Romunski ustavno sodišče je razveljavilo rezultat prvega kroga predsedniških volitev, ki je potekal 24. novembra, in zahtevalo, da se celoten volilni postopek začne od začetka, med drugim poroča romunski medij stirileprotv.ro. Drugi krog volitev bi moral biti na sporedu v nedeljo. V njem bi Calina Georgescuja izzvala proevropska kandidatka Elena Lasconi.
Po poročanju britanskega BBC je sodišče prejelo več zahtev za razveljavitev izida prvega kroga, pri čemer so se vlagatelji sklicevali na podatke romunskih obveščevalcev o domnevnem ruskem vmešavanju v volitve prek družbenih omrežij.
Ti so namreč ta teden opozorili na možnost tujega vmešavanja v volitve, pri čemer so izpostavili zlasti kampanjo Georgescuja na družbenem omrežju TikTok, ki naj bi bila podobna operacijam vplivanja, ki se jih poslužuje Rusija.
Romunski premier Marcel Ciolacu je odločitev sodišče označil za "edino pravilno".
Kot še navaja BBC, romunska zakonodaja veleva, da se morajo volitve v primeru razveljavitve izvesti drugo nedeljo po dnevu, ko so bile razveljavljene. To pomeni, da bi glasovanje potekalo predvidoma 22. decembra. Vendar pa ni nujno, da bo temu tako, saj sodišče zahteva ponovitev celotnega volilnega procesa, torej tudi predvolilne kampanje.
Bruselj od TikToka zahteva podatke o domnevnem tujem vmešavanju v romunske volitve
Evropska komisija je družbenemu omrežju TikTok v četrtek poslala zahtevo za informacije, povezane z domnevnim tujim vmešavanjem v romunske predsedniške volitve, so danes sporočili v Bruslju. Od platforme med drugim zahteva odziv na navedbe romunskih obveščevalcev o spodbujanju kampanje v korist predsedniškega kandidata Calina Georgescuja.
"Zaskrbljeni smo zaradi vse več znakov usklajenega tujega spletnega vplivanja na volitve, ki potekajo v Romuniji, zlasti na omrežju TikTok," je na omrežju X sporočila podpredsednica komisije Henna Virkkunen, pristojna za varnost, demokracijo in digitalizacijo. Dodala je, da je komisija s poslano zahtevo ukrepala na podlagi akta o digitalnih storitvah.
Po njenih besedah komisija od TikToka zahteva hrambo podatkov, povezanih s celotnim volilnim obdobjem v Romuniji, in komentar na navedbe romunskih obveščevalcev. Platformo poziva tudi k izboljšanju politik moderiranja in izpostavljanja objav ter k spoštovanju smernic iz akta o digitalnih storitvah.
TikTok mora zahtevane informacije komisiji posredovati v 24 urah.
Romunski obveščevalci trdijo, da je imel skrajno desni predsedniški kandidat Georgescu, ki je konec novembra zmagal v prvem krogu volitev, koristi od kampanje na TikToku, ta pa naj bi bila podobna operacijam vplivanja, ki si jih poslužuje Rusija. Njegova kampanja na platformi naj bi se znatno okrepila le dva tedna pred volitvami, z njo pa naj bi bila povezana mreža približno 25.000 uporabniških računov. Od tega jih je sicer okoli 800 obstajalo že od leta 2016, a do novembra letos skorajda niso bili aktivni.
Po navedbah obveščevalcev bi dejavnost računov lahko koordiniral državni akter. Ob tem so ocenili tudi, da za kampanjo stoji podjetje za digitalni marketing, vsi vpleteni pa da so se spretno izogibali pravilom TikToka. Objavljali naj bi namreč vsebine, ki promovirajo Georgescuja, ne da bi jih označili kot del kampanje.
Predstavniki platforme so sicer v torek v Evropskem parlamentu zavrnili obtožbe, da omrežje ni ustrezno obravnavalo političnih vsebin, povezanih s prvim krogom volitev. Še pred objavo poročila obveščevalcev je namreč romunski svet za nacionalno varnost platformi očital prednostno obravnavanje Georgescuja.
KOMENTARJI (237)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.