Čeprav o imenih javno ne govorijo, naj bi po nekaterih namigih prišlo do sprememb na ministrstvu za šolstvo, znanost in šport, kjer naj bi ministrico Lucijo Čok zamenjal Slavko Gaber, ki je v prejšnji vladi že bil minister za šolstvo. Še vedno ni znano, kdo naj bi namesto Ropa zasedel položaj finančnega ministra. Sicer pa so bili pogajalci SLS in DeSUS po koncu današnjih pogajanj zadovoljni.
Za 24 ur je glavni tajnik DESUS-a Pavel Brglez dejal, da je stranka DESUS ves čas tega mandata in tudi že prej odgovorna članica koalicije. "Težava je v tem, da mi do sedaj nismo bili vključeni v vlado, kar želimo sedaj popraviti in o tem se bomo pogajali s predstavniki LDS. Na jutrišnji seji izvršnega odbora bo končna obravnava predloga za podporo mandatarju, tako da se bomo o tem odločali jutri," je še dodal Brglez.
Predsednik sveta LDS Gregor Golobič je za 24 ur povedal, da gre za dogovor o tehnični izvedbi določil koalicijske pogodbe iz leta 2000, ki predvidevajo natanko takšno situacijo – odhod dr. Drnovška na mesto predsednika države in zamenjavo mandatarja. "Kar pa se tiče ministrov, je odvisno od posameznih strank ali bodo svoje ljudi, ki so jih predlagali na posamezna ministrska mesta znotraj te razdelitve ocenili kot uspešne," še dodaja Golobič.
Janez Drnovšek od včeraj uradno ni več predsednik vlade. S svojim odstopom je seznanil poslance v državnem zboru. Člani sveta liberalne demokracije pa so na včerajšnji seji že določili dosedanjega finančnega ministra Antona Ropa za novega mandatarja. Drnovšek je dejal, da je Rop kot kandidat za njegovega naslednika v javnosti znan že nekaj časa.
Drnovšek je v zadnjih mesecih Ropa že večkrat omenil kot svojega naslednika na mestu premiera, prvo razpravo o Ropu kot najboljši izbiri za mandatarja pa je svet liberalne demokracije opravil že na julijski seji v Domžalah.
Predsednik republike Kučan, ki se je z Ropom pogovarjal o oblikovanju nove vlade, bo jutri z vodji poslanskih skupin začel posvetovanja o premierskem kandidatu.
SNS in SMS ne bosta podprli Ropa
Predsedstvo SNS je na današnji izredni seji sklenilo, da stranka ne bo podprla predloga za imenovanje Toneta Ropa za predsednika vlade, kakor tudi ne predloga za imenovanje "novih-starih" ministrov. V nacionalni stranki namreč ocenjujejo, da dosedanja vladna koalicija ni v ničemer pripomogla k celostnemu razvoju Slovenije, da so bile aktivnosti vlade v dosedanjem mandatu na področju gospodarskega razvoja škodljive za dolgoročni razvoj države in da sta za stanje na področju javnih financ, ki je eno najbolj kritičnih, odgovorni vladajoča koalicija in vlada.
Kot so pri nacionalni stranki še zapisali v sporočilu za javnost, je vlada "izdala slovenske nacionalne interese" glede vključevanja Slovenije v evro-atlantske povezave.
Zaradi omenjenih kritik in dejstva, "da se v delovanju nove vlade ne načrtujejo bistvene vsebinske spremembe glede prihodnosti Slovenije", SNS ne bo podprla nove vlade.
Predsednik SNS in vodja poslanske skupine Zmago Jelinčič je sicer pred dnevi izrazil prepričanje, "da je Tone Rop dobra izbira". Zaradi vsebine koalicijskih pogodb pa kakšnih posebnih sprememb po njegovem mnenju ni pričakovati. Če bi DeSUS izstopil iz koalicije, ker njihova zahteva po dveh ministrskih mestih v vladi ne bi bila uresničena, bi koalicija še vedno imela dovolj glasov za uspešno delovanje, je še dejal Jelinčič.
Tudi izvršilni odbor SMS je sklenil, da stranka ne bo podprla predloga za imenovanje Ropa za predsednika vlade, je dejal glavni tajnik SMS Jože Vozelj. O razlogih, zakaj takšna odločitev, pa bodo javnost obširneje seznanili po petkovem usklajevalnem sestanku predsednika republike Milana Kučana s predstavniki poslanskih skupin o novem mandatarju.