00.

Forenzike je v trezorju med dragocenostmi, papirji, tudi mamili, zanimala predvsem zapuščina roparjev: dve jeklenki, plastične vrečke, s katerimi so pokrivali kamere, nekaj orodja, našli pa so tudi rokavice, ki so jih uporabljali roparji.

Prstne odtise zdaj primerjajo z bazo stotisočih ljudi, brise DNK primerjajo z osem tisoč registriranimi genotipi. Vse neidentificirane sledi bodo naši forenziki prek Interpola poslali na analizo sosednjim državam.

Neidentificirane odtise bodo poslali poslali na analizo v tujino
Neidentificirane odtise bodo poslali poslali na analizo v tujino FOTO: POP TV

Pogorevc: Rop so izpeljali poznavalci

Nekdanji generalni direktor policije in pomočnik direktorja Mobitela za varnost in varovanje objektov Marko Pogorevc je prepričan, da so rop v SKB banki izpeljali ljudje, ki so zelo dobro poznali razmere. Ocenjuje, da gre za ljudi, ki so bodisi kdaj delali v banki, morda so jo kdaj celo varovali, ali pa so bili v povezavi s temi ljudmi.

Pogorevc meni, da tudi s tehničnim varovanjem nekaj ni bilo v redu. Protipožarni detektorji bi morali, po njegovem, zaznati dim in toploto, če so storilci pri vlamljanju res varili. Objekta pa nihče ni varoval od zunaj; ko ni zunanjega nadzora nad izvajanjem varovanja, se je že zgodilo, da so pri ropih sodelovali celo varnostniki sami, je poudaril Pogorevc.

Policijski avtomobil pred SKB banko
Policijski avtomobil pred SKB banko FOTO: POP TV

Pojavlja se tudi vprašanje, ali je imela banka nadzor nad tem, kaj se vnaša v sefe, saj v sefih ne sme biti radioaktivnih snovi, bioloških strupov in podobnega. Če bodo mednarodne organizirane kriminalne združbe ugotovile, da so slovenske banke zlata jama za začasno arhiviranje takšnih snovi, Pogorevca skrbi, kaj bo z našo varnostjo. Po njegovem mnenju je banka posebej nepremišljeno ravnala z javno objavo številk sefov, v katere je bilo vlomljeno. Vedno je lahko nekaj odstotkov ljudi, ki bodo lažno navedli, kaj so hranili v sefih, je opozoril Pogorevc. Omenil je, da je ob podobnem primeru v tujini banka pozvala vse najemnike sefov, da ji prijavijo vsebino sefov, ob tem pa opozorila, da je bilo v nekaj sefov vlomljeno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek