Slovenija

Risa Aida in Zois izpuščena na reševalno misijo

Bohinj, 26. 04. 2021 14.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
8

Zoisa in Aido, prvi risji par, ki je pred dobrim tednom skupaj prispel iz Romunije na Jelovico, so lovci izpustili iz prilagoditvene obore. Kosmata Romuna sta se očitno tako dobro počutila v gosteh pri lovcih, da je trajalo kar 15 minut, preden sta odšla reševat slovenske rise pred izumrtjem. V okviru projekta LIFE Lynx so jih v Sloveniji do zdaj skupno izpustili šest. V sredo se bodo tem šestim v naravi Triglavskega narodnega parka pridružili še trije.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Risa spustili v gozd
    02:15
    Iz 24UR: Risa spustili v gozd
  • Iz SVETA: Zois in Aida
    02:47
    Iz SVETA: Zois in Aida

Aido in Zoisa je pred desetimi dnevi na Jelovico pripeljala izkušena ekipa za transport živih živali iz ZOO Ljubljana in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) ter ju namestila v prilagoditveno oboro, o čemer smo že poročali. "Risa sta potovanje dobro prestala," so ob sprejemu romunskih risov na Pokljuko zatrdili strokovnjaki na spletni strani projekta LIFE Lynx, ki si pod okriljem ZGS prizadeva za reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem.

'Očitno smo bili tako dobri gostitelji, da se ni hotela posloviti'

Med prilagajanjem na novo gorenjsko okolje so za risa skrbeli nadzorniki Triglavskega narodnega parka in bohinjski lovci iz lovske družine Nomenj-Gorjuše, danes pa so par izpustili v jeloviške gozdove. Starešina Peter Benedik je paru odprl vrata v naravo skupaj s Pimožem Rautarjem iz lovske družine Bohinjska Bistrica, Petrom Belharjem iz Zveze lovskih družin Gorenjske in bohinjskim županom Jožetom Sodjo. "Odvili smo vijake in počasi spustili vrata, da smo jih odprli, ter se umaknili za ograjo. Tam smo skriti čakali, da risa prideta ven. Nista takoj prišla. Vsega skupaj smo čakali več kot 15 minut. Aida je bila že dvakrat pri vratih, pa je potem še zakrožila po obori. Očitno smo bili tako dobri gostitelji, da se ni hotela posloviti," je smeje opisal izpustitev živali starešina Peter Benedik. Ob tem je še dodal, da se risoma ni pretirano mudilo, niti ko sta oboro naposled zapustila: "Nista hitro stekla ven, ampak v lepem, počasnem drncu."

Zoisu se ni mudilo iz obore v gozd.
Zoisu se ni mudilo iz obore v gozd. FOTO: Miro Majcen

Lovci iz lovske družine Nomenj-Gorjuše so prilagoditveno oboro sicer izdelali sami in tudi prevzeli vso skrb za risji par. Predstavniki ZGS so jim pri tem pomagali z nasveti in skrbeli, da je vse potekalo tako, kot je treba, je pojasnil Benedik. 

Risinja Aida
Risinja Aida FOTO: Miro Majcen

Hrano in vodo so jima nosili vsaka dva dni, saj so ugotovili, da ne pojesta toliko, kot so sprva predvideli. "Veliko sta pojedla samo prvi dan, ko sta prišla. Verjetno sta bila lačna od poti. Najbrž jima niso dali jesti, da ne bi bruhala med potjo ali da ne bi bilo kaj drugega narobe. Hranili smo ju s srnjadjo," je razložil Benedik in za konec dodal, da se zahvaljuje vsem, ki so kakor koli pomagali pri projektu.

