Jože Romšek bo funkcijo generalnega direktorja policije opravljal samo še do 8. januarja 2009. Vlada se je strinjala z razrešitvijo, ki jo je predlagal sam. Takrat bo namreč izpolnil pogoje za upokojitev. "Odpravnina ni predvidena, če sam zaprosi za razrešitev in glede na to, da odhaja v pokoj,“ je povedal predstavnik vlade Valentin Hajdinjak. Zanikal je tudi namigovanja, da naj bi se sedanji prvi policist v državi potegoval za položaj atašeja v Črni gori.
Notranji minister Dragutin Mate bo v prihodnjih dneh dal pobudo za izbiranje novega generalnega direktorja, njegov naslednik pa bo na svoji mizi po primopredaji že imel predloge, je napovedal Hajdinjak. Romšek je funkcijo prevzel julija 2005. Mandat sicer traja pet let, imel pa bi tudi možnost ponovnega imenovanja.
Kritike na račun patrie
V javnosti so se sicer v zadnjem času pojavljale zahteve po Romškovem odstopu, največ kritik pa je nanj letelo na račun afere Patria. Policija je namreč za več kot leto dni založila depešo avstrijskega Interpola s pozivom, naj razišče vlogo poslovnežev Walterja Wolfa in Wolfganga Riedla pri poslu s Patrio. Romšek je sicer zavrnil namige, da naj bi bila upokojitev povezana z založeno depešo. "To delajo uradniki, ki so 20 stopničk pod mano. Če bi obveljal princip, kot ga razlagajo nekateri, potem bi lahko generalnega direktorja policije menjali vsakih 14 dni," je zatrdil. Zavrnil pa je tudi namige, da je njegova razrešitev povezana s strahom ob prihodu nove vlade. Strah ga je, kot je dejal, "samo bolezni in ničesar drugega".
Vse kritike je zavrnil tudi minister Mate. "Že od februarja vem, da bo gospod Romšek izpolnil pogoje za upokojitev, ko si je dal dokončno izračunati je naneslo na 8. januar 2009,“ je povedal v pogovoru za oddajo 24UR.
Po besedah pravnika Rajka Pirnata Romškov odhod zakonsko ni sporen. "Ni tako običajno to, a v teh okoliščinah, ko se ne ve, kako hitro bo nova vlada konstituirana, pa tudi ne bi mogel reči, da je to kaj posebnega.“ V Zaresu pa menijo, da je takšen datum nekaj posebnega. "Na ta način obstoječa vlada zagotavlja, da se v tem času do januarja, ko bo gospod Romšek šel v pokoj, ne bo na področju preiskave patria zgodilo nič zares aktivnega,“ je dejal Branko Lobnikar, podpredsednik stranke Zares. V Združenju policistov Slovenije pa so prepričani, da je prišla menjava nekaj let prepozno, zato bo posledice še dolgo čutiti.
Minister Mate zanika namigovanja, da bi šlo za čiščenje pred prihodom nove vlade. "Gospod Romšek ima vsa pooblastila do 8. januarja, v naslednjem tednu bom objavil razpis. Novi vladi bomo omogočili, da bo imela praktično na mizi vse kandidate in bodo lahko takoj izbrali novega direktorja, ki bo 9. januarja prevzel vse dolžnosti," je dejal Mate. Kot je še dejal, je z Romškovim delom zadovoljen.
'Policija beleži dobre rezultate'
Tri leta in pol, kolikor je bil generalni direktor policije, Romšek ocenjuje kot uspešne. Po njegovem je policija danes zelo dober sistem, ki beleži dobre rezultate. "Imam svežo informacijo z jutranjega informativnega sestanka, po kateri beležimo okoli 7500 kaznivih dejanj manj kot v enakem obdobju lani in informacijo, da je preiskanost kaznivih dejanj 47 odstotna. To so rezultati, ki jih bo zelo težko dosegati in presegati, ne glede na to, kdo pride," je dejal.
Na uspešnejše delo policije po njegovem kaže tudi večji obseg obravnavane organizirane in gospodarske kriminalitete, predvsem težjih gospodarskih kaznivih dejanj, ki povzročajo veliko materialno škodo. "Velja izpostaviti tudi naloge slovenske policije pri uvedbi evra, ki jih je opravila uspešno, saj ni bilo izvršenih kaznivih dejanj, povezanih s prevozi evrske gotovine," je dejal Romšek.
Novemu generalnemu direktorju želi posle predati korektno. Za to je, kot je dejal, dovolj časa. "Obvezan sem, da pripravim korektno primopredajo, takšno, ki bo vsebinsko stala in bo vsebovala vse relevantne podatke za nemoteno delo policije. Da ne bo novi generalni direktor v položaju, kot sem bil jaz 1. julija 2005, ko primopredaje praktično ni bilo in ko je tajnica s četrto stopnjo izobrazbe pripravila eno stran in pol zapisnika, ki ga nisem podpisal, niti ga ne bom," je dejal Romšek
'Nezaupanje v novo vlado'
Na novico o Romškovi upokojitvi so se odzvali tudi v LDS. Nenavadno se jim tudi zdi, da je vlada sprejela sklep o razrešitvi generalnega direktorja policije, ki naj bi stopil v veljavo šele 8. januarja 2009. "Varovanje izteka mandata uradnika s položajem generalnega direktorja zaradi predvidene upokojitve ne more preprečiti izvajanja pristojnosti ministra, da lahko na podlagi 5. odstavka 83. člena zakona o javnih uslužbencih razreši tako osebo v enem letu od nastopa funkcije," so zapisali v LDS.
V stranki zaradi tega menijo, da je omenjeni sklep vlade "brez pomembnih učinkov, če z njim ne bo soglašala nova vlada. Ta sklep vlade odraža visoko stopnjo nezaupanja v kadrovske odločitve prihodnje vlade, poleg tega pa vzpostavlja tudi nenavadno logiko, da bi si vsak položajni uradnik lahko zagotovil opravljanje del na tem položaju vse do upokojitve, ne glede na datum te upokojitve," so še zapisali v LDS.
Jože Romšek se je rodil 9. januarja 1954 v Srednji vasi pri Črmošnjicah. Končal je Višjo pravno šolo v Mariboru in Pravno fakulteto v Ljubljani. Do leta 1982 je delal najprej kot miličnik v vodu za posebne naloge, nato pa na področju zatiranja klasične kriminalitete na Upravi javne varnosti v Ljubljani. Kariero je kot pravnik nadaljeval v pravni službi republiškega sekretariata za ljudsko obrambo, od osamosvojitve dalje pa je bil na več vodilnih mestih. Preden je stopil na čelo slovenske policije je opravljal dela višjega sekretarja v kabinetu ministra za promet.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.