Slovenija

Rop o volilnem zakonu in boju proti korupciji

Ljubljana, 27. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci naj bi prihodnje leto volili po novem volilnem zakonu. Kot je dejal premier Anton Rop, bo vlada prihodnji teden obravnavala spremembe volilne zakonodaje, ki bi povečale vpliv volivcev na to, kdo sedi v državnem zboru. Ker stranke nimajo enotnega stališča, je vlada pripravila svoj predlog. Premier pa je napovedal tudi nov protikorupcijski zakon.

Premier Rop na današnji novinarski konferenci ni želel komentirati izjave predsednika republike Janeza Drnovška, da je za nakup vladnega letala odgovorna celotna takratna vlada in da, če je sedanji finančni minister naredil analizo in ugotovil, da je avion predrag, potem bi to lahko naredili že lani. Takrat pa je bil finančni minister Rop.

Po novi zakonodaji bi ukinili volilne okraje in uvedli absolutni preferenčni glas. To pomeni, da bi volivci izbirali med vsemi kandidati stranke v volilni enoti, ki jih je v Sloveniji osem. Na volilnem lističu bi torej obkrožili najprej stranko, potem pa še njenega kandidata, ki jim najbolj ustreza. "Absolutni preferenčni glas pomeni, da bo, ne glede na vrstni red, izvoljen tisti, ki bo dobil največ glasov," pravi premier Rop.

Predlog volilnih sprememb za zdaj še ni usklajen med koalicijskimi strankami. "Diskusije potekajo, vendar sem ocenil, da bi trajalo predolgo, preden bi koalicija dosegla soglasje, zato bomo predlog poslali v državni zbor, kjer verjamem, da se bo razvila diskusija," še dodaja premier.

Rop verjame, da bodo vladni predlog volilnih sprememb po diskusiji v parlamentu podprle tudi nekatere opozicijske stranke in ne le koalicijske. Glede na to, da volilna zakonodaja vpliva tudi na število mest, ki jih dobijo posamezne stranke v parlamentu, pa strokovnjaki napovedujejo, da bodo težko našle skupni jezik.

Rop napovedal novi protikorupcijski zakon

Nova volilna zakonodaja naj bi veljala že za parlamentarne volitve, ki bodo drugo leto.

Predsednik vlade Anton Rop je na današnji novinarski konferenci napovedal tudi novi protikorupcijski zakon. Po sprejetju zakona naj bi, podobno kot druge evropske države, ustanovili posebno komisijo za etiko in integriteto, ki bo neodvisno telo in jo bo imenoval državni zbor. Dva člana komisije naj bi predlagal predsednik države, vlada, parlament in pravosodje pa po enega. "To bi lahko bili ugledni ljudje iz stroke, iz fakultete, ki bi del svojega delovnega časa lahko še vedno opravljali tudi v svoji stroki. To se nam je zdelo pomembno zlasti zato, ker bi na ta način lahko pridobili ugledne strokovnjake, ki bi bili pripravljeni sodelovati znotraj takšne komisije."

Urad za preprečevanje korupcije, ki mu je grozila ukinitev, pa bo postal strokovna služba te komisije, ki bo imela bistveno več pristojnosti kot sedanja parlamentarna komisija. Nadzirala bo tudi nasprotje interesov in premoženjsko stanje ne samo poslancev in vladnih funkcionarjev, pač pa tudi občinskih funkcionarjev, ustavnih sodnikov, sodnikov in tožilcev.

Po Ropovih besedah mednarodne raziskave kažejo, da je Slovenija, kar se korupcije tiče, v boljšem položaju kot ostale tranzicijske države. Še vedno pa zaostajamo za razvitejšimi evropskimi državami.

Zakonska osnova je torej samo prvi korak v boju proti korupciji. Poleg politične volje pa je za uspešno preganjanje korupcije prav gotovo potrebna tudi večja učinkovitost policije in tožilstva.

Rebalans proračuna je fleksibilen

Rop je med drugim menil, da je rebalans proračuna pripravljen dovolj fleksibilno, da omogoča izpeljavo proračunskega leta 2003, napovedi o zniževanju gospodarske rasti pa so bolj problematične za pripravo spremenjenega proračuna za leto 2004 in proračuna 2005. Pri pripravi slednjih je ena od temeljnih dilem ta, katere napovedi uporabiti, poudarja Rop. Ali uporabiti obstoječe napovedi in tako ujeti roke za oddajo spremenjenega proračuna in proračuna za leto 2005 v državni zbor do septembra ali proračun prilagoditi novim, nižjim napovedim.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10