Slavnostni govornik na kulturni prireditvi ob svetovnem dnevu Romov, 8. aprilu, je bil Lovrenc Blaž Arnič s kabineta ministra za kulturo. Med drugim je povedal, da vlada pozdravlja ter denarno podpira aktualna prizadevanja za kodifikacijo romskega jezika v Sloveniji, prav tako pa je za oblikovanje romskega zakona, katerega pripravo je naročila Uradu za narodnosti. Ta naj bi tudi zakonsko uredil sodelovanje Romov pri ukrepih, ki so jim namenjeni.
Romi v zgodovini zapustili neizbrisen pečat
"Romi ste v evropskem prostoru že od nekdaj. Čeprav brez lastne države, ste vpeti v prostor skupaj z vsemi drugimi evropskimi narodi. S svojo ozemeljsko brezmejnostjo in gibljivostjo - saj vsi vemo, da živite po številnih evropskih državah - prispevate k evropski nacionalni pestrosti in na svoj originalen način pionirsko, žal tudi s številnimi žrtvami skozi zgodovino, že od nekdaj promovirate tisti mednacionalni sožitveni odnos, ki ga v današnjem času prepoznavamo v aktualni evropski ideji," je povedal Arnič.
Po Arničevih besedah so Romi v zgodovini zapustili neizbrisen pečat, saj je v vrhunskih evropskih stvaritvah najti njihov melos, ki se mu tudi na področju umetnosti ni bilo mogoče upreti, Rome pa je mogoče zaslediti v vseh umetniških panogah.
Pomembno je izobraževanje
Župan soboške občine Anton Štihec je v nagovoru Rome opozoril na znanje, ki je zanje izjemno pomembno. Dodal je podatek, da v Sloveniji konča osnovno šolo le deset odstotkov Romov, le pet se jih vpiše na srednje šole, konča pa jo le en odstotek. Ti podatki pa so za Prekmurje bistveno boljši od povprečja v državi.
V kulturnem programu so nastopili člani romskih društev s Pušče, Tišine, Cankove, iz Dobrovnika, Maribora, Puconcev, Rogašovcev in Murske Sobote ter Romic band, Baccara in Mario Horvat - Palko.