Kot so sporočili člani projekta LIFE Lynx, ki si prizadeva oživiti populacijo risov v Sloveniji, saj je bila ta zaradi sorodstvenega parjenja močno ogrožena, je v sredini meseca maja GPS-ovratnica risinje Neže, potomke doseljenega risa Goruja in rezidentne risinje Teje, poslala signal smrtnosti. Predstavniki Biotehniške fakultete, ki sodelujejo v projektu, so takoj odšli na teren, kjer so na območju Lovske družine Struge na Dolenjskem, in sicer v bližini lovske preže, našli ovratnico, ki je bila z risinega vratu odtrgana na silo.
Ko so v bližini ovratnice našli še madež Nežine krvi, je Policija sprožila postopek. Kot so nam pojasnili na PU Novo mesto, v primeru domnevne smrti risinje Policija vodi predkazenski postopek zaradi podanih razlogov za sum nezakonitega ravnanja z zavarovanimi prostoživečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Kot navajajo, gre za kvalificirano obliko kaznivega dejanja, za katerega je zagrožena višja kazen (zapor do treh let) kot za kaznivo dejanje nezakonitega lova (denarna kazen ali zapor do šestih mesecev).
Policijska preiskava še traja
O dogodku so bili obveščeni 12. maja letos. Poleg policistov iz Dolenjskih Toplic so se v delo vključili tudi kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto. Opravljen je bil ogled kraja najdbe strgane ovratnice in okolice, pri čemer so policiji dragoceno pomoč nudili tudi uslužbenci Zavoda za gozdove in Biotehniške fakultete. V mesecu juliju so na Okrožno državno tožilstvo v Novem mestu na podlagi 10. odstavka 148. člena Zakona o kazenskem postopku poslali poročilo o izvedenih ukrepih, saj trenutne ugotovitve ne zadoščajo za podajo kazenske ovadbe, še navajajo. Policijska preiskava še ni zaključena. Še vedno čakajo izsledke podrobnejših preiskav najdene ovratnice ter nekatere podatke krovne lovske organizacije, za katere menijo, da bi kriminalistom lahko pomagale pri razjasnitvi primera.
Lovska zveza Slovenije (LZS) sodeluje s Policijo in ji nudi stoodstotno podporo pri preiskovanju primera. Po besedah predsednika LZS Lada Bradača, "bo vsak pravnomočno obsojen član lovske organizacije za nezakonit uboj katerekoli prostoživeče živali za vedno črtan iz lovske organizacije."
Preiskava primera še poteka, si pa vsi, ki sodelujejo v projektu ohranjanja risa, želijo, da bi zgodba dobila epilog in da v prihodnje ne bi več prišlo do tovrstnih dogodkov.
Ris v Sloveniji velja za ogroženo vrsto in je zato zaščiten z mednarodnimi in nacionalnimi predpisi. Brez načrtnega doseljevanja bi te divje mačke izumrle. Preden smo jih v letu 2019 začeli k nam doseljevati, jih je bilo v naših gozdovih le še okoli 15. Prvi je k nam prišel prav ris Goru iz Romunije.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.