V LDS tako menijo, da so spremembe davčne zakonodaje nepotrebne. Za dvig davčne konkurenčnosti bi zadostovalo že to, da bi ukinili davek na izplačane plače. Tako bi bili bistveno manj obremenjeni z davčnim primežem na plače kot Avstrija, Finska, Danska, je na današnji novinarski konferenci dejal poslanec LDS Anton Rop. V LDS prav tako ne vidijo razloga za drastično zniževanje davčne obremenitve najvišjega dohodkovnega razreda.
"Če pogledamo zgornjo dohodninsko stopnjo, je v EU trenutno kar sedem držav, ki imajo zgornjo dohodninsko mejo takšno, kot je trenutno v Sloveniji, to je 50 odstotkov. Takšno ali pa celo višjo stopnjo davčne obremenitve imajo Francija, Danska, Švedska, Avstrija itd. Nobena od teh držav ni Kuba," je poudaril Rop.
Z uvedbo 41-odstotne dohodninske stopnje bi bil najvišji dohodninski razred v Sloveniji obremenjen bistveno manj kot v Španiji, Nemčiji in Italiji, kjer imajo 45-odstotno dohodninsko stopnjo. "Ne vidim razloga, zakaj je v Sloveniji treba manj obdavčevati tiste, ki so bogatejši," je dejal.
Ob uresničitvi napovedi vlade, da se bo davek na dodano vrednost (DDV) v naslednjih letih dvignil na 21 odstotkov, bi to pomenilo, da bi "imeli v Sloveniji višjo stopnjo DDV kot v sosednji Avstriji in da bodo imele samo štiri države članice EU višjo stopnjo DDV. Te spremembe so tako z vidika davčne konkurenčnosti popolna neumnost", je bil kritičen.
Vlada je po Ropovih ocenah padla v lastno davčno past, ki jo poskuša razreševati s prikrivanjem dejanskih posledic sprememb davčne zakonodaje. "Predvsem pa ne velja Janševa floskula, da se v Sloveniji prvič znižujejo davki za vse državljane!"
Omenjeno trditev je Rop podkrepil z besedami, da vlada sočasno z oblikovanjem novega zakona o dohodnini že povečuje nekatere davke za vse državljane. Pri tem je izpostavil dvig trošarin za električno energijo in pa napovedi vlade v obrazložitvi proračuna za prihodnje leto, po kateri se bodo trošarine povečale tudi za bencin, dizel, kurilno olje.
Rop se je dotaknil tudi proračunskega memoranduma za prihodnji dve leti. Ob tem je dejal, da ima vlada zaradi dobre gospodarske situacije in rekordnega neto finančnega priliva iz EU v višini 63,4 milijarde tolarjev oz. 0,85 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) - leta 2004 je ta znašal 3,5 milijarde tolarjev oz. 0,05 odstotka BDP - dobro priložnost za stabilizacijo javnih financ.
Vlada bi bila "zaradi tako ugodne finančne situacije dolžna proračunski deficit spraviti na nič. Tako pa vlada deficit v višini enega odstotka razglaša kot velik dosežek in to je ob teh prilivih katastrofalno", je poudaril.
Poslanec LDS Milan M. Cvikl je pri davku na dohodek pravnih oseb predlagal dve možnosti: vse olajšave naj se ukinejo, stopnja obdavčenosti pa naj se z 25 odstotkov spusti med 18 in 20 odstotkov. V primeru, da se vlada s tem ne bi strinjala, pa predlagajo, naj se pravnim osebam vrne olajšava za opremo v višini 10 odstotkov z možnostjo dodelitve dodatne regionalne olajšave.
Cvikl je bil kritičen tudi proračunskih memorandumov za prihodnji dve leti. "V samostojni Sloveniji se še nikoli ni zgodilo, da bi minister za finance predlagal za 50 milijard tolarjev fiktivnih prihodkov. Vlada trenutno v nobenem zakonu nima pooblastila, da v proračunski memorandum vključi 50 milijard dodatnih prihodkov z naslova DDV," je dejal.
NSi zavrača navedbe LDS
Poslanska skupina NSi zavrača očitke, ki jih je na današnji novinarski konferenci izrekla opozicijska LDS. Sporna se jim zdi predvsem trditev poslanca LDS Antona Ropa, ki je dejal, da se bo davek na dodano vrednost v letu 2008 dvignil na 21 odstotkov. V NSi takšna ugibanja ostro zavračajo.
V trenutnem predlogu proračuna za leto 2007 se stopnja DDV ne bo povečala. Za leto 2008 pa je opredeljen dvig DDV, ki pa je tako kot v preteklosti samo ena izmed možnosti povečanja prihodkov, odvisna od gospodarske rasti in predvidenega nižanja javne porabe, pojasnjujejo v NSi. Opozarjajo še, da je slovenska vlada že za leto 2007 kot eno izmed možnosti povečanja prihodkov predvidevala dvig DDV, pa to ni bilo potrebno.
V sporočilu so se v NSi dotaknili tudi navedbe o 50-odstotni dohodninski stopnji v drugih državah EU. Poudarjajo, da v nobeni od teh držav ne poznajo tako visoke obdavčitve dela kot pri nas. S predlaganim znižanjem dohodninske stopnje in postopnim ukinjanjem davka na izplačane plače naj bi se ta mejna obremenitev dela z davki in prispevki bistveno znižala, so še sporočili.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.