Pred ustanavljanjem Centra Rog bi bila potrebna široka javna razpravo o tem, kaj čemu naj bi bil namenjen, menijo Rogovci, ki so ob napovedi tiskovne konference izpostavili, da jim MOL preprečuje prevzem stvari, ki so jih imeli v tovarni Rog, pripadniki avtonomne skupnosti pa so prav tako sprožili sodne procese "proti samovolji MOL-a".
Dodali so še, da občina še vedno širi laži in se izmika izkazovanju dokumentacije, "na podlagi katere bi pravno upravičila svoja dejanja". Opozorili so, da so še vedno na cesti, kjer so pristali 19. januarja letos, ko je MOL v posest prevzel nekdanjo tovarno Rog – dom in ustvarjalen prostor mnogih, ki jim je leta služil kot vir navdiha, izražanje kreativnosti in je bil stičišče različnih kultur.
Ob evikciji stanovalcev in obiskovalcev so z MOL sporočili, da so bili seznanjeni, da je Rog že nekaj tednov prazen in da so objekt, "ki je v lasti Mestne občine Ljubljana", prevzeli v posest. Takrat so zagotovili, da bo nov Center Rog končan v dveh letih. Na sodišču je potekal spor z osmimi takrat začasnimi uporabniki, vseh osem sodb je bilo rešenih v korist MOL-a. Zoper dva dolžnika je sklep o izvršbi postal pravnomočen, za ostalih šest pa je sodišče ugotovilo, da so zapustili Rog, so takrat sporočili z MOL.
Pojasnili so, da si že vrsto prizadevajo degradirano območje nekdanje tovarne Rog prenoviti v Center Rog in narediti javno kreativno stičišče, ki bo dostopno vsem in bo prvenstveno namenjeno izvajanju družbeno koristnih inovativnih projektov.
Ljubljanski svetniki prižgali zeleno luč ustanovitvi Centra Rog
Danes pa so ljubljanski mestni svetniki potrdili sklep o ustanovitvi javnega zavoda Center Rog. S tem dokumentom se ureja njegov status, razmerja med ustanoviteljem in zavodom ter temeljna vprašanja glede organizacije, dejavnosti in načina financiranja zavoda.
Kot je povedala vodja oddelka za kulturo Mestne občine Ljubljana (Mol) Mateja Demšič, bo Center Rog lahko postal prostor mreženja in povezovanja vseh akterjev, ki delujejo na področju širšega kulturnega in kreativnega sektorja, s poudarkom na oblikovanju in arhitekturi, vizualnih umetnostih in novih tehnologijah tako v Ljubljani kot v širšem slovenskem in mednarodnem okolju. Za ustanovitev novega javnega zavoda se je Mol po njenih besedah odločila, ker glede na opredeljeno področje delovanja Centra Rog ni zaznala obstoječih javnih zavodov ali nevladnih iniciativ območju Mol, ki bi lahko prevzeli v upravljanje nepremičnine in načrtovane vsebine Centra Rog.
V razpravi je Milan Jakopovič (Levica) izpostavil, da se od kandidata za direktorja pričakuje le eno leto vodstvenih izkušenj, kar po njegovem mnenju predstavlja kontinuiteto nižanja standardov, pri čemer je kot podoben primer navedel Pionirski dom, medtem ko je Mol od kandidatov za direktorje javnih zavodov doslej zahtevala najmanj tri leta izkušenj na vodstvenih delovnih mestih. Sicer pa gre po njegovih besedah pri ustanovitvi Centra Rog za klasični javni zavod za kulturo, ki ne misli in upošteva prostora, na katerem bo deloval. Ustanavljanje zavoda po hitrem postopku tudi kaže, da si Mol participacije in mnenj o tem, kaj naj na tem prostoru nastane, ne želi, poleg tega bo izhodišče vsega ostalo nasilen izbris uporabnikov nekdanje tovarne Rog in v Levici projekta s tako popotnico, kot je dejal, ne morejo podpreti.
V LMŠ po besedah Katje Damij podpirajo projekt Centra Rog in menijo, da bo pomenil veliko obogatitev. Jo je pa zanimalo, ali je resnično potrebna ustanovitev novega javnega zavoda in ali ne bi bilo vsaj v začetku upravljanja Centra Rog zaupati kateremu od obstoječih javnih zavodov. Poleg tega je pogrešala strategijo ali vizijo delovanja, ki bi po njenem mnenju morala biti sestavni del gradiva. Slednjo je pogrešal tudi Dragan Matić (SMC) ter izrazil pričakovanje, da bodo do nje prišli čim prej.
Igor Horvat (SDS) je izrazil veselje, da se bo območje nekdanje tovarne Rog uredilo. V nadaljevanju se je dotaknil imenovanja članov v svet zavoda, kjer pogreša predstavnika ministrstva za kulturo. Mojca Škrinjar (SDS) se je med drugim dotaknila nabora dejavnosti, predvidenih v ustanovitvenem aktu, in pozdravila njegovo raznolikost, Mojco Sojar (NSi) pa je med drugim zanimalo, ali bodo dosedanji uporabniki Roga prišli nazaj v urejen center Rog.
Ljubljanski župan Zoran Janković je pojasnil, da so sicer proučevali možnost, da bi Center Rog priključili kateremu od obstoječih zavodov, a se po svoji vsebini preveč razlikuje od vseh. Strateški dokument, ki so ga nekateri pogrešali, je po njegovih besedah naloga direktorja, za eno leto vodstvenih izkušenj pri kandidatu za direktorja pa so se odločili, da dajo prednost mladim na tem področju. Glede nabora dejavnosti so jih vključili več, "da ne bi česa pozabili in šli ponovno na sejo čez dva meseca", kar pa se vrnitve rogovcev tiče, se bodo po njegovih besedah v Center Rog lahko vrnili tisti, ki bodo izpolnjevali pogoje na razpisu.
Spomnimo
MOL je z obnovitvenimi deli pričel že leta 2016, a so bila ta zaradi nasprotovanja začasnih uporabnikov tovarne Rog začasno ustavljena. Tri leta kasneje, junija 2019, so želeli izvesti klančino, vendar so tudi takrat začasni uporabniki uničili gradbišče na zunanjem območju zidu tovarne. Z deli tudi takrat niso mogli nadaljevati.
Tudi januarski prevzem tovarne ni minil brez incidentov. Na objektu so potekala gradbena dela, na zaprosilo varnostne službe so intervenirali ljubljanski policisti. Ob pričetku intervencije je bilo na kraju nekaj oseb, ki niso upoštevale ukrepov varnostnikov in zakonito odrejenih ukazov policistov, ter so še naprej hotele preskočiti ograjo gradbišča, zato so policisti zoper njih uporabili prisilna sredstva. Rogovci so takrat poročali, da so jih na cesto zmetali v nogavicah, brez bund in jih naredili brezdomne. MOL je pričel s praznjenjem prostorov, popisali ter fotografirali so opremo in predmete, ki so v lasti občine, uporabnikom Roga pa sporočili, da jih lahko prevzamejo v občinskih skladiščnih prostorih.
Zaradi postopanja ljubljanske občine so se Rogovci, podporniki in istomisleči odpravili tudi na ulice. Protesti so potekali brez večjih izgredov, zbralo pa se je od 500 do 600 ljudi, ki so vzklikali, da "Roga ne dajo za gradbeno jamo".
KOMENTARJI (226)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.