Premier Janez Janša je ob srečanju članov prve demokratično izvoljene slovenske vlade v Ložah pri Vipavi zavrnil očitke, da bi bil namen diskreditacija predsednika države Janeza Drnovška. "Mislim, da bo ta roka, ki jo je dal v ogenj za nekatere v tej agenciji, zelo gorela," je komentiral Drnovškovo prepričanje, da ne vodja njegovega kabineta Valentina Flander in ne bivši direktor SOVA Iztok Podbregar nista kršila predpisov.
"Po dosedanjih ugotovitvah vlade, na podlagi poročil delovne skupine, je možno 100-odstotno dokazljivo zagotoviti, da bivši direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (SOVA), pa tudi njegova predhodnika, niso ravnali zakonito, pošteno in gospodarno. Dejstvo, da najvišji predstavnik države zagovarja tako ravnanje, lahko pomeni le, da je bil s tem seznanjen," je poudaril Janša.
Nakup letalske vozovnice za zdravilca Sardeshmukha Sadananda iz t.i. črnega fonda agencije je po besedah premiera "malenkost v primerjavi z ostalimi zlorabami, ki so bile odkrite, saj to ni edina stvar, ki meče sum na povezave med uradom predsednika države in nezakonitim delovanjem agencije". Ko je bil Drnovšek kot predsednik vlade odgovoren za ravnanje SOVA, so se dogajale "težke nepravilnosti, ki so dokazljive," je še dodal.
Janša sicer verjame Drnovšku, da ni vedel za nakup sporne letalske vozovnice. "Vem, da ni bil seznanjen s podrobnostmi. Zagotovo pa je bil seznanjen s tem, da taka dejavnost poteka preko agencije," je poudaril premier.
'Nadzor mora biti'
Nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar je v intevjuju za Mladino podprl nadzor agencije, vendar je prepričan, da vladna delovna skupina preveč posega na operativno področje delovanja Sove.
Podbregar je v intervjuju za tednik Mladina dejal, da je v vladni nadzor Sove podvomil že na začetku, ko je zanj izvedel iz medijev. Zaradi poseganja v operativno področje delovanja agencije naj bi vlada namreč onemogočala Sovine zmožnosti za pridobivanje pomembnih podatkov. „ Nikjer ni bila postavljena jasna meja med operativnim delovanjem in nadzorom SOVA kot nadzorom širšega sistema,“ pojasnjuje Podbregar.
Črni fond ščiti agencijo in tajnega sodelavca
Spregovoril je tudi o t.i. črnem fondu, ki naj bi ga SOVA imela. Sredstva tujih obveščevalnih služb po njegovem mnenju agencija ne more dobivati drugače kot v gotovini, saj tuja služba ne more pisati nakaznic s polnim naslovom in namenom nakazila. "Zato pa obstaja posebni fond, kjer se prikrije, kdo je tista služba in tisti, ki sodeluje v tujem okolju. Gre za zaščito agencije in zaščito tajnega sodelavca," je poudaril Podbregar.
Kot je še zatrdil nekdanji direktor Sove, so o porabi iz proračunskih sredstev redno poročali tako vladi kot parlamentarni komisiji. "Kar pa se tiče neproračunskih sredstev, ki so prihajala od tujih služb, pa nismo sproti poročali vladi, ker je šlo za operativno delovanje SOVA. Razen v tistih delih, o katerih se je dogovorilo na ravni vlad in ne na ravni obveščevalnih služb in obveščevalcev," je dodal.
Poseg tožilstva v dogajanje na SOVA je sicer Podbregar pričakoval. "Janeza Janšo poznam že vrsto let in vem, kakšen je njegov način delovanja. Vse skupaj nas želi zaposliti z določeno temo, hkrati pa si zagotoviti mir in čas za lastne aktivnosti," je ocenil. Premier Janez Janša je sicer danes zatrdil, da je po ugotovitvah vlade možno dokazati, da je nekdanji direktor Sove ni deloval zakonito, pošteno in gospodarno.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.