Predsedstvo SD na današnjem sestanku ni sprejelo stališča do pobude LDS za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTV.
Predsednik SD Borut Pahor je ob tem povedal, da je nekaj poslancev SD že napovedalo podporo pobudi LDS. Pred tem je poslanka SD Breda Pečan dejala, da je pobudo že podpisala, hkrati pa napovedala, da bo pobudo za razpis referenduma iz SD podprlo "pet ali šest poslancev".
Predsednik LDS Anton Rop se je danes odzval na petkovo pismo predsednika SD, v katerem je Pahor odločitev LDS za referendumsko pobudo o zakonu RTV Slovenija označil kot "zelo napačno".
"Če del politikov meni, da je treba zakon preveriti na referendumu, potem moramo to tudi storiti, ne pa se sklicevati na civilno družbo", je Rop zapisal v pismu Pahorju. Kot pravi Rop, jih pobude iz civilne družbe ne smejo odvezati odgovornosti.
'Veseli me tvoje prepričanje'
Rop obžaluje Pahorjevo odločitev, da ne podpira ideje, da bi trideset poslancev s podpisi zahtevalo in doseglo izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTVS. "Veseli pa me tvoje prepričanje, da je zakon slab in boš na referendumu, če se bo zgodil, tudi glasoval proti," je zapisal Rop.
Rop se ne strinja niti s Pahorjevim opozorilom, da je mobilizacijo ljudi treba prihraniti za odločilne teme slovenskega razvoja in prihodnosti, ne pa jo trošiti ob slabemu zakonu o RTV.
Za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma je potrebnih 30 poslanskih podpisov. S podpisi 23 poslancev LDS in "petimi ali šestimi" iz SD bi vseeno zbrali premalo podpisov, da bi pobuda LDS sploh uspela.
Kot je znano, je LDS v petek svoje kolege iz opozicijskih poslanskih skupin pozvala, naj s svojimi poslanskimi podpisi podprejo zahtevo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o RTV Slovenija.