Slovenija

Rop: Članstvo v EU izjemna priložnost

Atene, 16. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min

<em>Članstvo v EU je za Slovenijo izjemna priložnost, na državi sami pa je, ali bo to izkoristila,</em> je ob podpisu pristopne pogodbe med EU in Slovenijo v Atenah dejal slovenski premier Anton Rop. Svoje poglede pa so ob slovesnem podpisu podali tudi zunanji minister Rupel, minister za evropske zadeve Potočnik, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko Kacin in predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

"Sam trdno verjamem, da nam bo to priložnost uspelo izkoristiti," je v izjavi za javnost dejal premier. Pri tem je izpostavil, da Slovenija z "vstopom skozi široko odprta vrata EU izpolnjuje enega svojih najpomembnejših zunanjepolitičnih in strateških ciljev", ki si ga je zastavila kmalu po osamosvojitvi leta 1991. "Upam, da bomo to znali proslaviti in se poveseliti," je še dejal Rop.

Po Ropovih besedah je prepričljivi "da" vstopu v EU, ki so ga državljani in državljanke Slovenije izrekli na referendumu konec marca letos, "zgovoren dokaz slovenske podpore evropski ideji - in hkrati obet naše odločenosti, da želimo in hočemo soodgovorno vplivati na skupno evropsko prihodnost. Z današnjim podpisom pristopne pogodbe se tako ne uresničuje le jasen politični cilj državljank in državljanov Slovenije, temveč tudi odpira novo poglavje v aktivnem preoblikovanju in graditvi EU," je poudaril.

Dimitrij Rupel
Dimitrij Rupel FOTO: POP TV

"Evropo Slovenci vse odtlej, ko smo se odločili za samostojnost in neodvisnost, razumemo kot skupnost enakopravnih držav in ljudstev, ki znajo svojo prihodnost snovati v miru in blaginji, na temelju skupnih demokratičnih vrednot," je menil premier in dodal, da "je bila želja pripadati prav takšni družbi jasno vodilo vseh naših prizadevanj. Nikakor ne nekritična ali sanjava, temveč jasna in vedno bolj zahtevna. S spoznavanjem se nismo le uskladili, temveč tudi vztrajno dvigali prag pričakovanj. Ko se danes udeležujemo tega zgodovinskega trenutka sklepnih dejanj pridruževanja - in imamo pri tem obenem visoko podporo javnosti in prijateljsko odprte roke - smo zato še toliko bolj ponosni in iskreno veseli."

Rop, ki je ob predsedniku države Janezu Drnovšku na slovesnosti podpisal pristopno pogodbo, je izrazil ponos, "da smo lahko kot dvomilijonski narod na stičišču Alp in Sredozemlja akter doslej največje evropske širitve. Evropo razumemo kot tisto svobodno družbeno zavezo, kakršno je opeval že naš pesnik Prešeren, ki mu dolgujemo himno in v njej verz 'da rojak prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak'".

Rop se je ozrl tudi v prihodnost. Kot je izpostavil, Slovenija že danes aktivno sodeluje v delu evropske konvencije, ki pripravlja predlog evropske ustave. "Podpiramo prizadevanja po enotni, močni in učinkoviti EU, ki mora postati globalni igralec. Vendar se to ne sme zgoditi na račun identitete in enakopravnosti držav članic. Podpiramo tudi kupno evropsko zunanjo, varnostno in obrambno politiko ob predpostavki, da ima možnost v njej enakopravno sodelovati vseh 25 držav," je pristavil.

Obenem je premier izrazil prepričanje, da širitev Evrope s pristopom desetih kandidatk še ne bo končana. "Trdno verjamemo, da se z nami širitev ne bo nehala. Z desetimi novimi članicami mora proces ustvarjanja skupne prihodnosti ostati odprt. Tu je območje JV Evrope in v njem države, v katerih prepoznavamo naše slutnje in hotenja izpred nekaj let - predvsem pa partnerje z jasno evropsko perspektivo," je dodal.

Kot je še poudaril, "si bomo z vsemi svojimi močmi, mladostno zagnanostjo in izkušnjo stoletij prizadevali, da se bodo naše državljanke in državljani v EU res počutili kot doma - in da bodo vsi evropski prijatelji, ki bodo tudi po zaslugi te širitve na novo odkrili zeleno deželo na sončni strani Alp, lahko z dobro voljo in mirom v srcu rekli: Seveda, Slovenija!"

