Glede na zakon o minimalni plači je danes zadnji dan za dogovor med vodstvi podjetij in sindikati o postopnem dvigu minimalne plače. Po podatkih inšpektorata za delo se je za postopni dvig minimalne plače do torka dogovorilo 1040 delodajalcev. Glavni inšpektor RS za delo Borut Brezovar pravi, da so v zadnjih dneh prejeli več dokumentacije, tako da so v četrtek objavili podatke, ki so jih prejeli do vključno torka.
Med podjetji, ki so bili v četrtek na seznamu in bodo minimalno plačo na raven 562 evrov neto postopno dvignili v dveh letih, so družbe Mura in partnerji, Vegrad, nekatere hčerinske družbe SCT, Gradis Skupina G, Mlinotest, ETI Izlake, Tosama, Svea, Lip Bled, Jelovica, Velana in Cetis.
Postopno dvigovanje minimalne plače
Zakon o minimalni plači, ki je začel veljati 23. februarja, je podjetjem, kjer bi takojšen dvig minimalne plače na 734,15 evra bruto oziroma 562 evrov neto povzročil velike težave ali odpuščanja, dovoljeval, da so se v dveh mesecih po uveljavitvi zakona s sindikatom dogovorili o postopnem dvigu minimalne plače v dveh letih.
Podjetja so lahko sklenila dogovor, po katerem so morala do 1. marca letos minimalno plačo zvišati na 654,69 evra neto, do 1. januarja 2011 na 685,25 evra bruto in uskladitev z inflacijo ter do 1. januarja 2012 na 734,15 evra bruto in uskladitev z inflacijo.
Vlada je z zakonom želela zagotoviti, da bi minimalna plača za polni delovni čas dosegla raven minimalnih življenjskih stroškov, ki po zadnjih izračunih ministrstva za delo znašajo 562 evrov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.