Lovci so risoma hrano in vodo nosili vsaka dva dni, saj sta pojedla manj, kot so predvidevali.
Lovci so risoma hrano in vodo nosili vsaka dva dni, saj sta pojedla manj, kot so predvidevali. FOTO: Miro Majcen

Prvi na Gorenjsko prišel Tris, skupaj z dvema samicama ga bodo izpustili čez dva dni

Aida in Zois pa nista prva Romuna, ki sta prišla na Gorenjsko reševat slovensko populacijo risov. Marca so strokovnjaki iz Romunije na Pokljuko že pripeljali samca Trisa. Skupaj s še dvema samicama, Julijo in Lenko, ga bodo lovci izpustili v sredo, 28. aprila 2021, na območju Triglavskega narodnega parka na Pokljuki, nam je povedala Maja Sever iz ZGS.

V okviru mednarodnega projekta ohranitve LIFE Lynx, ki vključuje pet držav, so do zdaj v Slovenijo sicer priselili še štiri rise: Goruja, Katalina, Borisa iz Romunije in Maksa iz Slovaške.

Z izpusti risov na Gorenjskem bodo omogočili dolgoročno preživetje te vrste pri nas in v Evropi  

Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja 2019 začeli doseljevati populacijo iz Romunije in Slovaške. Doselitev risov na Gorenjsko predstavlja za LIFE Lynx velik izziv, saj na tem območju ne opažajo stalne prisotnosti risov. Zato je ključno, da na to območje preselijo tudi samice.

Trisa so pripeljali s sanmi.
Trisa so pripeljali s sanmi. FOTO: Aleš Zdešar

  

Izpusti na območju Gorenjske so izjemnega pomena tudi zato, ker območje predstavlja stičišče med Dinaridi in Alpami. "Sveži" geni bodo omogočili dolgoročno preživetje dinarsko-jugovzhodnoalpske populacije in vzpostavitev povezave s populacijami risov v Alpah. Prve pobude za doselitev risov na območje jugovzhodnih Alp segajo že v leto 2014, ko so na območje Trbiža v Italiji pripeljali risji par iz Švice. "Danes smo naredili prvi korak k uresničitvi cilja dolgoročnega ohranjanja risa v tem delu Evrope. Našo trenutno izolirano populacijo v Dinaridih želimo povezati s sosednjimi populacijami risa v Alpah. Z doselitvami risov na Gorenjsko bo omogočena povezava z risi v Italiji in Avstriji, dolgoročno pa tudi v Švici. Samo večje povezane populacije omogočajo ustrezen pretok genov in risom zagotavljajo dolgoročen obstoj," je pojasnil Rok Černe, koordinator projekta LIFE Lynx iz ZGS.

Bohinjski župan, ki je pomagal odpreti vrata obore Aide in Zoisa, je vesel, da se v Sloveniji trudimo obdržati risjo vrsto. "Ko smo prejeli razlago, zakaj risa doseljujejo k nam, smo to sprejeli z navdušenjem. Mislim, da je prav, da se v našo lokalno skupnost vračajo živali, ki so bile tukaj, in da poskrbimo, da take živali ne izumrejo. Pomembno je, da tudi zveri ostanejo v našem gozdu, saj so potrebne za obnovo gozda in za samo življenje. Ris Zois je dobil ime po človeku, ki je za Bohinj veliko naredil, in mislim, da bo ta ris tudi," je dejal po izpustitvi risjega para.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

felix59 drugič
26. 04. 2021 20.09
+0
Take ovratnice bi lahko nadeli tudi lovcem , da bi jim sledili kolikokrat gredo v vaško gostilno.
Miro Schemua
26. 04. 2021 19.57
+0
Sedaj imajo že naše živali muslimanska imena!Risinja Aida.
Realni
26. 04. 2021 18.08
+4
Lepe muce. Romuni, ki jih lahko imas rad.
Gaylona
26. 04. 2021 15.33
+0
Majkemi da sem prebral Hojs!
Legija 1942
26. 04. 2021 15.31
+4
Meni je to tako lepa žival, ni čudno da se je pojavila kot logo naših specialcev.😉
Nin?a1229
26. 04. 2021 15.22
+14
Dobr da jima niso kr ruzak na hrbet dal. Porka madona a res ni manjše varjante za GPS trackat....
Aijn Prenn
26. 04. 2021 16.24
-2
debelaberta
26. 04. 2021 15.19
+12
Srečno obema!