Nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja so danes iz pripora v Parizu pripeljali v Slovenijo. Letalo francoskega letalskega prevoznika Air France, s katerim je priletel, je ob 11.45 pristalo na brniškem letališču.
Časarja sta na letalu spremljala dva kriminalista, na krovu pa je bila tudi novinarka oddaje 24UR Vesna Ban, ki ga je uspela fotografirati. Na njena vprašanja ni želel odgovarjati, povedal ji je le, da v Dominikansko republiko ni pobegnil.
Iz letala se je izkrcal zadnji, na pisti pa so ga že čakali pravosodni policisti iz zapora na Dobu, ki so ga v avtomobilu z zatemnjenimi stekli in v spremstvu policijskega kombija takoj odpeljali v zapor. Tja so prišli okoli 13. ure, vozilo pa je mimo zapornic, fotografov in snemalnih ekip peljalo dokaj hitro.
GPU: Celoten postopek je potekal nemoteno
Z Generalne policijske uprave (GPU) so sporočili, da sta dva njihova kriminalista včeraj odšla v Pariz na predajo Časarja. "Danes ob 9.15 sta kriminalista prijetega prevzela na pariškem letališču Charles De Gaulle in ga pospremila na let Pariz - Ljubljana. Takoj po pristanku na brniškem letališču sta kriminalista prijeto osebo izročila pravosodnim policistom," so zapisali.
Celoten postopek – prevzem osebe v Franciji, njeno spremljanje na pariškem letališču in v času leta Pariz - Ljubljana – je potekal nemoteno in brez kakršnih koli posebnosti, so še dodali.
Podržaj: Zdravniški pregled bo imel jutri
Tudi vodja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je povedal, da je celoten postopek potekal brez zapletov in pohvalil dobro sodelovanje s policijo.
Časar se po njegovih besedah nahaja v sprejemnem oddelku, pred njim je 30-dnevno sprejemno obdobje, tako, kot je to običajno pri novosprejetih. Zdravniški pregled bo prestal jutri, saj njegovo zdravstveno stanje ni urgentno. V primeru, da bi se danes izkazalo, da ima hujše zdravstvene težave, pa bi že danes lahko obiskal zdravnika.
Nato bodo sledili pogovori s strokovnimi delavci in postopki, povezani z vpisom dovoljenih obiskovalcev, s pomočjo vsega tega pa bo potem nastajal koncept njegovega osebnega načrta.
Na začetku bo Časar nameščen v zaprt režim, v sobi pa bo sam. Prvi obisk bo lahko imel v soboto, saj so na Dobu obiski dovoljeni ob sredah in sobotah. Lahko ga obiščejo ožji družinski člani in osebe, ki so naknadno dovoljene. Obiski trajajo po eno uro in so praviloma nadzorovani. Naenkrat so lahko pri njem tri odrasle osebe, v primeru majhnih otrok pa se to prilagodi, je še pojasnil Podržaj.
Časar si je po njegovih besedah z izogibanjem zaporni kazni otežil situacijo, njim pa olajšal odločitev, v kateri oddelek ga bodo namestili. Si pa s tem ni zaprl vrat, da bi kdaj prišel na polodprti oddelek, saj se izpolnjevanje njegovih pogojev sproti ocenjuje in je za pričakovati, da bo do premestitve prišlo.
Obsojen na pet let in devet mesecev zapora
Nekdanji predsednik uprave Luke Koper je bil pravnomočno obsojen zaradi zlorabe položaja in nedovoljenega sprejemanja daril v povezavi z nepremičninskimi posli z Luko Koper. Obsojen je bil na pet let in devet mesecev zapora, a se 14. marca lani ni zglasil v zaporu na Dobu. Policija je za njim razpisala tiralico in izdala evropski priporni nalog. Po enem letu so ga policisti s pomočjo Interpola izsledili v Dominikanski republiki, ki ga je izgnala v Francijo.
Časar je bil v priporu v Parizu od začetka meseca. Na pariškem prizivnem sodišču je izrazil željo po hitri vrnitvi v domovino in pojasnil, da so razmere v tamkajšnjem zaporu slabe.
Koprsko okrožno sodišče je nato minuli teden prejelo odgovor francoskih pravosodnih organov, da soglašajo s predajo Časarja. O tem je obvestilo slovensko GPU, ki je zagotovila prevzem obsojenca.
Fank: Ne moremo prekršiti pooblastil, ki jih imamo
Generalni direktor policije Marjan Fank je povedal, da je policija pri iskanju ubežnikov precej omejena, poleg veliko uspešnih pa beleži tudi nekatere neuspešne primere iskanja. Vendar pa, kot je poudaril, policija ne more prekršiti pooblastil, ki jih ima pri iskanju. "V znanih primerih, ki so odmevali v javnosti, lahko z gotovostjo trdim, da smo storili vse, kar je bilo mogoče," je poudaril.
Iskanje Časarja je trajalo leto dni, postopek pa je bil vezan na tujino in odzivnost tujih varnostih organov. Dolgo časa je namreč trajalo, da so policisti ugotovili, na katero državo se lahko obrnejo, nato pa so tuji organi potrebovali kar nekaj časa, da so potrdili lokacijo, je pojasnil Fank. "Mi sicer izhajamo iz stališča, da kazenska sankcija ni učinkovita, če ni izvršljiva," je dodal.
Po neuradnih informacijah je imel Časar v Dominikanski republiki registrirano podjetje, tam pa naj bi uporabljal hrvaške dokumente. Iz Slovenije je sicer najprej potoval v Rusijo, iz Rusije v Panamo in od tam v Dominikansko republiko. "Kolikor nam je znano, je bil udeležen v nekem podjetju, kjer je sodeloval s svojim imenom, uporabljal je hrvaške dokumente," je pojasnil Fank. Nekateri ubežniki sicer po njegovem mnenju ocenijo, da so nekatere države tako eksotične, da jih organi pregona tam ne bodo našli.
KOMENTARJI (1316)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.