Zadnjih zapletov v slovenski delegaciji glede podpisa pogodbe in govora na podpisni slovesnosti premier danes v Atenah ni želel komentirati. "Ta zgodba je zaključena. Bistveno je, da je pogodba podpisana in da Slovenija vstopa v EU," je dejal Rop.

Rupel: Položaj Slovenije po podpisu pristopne pogodbe korenito spremenjen

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je poudaril, da se je s podpisom dokumenta položaj Slovenije v povezavi in s tem v mednarodni skupnosti korenito spremenil. "Slovenske državljanke in državljani bodo z današnjim dnem zaživeli v skupnosti skoraj petsto milijonov Evropejk in Evropejcev. Slovenija bo skupaj s štiriindvajsetimi evropskimi državami razpravljala o vprašanjih, pomembnih za Evropo," je v sporočilu za javnost menil Rupel, ki je kot tretji predstavnik Slovenije poleg predsedika države Janeza Drnovška in premiera Antona Ropa po slovesnosti podpisal pristopni dokument.

Janez Potočnik
Janez Potočnik FOTO: POP TV

"Danes je za Slovenijo pomemben dan. Dan veselja in ponosa nad opravljenim delom in dan zadovoljstva ob izpolnitvi naloge, ki so jo tej državi državljanke in državljani zaupali ob plebiscitu in potrdili na referendumu. Danes Slovenija dokončno stopa v družino držav, ki jih družijo skupne vrednote - demokracija, pluralizem, pravna država, spoštovanje človekovih pravic in svobodno tržno gospodarstvo. Mnoge so države, ki danes nimajo priložnosti praznovati tega, kar praznuje Slovenija. Upam, da se danes tudi Slovenke in Slovenci veselijo skupaj z državljani petnajstih starih in devetih novih članic," je še dodal vodja slovenske diplomacije.

Po Ruplovih besedah je Slovenija odslej na "odprtem morju in za Slovenijo od danes dalje veljajo pravila in običaji 'odprtega morja' in ne le 'domačega pristana' ali 'doline Šentflorjanske'".

Tudi za slovensko zunanjo politiko in posebej diplomacijo, ki je bistveno in odločilno prispevala k današnjem uspehu, je danes velik dan, je dodal Rupel. "Dosežen je epohalni uspeh vključitve naše države v glavne evropske tokove, v družino enakopravnih evropskih narodov. O tem smo pred dvanajstimi leti sanjali, danes je to resničnost, ki jo moramo ceniti," je pristavil.

Kot je še menil zunanji minister, se Slovenija zaveda, "da se danes v EU za nas začenja tudi trdo delo. V tem trenutku so za nas izjemnega pomena razprave o prihodnosti EU in s tem o prihodnosti Slovenije. Zaradi pomena, ki ga imajo te razprave na prihodnje življenje v naši državi, smo slovensko javnost dolžni tekoče obveščati o njihovi vsebini in o stališčih Slovenije. Slovenske državljanke in državljani poznajo petnajsterico, petindvajseterica pa bo od nje v mnogočem različna," je prepričan.

Slovenija - tako Rupel - v evropski konvenciji v okviru skupine enakomislečih držav zastopa taka stališča kot druge male in srednje države, torej predvsem zagovarja načelo ravnotežja institucij in enakopravnosti držav. "Trudili se bomo, da bo slovenska diplomacija naloge, ki so še pred njo, še naprej opravljala tako, da bodo zaščiteni slovenski nacionalni interesi ter v čim večji meri izpolnjena pričakovanja državljank in državljanov."

Zadovoljstvo ob podpisu pristopne pogodbe je izrazilo tudi zunanje ministrstvo, ki je v sporočilu za javnost med drugim zapisalo, da usmeritev Slovenije v EU izhaja iz kulturne in civilizacijske umeščenosti Slovencev v evropski prostor, ki je izražena tudi v tesnem političnem, gospodarskem in kulturnem sodelovanju s povezavo, njenimi institucijami ter državami članicami.

Slovenija bo, izpostavlja ministrstvo, še naprej delovala v skladu s svojimi nacionalnimi interesi, vendar okrepljena z močjo in ugledom EU: članstvo v povezavi bo namreč vplivalo na širitev možnosti in priložnosti za uveljavitev, napredek in razvoj tako na gospodarskem, akademskem, znanstvenem, kulturnem, političnem kot tudi na številnih drugih področjih.

