Poslanci so ponovno razpravljali o tem, ali sta se premier Janez Janša in hrvaški premier Ivo Sanader dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu, kot trdi nekdanji slovenski premier Anton Rop. Sklenili niso nič, sejo pa so prestavili še za 14 dni.
Neuradno, zdaj že tudi nekateri, ki so blizu Ropu in ki so slišali posnetek pogovora med Janšo in Sanaderjem, namigujejo, da dogovarjanja za incidente res ni bilo.
Zanesljivi viri pravijo, da na vladi resno razmišljajo, da bi po koncu predsedovanja umaknili stopnjo strogo tajno s posnetkov pogovorov med Sanadrejem, Janšo in Ropom. Na vladi se ob tem tudi zavedajo, da če objavijo ta posnetka utegne nastati mednarodni škandal. Slovenija tako ne samo priznala, da je prisluškovala šefu sosednje države, temveč to tudi pokazala in predvajala javnosti.
Vodja poslanske skupine SNS in član komisije DZ za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami Zmago Jelinčič je dejal, da poskuša določena opcija s svojim tolmačenjem zadeve Ropa oprati kakršnekoli krivde.
Jelinčič je po prekinitvi seje komisije, namenjene obravnavi predloga poročila o delu komisije v letu 2007, poudaril, da v zadevi Janša-Sanader ni šlo za dogovarjanje o incidentih, "ampak je šlo za pogovarjanje o incidentu, ki se je zgodil en dan prej".
Dodal je, da "tudi od tistih, ki so zadevo dejansko pregledali", nobeden ne more reči, "da je šlo za dogovarjanje, da bodo kakšni incidenti, ampak samo o tem, kaj je bilo in da se to naj ne bi več dogajalo".
Meni, da bo opcija, ki zagovarja Ropa, vztrajala pri svojem tolmačenju. "Vendar to tolmačenje ne vzdrži," je poudaril Jelinčič.
Vodja poslanske skupine SNS je še dejal, da je poročilo o delu komisije zelo obsežno in zelo podrobno. Zato meni, da si bodo morali člani komisije vzeti več časa, da bodo lahko prebrali poročilo.
Dodal je, da je poročilo "zelo korektno in dobro napisano, seveda pa bo potrebno na koncu pregledati še določene sklepe, ki jih bomo sprejeli". Po Jelinčičevih besedah bo v komisiji morda prišlo do razhajanj pri kakšnih ugotovitvah in obrazložitvah določenih zadev.
'Če sta se pogovarjala, sta se tudi kaj dogovorila'
Poslanec SDS in član komisije Miro Petek je poudaril, da opozicija nima več interesa za obravnavo poročila komisije za leto 2007, ker v njem ni dokazov za trditve nekdanjega premiera glede dogovarjanja o incidentih v Piranskem zalivu. Petek sicer upa, da bo komisija poročilo res obravnavala med 23. in 26. junijem, ni pa rečeno, da bo takrat to sporočilo tudi sprejeto. "Štiri mesece je bilo poročilo pripravljeno, vendar ni bilo obravnavano," je poudaril poslanec SDS in dodal, da je to "ključen problem".
Poslanec SD Dušan Kumer je glede prekinitve današnje seje komisije pojasnil, da si je poročilo sam ogledal, nekateri drugi pa niso imeli te možnost. Kumer je dejal, da "kolega Petek nima prav".
"V mojem mnenju jasno piše, da sta se Janša in Sanader pogovarjala o incidentih na meji, v Piranskem zalivu, in sta si tudi dala v tem pogovoru kakšno sugestijo in kakšno obljubo," je zatrdil.
Na vprašanje, ali sta se Janša in Sanader pogovarjala ali dogovarjala, je poslanec SD odvrnil, "da če sta se pogovarjala o teh stvareh, sta se po vsej verjetnosti tudi kaj dogovorila". Dodal je, da bo povedal več, ko bo komisija obravnavala poročilo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.