Slovenija

Romska problematika v Sloveniji

Ljubljana, 23. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Strelski obračun pred tednom dni, ko je 18-letni Rom blizu Ivančne Gorice hudo ranil vaščana, je še enkrat opozoril na neurejene odnose med romskimi in lokalnimi skupnostmi. Prebivalci dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin naj bi v četrtek na protestu pred vladno palačo premieru Ropu sporočili, naj se končno neha sprenevedati, saj se lahko pripeti še kaj hujšega kot minulo nedeljo.

Avtorica prispevka: Erika Žnidaršič

Miha Strojan
Miha Strojan FOTO: POP TV

Vsaka zgodba ima dve plati. Najprej njihova: velika družina 25-ih Romov živi sredi gozda, na zemlji, ki jo je pred leti kljub velikemu negodovanju vaščanov kupil Rom Miha Strojan. Bivajo brez vode in elektrike. Prosili so že župana za napeljavo za vodo in elektriko, plačali bi vse, pa ni bilo možnosti, da jim napeljejo. Čeprav zmožni za delo, jim na borzi ne najdejo službe. Dobivajo socialno pomoč, nekaj pa zaslužijo tudi s prodajo starega železa. Od pretekle nedelje, ko je nekaj kilometrov stran od tega romskega naselja mladi Rom ustrelil vaščana, je prepad nepremostljiv.

Romska skupnost živi brez vode in elektrike
Romska skupnost živi brez vode in elektrike FOTO: POP TV

Svojo zgodbo pripovedujejo tudi sovaščani Romov, tako na primer Novomeščani že kar nekaj časa rotijo oblast, naj vendar ukrepa in uredi nevzdržne razmere v krajih, kjer so se naselili Romi. Napisali so kupe pisem, a se zanje ni zmenil nihče. Silvo Mesojedec, predsednik KS Bučna vas, je povedal: "Zaradi ignorance predsednika vlade Ropa, ministrov Kopača, Bohinca in Dimovskega prirejamo protest v Ljubljani naslednji četrtek."

Na slovenskih tleh naj bi bilo 82 romskih naselij s 6200 Romi. V Prekmurju sporov med lokalnimi prebivalci in Romi ni.

Jožek Horvat
Jožek Horvat FOTO: POP TV

Jožek Horvat, predsednik zveze Romov Slovenije, je povedal, da je razlika pravzaprav v nekem zgodovinskem dejstvu, na tem teritoriju živi veliko več narodnih skupnosti in verskih skupnosti, torej različni na enem določenem prostoru in če želijo vsi skupaj živeti v nekem sožitju, potem morajo eden drugega upoštevati.

Janez Obreza
Janez Obreza FOTO: POP TV

Prvi korak k reševanju težav so tudi romski svetniki, ki predstavljajo vezni člen med Romi in lokalnimi prebivalci. Janez Obreza, direktor Urada vlade za narodnosti, meni: "V občini Ivančna Gorica je primer občine, ki nima ne svetnika, ker ni bila niti zainteresirana, da bi ga dobila. Težko rečem, da je kriva samo občina, veliko je dejavnikov tukaj."

Korak naprej bi bil tudi zakon o Romih, ki bi natančno določil pravice, pa tudi dolžnosti Romov. Kljub temu, da takšen zakon zahteva ustava, ga naši državi v trinajstih letih ni uspelo pripraviti. Janez Janša, predsednik SDS, je dejal, da je tudi sedaj, ko je skoraj prišlo do umora, vse tiho in še vedno ni nobenih jasnih zagotovil, da bo vlada ustrezen zakon predlagala.

Tudi policija se za Rome ne zmeni kaj dosti...
Tudi policija se za Rome ne zmeni kaj dosti... FOTO: POP TV

Veliko kritik pa so si ob nedavnem tragičnem dogodku prislužili tudi slovenski možje v modrem, ki niso storili nič, da bi preprečili tragičen dogodek. Pravijo, da niso imeli ustreznih pooblastil.

"Če bi se ti Romi, ki so se naselili na privatnem zemljišču v vasi Krka, naselili na kakšni parceli v Murglah, mislim, da bi zakonska podlaga takoj obstajala in ne bi bilo dolgo tam," meni Janša.

Oblast bi morala poskrbeti za romsko problematiko
Oblast bi morala poskrbeti za romsko problematiko FOTO: POP TV

Predsednik SNS Zmago Jelinčič pravi: "Ne more nas nekdo krasti, ropati, ubijati, goljufati in si prisvajati ne vem kaj in ne biti za to kaznovan, kar se dogaja pri ciganih. Dejstvo je, da policija ne stori nič, minister Bohinc si ne upa nič narediti, lokalni policijski veljaki si nič ne upajo."

Že zdavnaj bi se morala oblast romske problematike lotiti z vso resnostjo. Vendar, kot pripovedujejo poznavalci, za to nihče ni imel nobenega interesa. Morda ga bo imel sedaj, ko je nekdo že padel pod streli, pa, ker se pripravlja velik protest in nenazadnje ker je ravno volilno leto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10