Slovenija

Vsi doseljeni 'gorenjski' risi ostali na območju, kjer so jih izpustili

Ljubljana, 17. 05. 2021 18.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Anja Kralj
Komentarji
7

Iz Life Lynxa so sporočili dobre novice. Vsi risi, ki so jih na Gorenjsko pripeljali z namenom rešitve populacije, so ostali na območju, kjer so jih izpustili.

V Life Lynxu so dobili  prve podatke gibanja risov Zoisa, Aide, Trisa, Julije in Lenke, ki so jih preselili na Gorenjsko konec aprila. Vsi risi so ostali na širšem območju, kjer so jih izpustili.: "Lenka in Julija sta ostali skupaj na območju Triglavskega narodnega parka, Tris pa je šel proti južnemu delu Pokljuke. Zois in Aida sta ostala skupaj in se premaknila v osrednji del Jelovice. Zelo smo veseli, da smo dobili podatke iz ovratnic vseh petih izpuščenih risov in z zanimanjem bomo spremljali, kam se bodo risi premaknili v prihodnje."

Ris Zois.
Ris Zois. FOTO: Miro Majcen

Spomnimo

Kot izpostavlja Tomaž Skrbinšek z ljubljanske biotehnične fakultete in projekta LIFE Lynx, ki rešuje Dinarsko-JV alpsko populacijo risa pred izumrtjem, je pri nas srečanje z risom zelo redko: "To je srečanje, ki si ga zapomniš za vse življenje. Tudi če risa srečamo, ga pogosto ne bomo opazili, ker je v svojem pegastem kožuhu v gozdu zelo težko opazen. Običajno tudi ne pobegne, ampak samo obstoji, zato ga preprosto spregledamo. Imeti priložnost opazovati ali celo posneti risa je izjemna redkost." 

Gibanje risov
Gibanje risov FOTO: LIFE Lynx

Risi so zahtevna vrsta za preučevanje, tudi če odmislimo, da jih je tako zelo malo, dodaja Skrbinšek. Pomagamo si s sledenjem v snegu in z genetskimi vzorci, ki jih živali pustijo v okolju, to so največkrat dlaka, urin in iztrebki. Iz genetskih vzorcev lahko prepoznamo osebek, pa tudi rekonstruiramo rodovnike, če poznamo dovolj osebkov z določenega območja. Težava je, da je za razliko od medveda in volka takšne vzorce zelo težko najti. Pomagamo si tudi s foto pastmi – samodejnimi fotoaparati, ki jih nastavljamo po gozdu ob stečinah, kjer pričakujemo prisotnost risa. S fotografij lahko rise po vzorcu na kožuhu individualno prepoznamo. Te študije potekajo v okviru projekta LIFE LYNX, je pa še zgodaj, da bi lahko predstavljali bolj konkretne rezultate.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vicente
17. 05. 2021 20.25
romuni bodo ostali ni šans da jih premaknejo
Jaka Jack
17. 05. 2021 19.29
-1
Avtohtone slo.vrste ni več? Priseljenci zavladali tudi v slo. gozdu?
Prokariont
17. 05. 2021 19.53
+3
avtohtone slovenske vrste nikoli ni bilo, bila je samo evrazijska
medus
17. 05. 2021 19.08
+5
Lepi mucki ❤️🐈
Komendator
17. 05. 2021 19.03
+1
Upam, da jim čimprej odstranijo tiste velike sledilne ovratnice. Jaz jo še mojem psu ne nadenem niti minute več kot je potrebno, kaj šele, da bi jo nosil 24 ur na dan!
Prokariont
17. 05. 2021 19.51
+2
se vidi da je še nisi držal v roki... povej mi še, imaš kakšno boljšo idejo kako izvajati telemetrijo velikih zveri?
felix59 drugič
17. 05. 2021 18.53
+1
Enega ste pozabili , je pri meni v kurniku.