
Rop je glede kandidature za predsednika stranke izjavil, da sicer postopek kandidiranja še teče, in izrazil upanje, da "nas bo kandidiralo več". Tudi ostali vodilni predstavniki stranke so pred sejo sveta izrazili skepso glede sprejetja obširnejših sprememb statuta, niso pa želeli nedvoumno odgovarjati na vprašanja o svojih kandidaturah za vodilne funkcije v stranki.
Tudi Školč, glede katerega Rop upa, da bo kandidiral za predsednika, ni želel nedvoumno odgovoriti na vprašanje o njegovi morebitni predsedniški kandidaturi. "Razmere v stranki so precej zapletene, da ne rečem hude. Marsikdo si želi, da bi kdo kandidiral zato, da bi legitimiral staro vodstvo. Jaz pa sem se naveličal biti žrtveno jagnje," je dejal Školč.

Po njegovih besedah stranka ni imela moči, da bi izpeljala običajen postopek kandidiranja, v katerem bi se lahko kandidati predstavili in soočili s protikandidati.
Več ali manj podpredsedniških mest?
Svet LDS je po štiriurni razpravi sprejel predlog predsednika stranke Antona Ropa za spremembo statuta, po kateri bi imel predsednik LDS pravico svetu v imenovanje predlagati kandidata za generalnega sekretarja.
Rop je po seji dejal, da bo lahko kongres na Bledu sprejel drugačne rešitve, tudi glede oblikovanja pokrajinskih odborov, ki jih stranka doslej ni poznala. Odprto ostaja tudi število podpredsedniških mest, saj so se pojavili tako predlogi za povečanje kot tudi za zmanjšanje njihovega števila.
'Senčna vlada'
Rop je dejal, da bodo na kongresu namesto o obširnih spremembah statuta razpravljali predvsem o programskih in kadrovskih vprašanjih. LDS bo tako s kongresa po Ropovi napovedi poslala jasno sporočilo, da je stranka konsolidirana, da bo delovala kot resna opozicijska stranka in programska alternativa vladi ter kot enotna, demokratična in moderna evropska stranka.

Rop je ponovil, da so svet seznanili s predlogom izvršnega odbora in poslanske skupine, da nov statut sprejme programski kongres v šestih mesecih po kongresu. Takoj po blejskem kongresu pa bodo stekle priprave na oblikovanje vlade v senci, ki jo je sicer Rop napovedal že po porazu na oktobrskih volitvah.
Podaljšanje mandata sveta LDS?
Na seji sveta sicer ni bilo nasprotovanja predlogu, po katerem bi podaljšali mandat svetu stranke do konca leta 2006 oziroma po lokalnih volitvah. Tako bi bile volitve vseh organov stranke na takratnem kongresu, kjer bi ocenjevali tudi delo na Bledu izvoljenega vodstva.