Potočnik: Slovenija vstopa v novo obdobje sooblikovanja Evrope

Minister za evropske zadeve Janez Potočnik je izjavil, da država simbolično sklepa obdobje skoraj petletnih pristopnih pogajanj in vstopa v novo obdobje sooblikovanja evropske politike, Evropske unije in Evrope.

"V času do dejanskega vstopa maja prihodnje leto morajo pristopno pogodbo ratificirati še parlamenti vseh petindvajsetih pogodbenic, je spomnil Potočnik in dodal, da "ni razlogov za zaskrbljenost, da širitev ne bi bila izpeljana v zastavljenih rokih."

"Širitev EU je preveč pomembna. Je sad dolgoletnih prizadevanj in trdne politične volje tako v sedanjih kot v prihodnjih članicah Evropske unije," je še prepričan minister za evropske zadeve, ki sicer ob ratifikaciji pogodbe v parlamentih sedanjih in prihodnjih članic EU pričakuje obširne razprave o pomenu in posledicah širitve.

Jelko Kacin
Jelko Kacin FOTO: POP TV

Potočnik tudi pravi, da so Slovenci z visoko referendumsko podporo članstvu v EU potrdili pripadnost evropskemu prostoru in utrdili prepričanje, da je treba nadaljevati s prizadevanji za nadaljnjo integracijo v Evropsko unijo.

Po njegovih besedah je glavnina prilagajanja Slovenije pravilom unije že opravljena, "zdaj pa smo v obdobju intenzivnih priprav za učinkovito delovanje države kot članice Evropske unije". Potočnik meni, da se bom ob tem morali spoprijeti z vrsto strokovno zahtevnih nalog in jasno določiti prioritete za zagovarjanje svojih stališč.

"Slovenijo najprej čaka "pripravniško leto", ko si bo kot opazovalka utrjevala status prihodnje članice in prepričan sem, da ji bo z učinkovitostjo in prodornimi idejami uspelo utrditi položaj države, ki ve kaj hoče in ki predvsem želi prispevati k utrjevanju in razvoju skupne Evrope," je še dejal Potočnik.

Kacin: Podpis pogodbe krona dolgoletnih prizadevanj

Predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) Jelko Kacin je podpis pristopne pogodbe Slovenije z EU označil za "vrh ledene gore, ki pod gladino skriva dolgoletna prizadevanja in usklajevanje strateških, političnih in gospodarskih prioritet" vse od nastanka samostojne Slovenije. Uspeh po njegovem prepričanju temelji na dolgoletnem širokem parlamentarnem in nacionalnem soglasju o zunanjepolitičnih prioritetah, kaže pa tudi na voljo in sposobnost sprejemanja kompromisov za izpolnitev skupnih ciljev.

Lojze Peterle
Lojze Peterle FOTO: POP TV

Podpis pristopne pogodbe po mnenju Kacina ilustrira prehojeno pot Slovenije, demokratizacijo, tranzicijo, normalizacijo in uresničevanje evropskih standardov v vsakodnevni politični praksi.

Predsednik OZP si želi, da bi slovesnosti v Atenah čimprej sledili podobni slovesni dogodki v drugih državah kandidatkah in državah, ki to še niso. Slednje sam in, kot pravi, tudi veliko drugih politikov, podpira in si želi, da bi se čimprej in čimbolj uspešno približevale in tudi vključile v povezavo. "Zato je slovesnost vredna razmisleka in posnemanja v vseh drugih državah naslednicah Jugoslavije," je še poudaril Kacin.

Peterle: Pristop k EU je za Slovenijo izjemen zgodovinski dosežek

"Pristop k Evropski uniji je za Slovenijo po dvanajstih letih samostojne države izjemen zgodovinski dosežek, širitev EU z desetimi novimi članicami pa ključno dejstvo na poti do resnično združene Evrope," je podpis pristopne pogodbe Slovenije z EU danes v Atenah komentiral predsednik parlamentarne komisije za evropske zadeve Alojz Peterle.

Ob tej priložnosti je Peterle izrekel zahvalo vsem, ki so "na volitvah in referendumih podprli pot Slovenije v demokracijo, samostojno državnost in v družbo svobodnih narodov pod imenom Evropske unije."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.