Od 22 volilnih upravičencev se jih je volitev udeležilo 16 oziroma 72,7 odstotka, vsi pa so svoje glasove podpore oddali za edinega kandidata Damjana Hrvata, sicer predsednika romskega društva Rom v tej občini. V posebni volilni imenik volivcev, pripadnikov romske skupnosti v tej občini je vpisanih 18 Romov, danes pa so na podlagi potrdila volili še štirje volilni upravičenci, ki niso bili vpisani v omenjeni volilni imenik, je pojasnil predsednik posebne občinske volilne komisije za izvedbo današnjih volitev Anton Marentič.
Občina Semič je bila ena od šestih občin, ki lani ni hotela sprejeti ustreznih občinskih predpisov, s katerimi bi omogočili tam živečim pripadnikom romske skupnosti izvolitev predstavnika v občinskem svetu.
Državni zbor je lani - na podlagi odločbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo, da dotedanja zakonodaja Romom ni omogočala uveljavitve njihovih pravic - spremenil zakon o lokalni samoupravi in določil 20 slovenskih občin, ki so bile dolžne že na lanskih lokalnih volitvah Romom omogočiti izvolitev predstavnika v občinskem svetu. Občine so bile namreč dolžne v svoje občinske statute vnesti določbe o sestavi občinskega sveta, s čimer bi omogočili uresničitev omenjene zakonske pravice. Občine Beltinci, Krško, Grosuplje, Semič, Šentjernej in Trebnje tega niso storile, izmed teh občin je le občina Trebnje uspela že lani izpeljati volitve romskega svetnika, ostale pa so oz. bodo morale volitve izpeljati letos.
Na podlagi odločbe ustavnega sodišča in zakona so tako predčasne volitve člana občinskega sveta pripadnika romske skupnosti že izpeljali v občinah Krško in Beltinci, danes v občini Semič, romskega svetnika pa bodo morali izvoliti še v občinah Šentjernej in Grosuplje.