V ljubljanskem živalskem vrtu vztrajno iščejo pobeglo riso. Ta je iz svoje ograde skupaj z risom pobegnila v noči iz 3. na 4. februar, izhod pa jima je omogočilo padlo drevje, ki je pomendralo zaščitno ograjo. Medtem, ko je ris že nekaj časa spet v varnem zavetju živalskega vrta, pa se risa še vedno uspešno skriva na prostosti. "Med podrtimi debli in vejami ter strmimi grapami je njeno iskanje podobno iskanju šivanke v senu. Kljub vloženim naporom, risa vodi 30 proti 0,5," pravijo v živalskem vrtu.
Včeraj je Matej Rupel z Gozdarskega inštituta Slovenije ljubljanski živalski vrt obvestil, da je na raziskovalnih ploskvah tik za inštitutom našel približno deset dni staro, povsem obžrto truplo lanskoletnega mladiča srnjadi. "Na pepelnično sredo se 'posipamo s pepelom'," pravijo v živalskem vrtu. Najdba namreč pomeni, da se je risa nekaj dni hodila hraniti z uplenjeno srno povsem na robu gozda. Ris sicer svoj plen zakopava, kar je verjetno botrovalo temu, da so pristojni plen spregledali. "Sicer bi lahko spet nastavili živolovko, tako kot smo jo samcu, pri uplenjenem gamsu," pravijo v živalskem vrtu.
Zdaj je jasno, da je risa postala čisto prava divjinska risa. Se pa ljudi še vedno boji manj kot risi v divjini. Tako v živalskem vrtu čakajo na naslednji klic ali najdbo plena. "Zdaj imamo že mnogo več izkušenj in upamo, da kmalu zaključimo lov," pravijo.

Pomoč javnosti je zelo pomembna
V živalskem vrtu pravijo, da je pomoč občanov pri iskanju rise ta hip neprecenljiva. "Na desetine se jih vsakodnevno sprehaja po vsem območju in veliko bolj verjetno je, da nanjo naletijo, kot naša skromna, utrujena ekipa, ki dežura že ves mesec," pravijo.
Če riso opazite, nemudoma pokličite na 112 ali 113 in sporočite čim bolj točno lokacijo. Najbolje je, da pri risi ostanete do prihoda ekipe živalskega vrta oziroma da spremljate njeno gibanje. Pomembno je, da se ji ne približate toliko, da bi jo ustrašili. V živalskem vrtu še enkrat poudarjajo, da je risa povsem nenevarna človeku, lahko pa bi se spopadla s psom, če ta ne bi bil na povodcu.
112 ali 113 pokličite tudi. Če najdete svež in obsežnejši kup perja ali dlake. Svež plen je verjetno zakopan oziroma prekrit z listjem v okolici, zato ga je težje najti kot dlako. Najdba plena bi omogočila nastavitev živolovke, v katero bi se ujela.
Živalski vrst vsem obiskovalcem Rožnika sporočajo, da riso iščejo tudi s pomočjo slednih psov, ki so opremljeni z GPS ovratnico, na kateri je tudi telefon njihovega skrbnika. Če jih srečate prosto spuščene na območju krajinskega parka ali okolice (Koseze), vljudno prosimo, da jih pustite, da opravijo svoje delo. Navajeni so, da se vrnejo tja, kjer jih je gojitelju spustil.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.