Papež Benedikt XVI. je na slovesnem somaševanju v Vatikanu 15 novim kardinalom, med njimi Slovencu Francetu Rodetu, podelil še zadnjo kardinalsko insignijo, kardinalske prstane. Prvi dve insignji, škrlatno kardinalsko pokrivalo in listino ob imenovanju, so kardinali od svetega očeta prejeli v petek.
Papež je na podelitvi prstanov nove kardinale označil za "njegove nove partnerje pri vodenju katoliške cerkve". Prstan z vgraviranim križem in papeškim grbom je simbol predanosti in zvestobe cerkvi.
Na Trgu svetega Petra v Vatikanu je slovesnost spremljalo okrog deset tisoč ljudi, predvsem družinskih članov novih kardinalov, njihovih prijateljev in sonarodnjakov.
Cerkev ima sedaj 193 kardinalov
Z današnjo podelitvijo kardinalskih prstanov je papež sklenil umestitev novih kardinalov. Katoliška cerkev jih ima tako zdaj 193, Rode pa je med njimi prvi kardinal iz Slovenije in tretji slovenskega rodu. Pred njim sta bila za kardinala imenovana še dva Slovenca. Prvi je bil ljubljanski knezoškof - goriški nadškof Jakob Missia, ki je bil imenovan na konzistoriju 18. junija 1899, drugi pa torontski nadškof Alojzij Ambrožič, imenovan 21. februarja 1998.
Kardinali so po papežu najvišji predstavniki rimskokatoliške cerkve in so po izročilu papeževi svetovalci pri vodenju Cerkve. Papež kardinale imenuje svobodno po lastni presoji izmed duhovnikov. Kardinalskemu zboru predseduje dekan (trenutno kardinal Angelo Sodano) oziroma v primeru njegove odsotnosti prodekan (trenutno kardinal Roger Etchegaray). Od 15 novih kardinalov jih 12 še ni dopolnilo 80 let in imajo tako pravico v primeru smrti sedanjega papeža voliti novega.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.