Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak je na novinarski konferenci po današnji seji vlade predstavil četrto vmesno poročilo delovne skupine za oceno dela Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA) na področju zakonitosti dela Sove. "Ugotovitve poročila kažejo na utemeljen sum nezakonite uporabe opreme za nadzor mobilnim GSM telefonom v Sloveniji v obdobju med letoma 1999 in 2005," je dejal Hajdinjak.
Vlada bo poročilo poslala vrhovnemu državnemu tožilstvu in upravo kriminalistične policije zaprosila, da pristojni organi preiščejo sum nezakonite uporabe opreme Sove za nadzor mobilnih komunikacij.
Podrobnosti iz poročila še neznane
Tudi prejšnja tri poročila so bila prvotno označena s stopnjo tajnosti, vendar je bila ta oznaka na sejah vlade umaknjena, tako da so bila potem dostopna javnosti. Vendar je Hajdinjak prepričan, "da bodo pristojni organi obvestili javnost o rezultatih same preiskave".
Dejal je, da ne more povedati, koliko poročil bo še. "Težko bi rekel, kdaj se bo zadeva končala, v našem interesu pa je, da nepravilnosti, ki so se dogajale, odpravimo in da so tisti, ki so za to odgovorni, primerno sankcionirani s strani ustreznih organov".
Tanko (SDS): Ropove izjave - dogovorjene laži
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je danes trditev Antona Ropa (SD), da je Sova s prisluškovanjem izvedela, da naj bi se takrat še opozicijski voditelj Janez Janša in predsednik hrvaške vlade Ivo Sanader telefonsko dogovarjala za incident v Piranskem zalivu, označil za "očitne laži, ki so dogovorjene in predvsem politično motivirane". Teh trditev namreč po navedbah Sove ni nikjer v njenih arhivih in tako ne držijo," je dejal Tanko.
Komunistična celica pod nadzorom SD?
"Če pa bi Sova na osnovi zakona dejansko karkoli zaznala, bi morala to navesti v svojih poročilih in o ugotovitvah nemudoma obvestiti predsednika vlade in vse, ki jih je dolžna obvestiti," je povedal Tanko. Prav tako naj bi Rop, "če je dobil takšne informacije," po Tankovem mnenju "takoj ukrepati in izpeljati vse ukrepe za zaščito slovenske integritete". „Ker nič od tega ni storil, pomeni, da tega dela svoje premierske naloge ni opravil zadovoljivo,“ je opozoril Tanko.
Sicer pa informacije, ki jih je Rop predstavil javnosti, po Tankovem mnenju samo še dodatno utemeljujejo, da Sova ni delovala zakonito in da je „znotraj agencije obstajala še posebna tajna skupina, ki je očitno delovala pod nadzorom SD, kot naslednice nekdanje komunistične partije“. Ta del je najbrž tudi pripravljal naloge, poročila in tudi izmišljene konstrukte za nalogodajalca, je dejal.
Rop naj bi aktivno sodeloval pri zlorabah
Ropove izjave po Tankovih besedah pritrjujejo tudi temu, da je komunikacija med njim in Sovo potekala mimo uradnega, predpisanega in z zakonom določenega načina delovanja Sove. "Kaže, da se je morda zgodilo še marsikaj nepojasnjenega in to daje dodatno razmišljanje, da je poslanec SD tudi aktivno sodeloval pri zlorabah Sove v politične namene in pri obračunavanju s političnimi nasprotniki," je dejal vodja poslanske skupine SDS.
„Vsa teža politične laži tako pade na SD in njenega predsednika Boruta Pahorja,“ je povedal Tanko, po mnenju katerega gre za „evidentno kršenje zakonitosti, demontažo pravne države in kršenje varstva človekovih pravic, klevetanje, sistematično sprožanje škandala mednarodne razsežnosti, čemur bi se morala upreti vsaka resna stranka“.
Dokler se v SD ne odzovejo in opredelijo do nezakonitega delovanja Sove in Ropa, po Tankovih besedah „kaže na to, da gre za načrtovano in koordinirano akcijo. Da gre za akcijo širše dimenzije, kaže tudi seja komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki je sicer sklicana na pobudo SDS, vendar pod popolnoma drugačnim naslovom, kot ga je ta predlagala, je še pojasnil. Tako je očitno tudi pri delu komisije prišlo do zlorabe in potvorbe,“ je dodal Tanko.
Potrč (SD): Ugotovitve prepustiti pristojnim organom
Na obtožbe se je odzval vodja poslanske skupine SDS Miran Potrč, ki je Tankove izjave označil za "neodmerjene in žaljive", s katerimi naj bi "prilival olja na ogenj že tako pregretim političnim razmeram".
Potrč je v sporočilu za javnost pozval Tanka "in vse, ki že vnaprej razsojajo", naj vprašanja o delovanju Sove "končno prepustijo v oceno pristojnim organom". Dosedanje ugotovitve o domnevnih nezakonitostih in kaznivih dejanjih naj bi po Potrčevem mnenju šele tako bile brez "prizvoka političnih spletk in obsodb brez dokazanih dejstev".
Drnovšek pravi, ni vedel nič
Janez Drnovšek je po današnjem obisku občine Celje povedal, da je "zelo presenečen" nad domnevnim prisluškovanjem Sove, ki naj bi leta 2004 prisluškovala pogovorom predsedniku opozicijske SDS Janezu Janši in hrvaškemu premierju Ivu Sanaderju. Na vprašanje, ali ga je takratni premier Anton Rop seznanil o domnevnem prisluškovanju, je Drnovšek odgovoril, da o tem ni vedel nič.
Doslej ugotovljene kršitve
Vladna delovna skupina za nadzor delovanja Sove je vladi prvo vmesno poročilo predstavila aprila. Takrat je delovna skupina ugotovila, da je SOVA že osem let kršila 55. člen zakona o Sovi, ki se nanaša na predajo dokumentarnega gradiva Arhivu Republike Slovenije.
V drugem, majskem poročilu, je bilo ugotovljeno, da Sova razpolaga tudi s sredstvi "črnega fonda", ki niso proračunskega izvora, prihajajo iz tujine in s katerimi se posluje izključno gotovinsko. Med spornimi odlivi iz črnega fonda so stroški indijskega zdravilca za potrebe predsednika republike Drnovška, iz fonda za financiranje tajnih akcij pa so šla izplačila enemu od nekdanjih direktorjev Sove.
Iz tretjega poročila, ki so ga predstavili 24. maja pa izhaja, da je Sova v podjetje Webs, ki ga je ustanovila leta 2004, prelila polovico letnih sredstev iz posebnega fonda. V času od 21. julija 2004 do 29. junija 2005 je za ustanovitev in delovanje podjetja izplačala 10,9 milijona tolarjev. Agencija v veljavni zakonodaji nima pravne podlage za ustanavljanje ali soustanavljanje podjetij v Sloveniji.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.