Na zahtevo koalicijskih poslancev SDS se je na nujni seji sestala komisija DZ za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, kjer so razpravljali o izjavi nekdanjega premierja in sedanjega poslanca SD Antona Ropa, da je Slovenska varnostno obveščevalna agencija (Sova) leta 2004 ujela prisluh, da naj bi se tedanji vodja opozicije in sedanji premier Janez Janša in njegov hrvaški kolega dogovarjala o incidentih v Piranskem zalivu.
Seja komisije DZ za peticije in človekove pravice je bila po šestih urah prekinjena zaradi obstrukcije opozicijskih članov komisije. Predlagatelji sklica seje, to so člani komisije, ki prihajajo iz vrst koalicijske SDS, so namreč vztrajali na sprejetju sklepov, ki so po mnenju opozicije neustavni in nezakoniti, saj presegajo pooblastila komisije. Zato je opozicija sejo zapustila.
Na neustavnost nekaterih delov sklepov je po navedbah predsedujoče komisije Majde Potrate (SD) pisno opozoril tudi pravni strokovnjak Miro Cerar, ki je bil sicer tudi povabljen na sejo, vendar se je ni udeležil. Ropov pravni zastopnik Emil Zakonjšek, ki je bil prav tako na seji, pa je člane komisije spomnil na odločbo ustavnega sodišča iz leta 2000, po kateri državni zbor, zaradi ločenosti vej oblasti, ne more razpravljati o zadevah, ki tečejo pred sodiščem.
Janša se ni odzval povabilu
Predsednica komisije Majda Potrata je na sejo povabila tudi Janšo, ki pa se povabilu ni odzval. Je pa na sejo prišel Rop, ki je še enkrat zatrdil, da nikoli ni naročil prisluškovanja ne v Sloveniji ne v tujini. Rop je tudi povedal, da je v času svojega vodenja vlade že več dni pred vsakim incidentom vedel, da se bo zgodil, vendar pa nikoli ni tega izpostavljal, saj ni hotel zlorabiti informacij.
Medtem je poslanka SDS Eva Irgl prisluškovanje Sove označila za udbovske metode, poslanec skupine nepovezanih poslancev Pavel Gantar pa je sejo označil za škodljivo in nepotrebno.
Kako se je začelo?
Kot je znano, se je najnovejša obveščevalna afera začela 17. junija, ko je Rop zatrdil, da je Sova v okviru mednarodnega spremljanja zvez pred parlamentarnimi volitvami leta 2004 ujela prisluhe, ki so se nanašali predvsem na incidente v Piranskem zalivu, za katere naj bi se dogovarjala Janša in Sanader.
Janša je to odločno zanikal, resničnost Ropovih navedb je nato začela preverjati parlamentarna komisija za nadzor nad delom obveščevalnih služb, Janša pa je zaradi izrečenih besed proti Ropu vložil civilno tožbo. Rop do sedaj za svoje trditve ni posredoval nobenih dokazov.
SDS zahteval nujno sejo
SDS je sicer že 28. junija napovedal, da bodo zahtevali nujno sejo odbora, saj so v njihovi poslanski skupini prepričani, da poslovanje Sove ni bilo zakonito in je šlo za grob poseg v človekove pravice.
Potrata najprej seje ni hotela sklicati, saj zahteva SDS po njenem mnenju ni izpolnjevala pogojev za uvrstitev na dnevni red seje komisije. Na vztrajanje SDS - ta je sklic seje zahtevala že trikrat - pa je sejo le sklicala. SDS je predlagala, naj komisija na sejo povabi varuhinjo človekovih pravic Zdenko Čebašek-Travnik, predsednika Vrhovnega sodišča Franca Testena in dekana Pravne fakultete Univerze v Ljubljani Rajka Pirnata.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.