Današnji dogodek izpusta risa v naravo je spominjal na pravi prihod hollywoodske zvezde. Nekdanjega prebivalca romunskih gozdov smo namreč želeli pozdraviti in mu izreči dobrodošlico številni mediji. "Le kako bo reagiral, kam jo bo mahnil?" smo se spraševali, skriti za ograjo, ki so jo ob obori namestili lovci. Goru je sicer v obori preživel tri tedne, da bi se lažje in manj stresno prilagodil na novo okolje.
Vsi prisotni smo upali, da bo petletni Romun izbral pot na svobodo naravnost, kar bi pomenilo, da bi šel mimo nas, ki smo neučakano prežali za ograjo. Vsi bi ga lahko dobro videli, ga posneli, fotografirali. "In naj gre čim bolj počasi," je bila seveda še ena pobožna želja.
Predstava se je začela. Trije lovci iz Loškega Potoka so odprli vrata obore. Prvi možni scenarij – nagli pobeg risa – se ni zgodil. Očitno se je priseljenec dobro počutil v naših gosteh, saj ga po minuti čakanja še ni bilo na spregled. Lovci so ga zato morali začeti klicati in vabiti ven z zvoki, podobnimi oglašanju risov. In res je Goru počasi le pogledal iz kletke. Če smo tisti trenutek še morda upali, da bo sledil filmski mimohod mimo naših oči, kamer, objektivov, pa je silna želja ugasnila v nekaj sekundah. Mladeniču očitno ne diši blišč, zato je za hip postal, se obrnil levo in izginil v prvem grmu. "Ali je to to? Lahko ponovimo?" smo se s kislim nasmehom spraševali, snemalci in fotografi pa so hiteli preverjati, ali so sploh uspeli ovekovečiti prihod prvega od 10 risov, ki bodo pomagali obnoviti populacijo slovenskih risov.
Goru je zdaj v svojih optimalnih letih. Ima izkušnje, zato je Rok Černe iz Zavoda za gozdove Slovenije prepričan, da si bi hitro našel plen in se zlil s slovenskim okoljem. Ali bo ostal domačin Loškega Potoka ali si bo morda izbral drugo okolje, nas je zanimalo? Černe je pojasnil, da so teritoriji samcev veliki – 200 kvadratnih kilometrov, samic pa pol manjši. "Zdaj ne moremo vedeti, kje si bo Guru vzpostavil teritorij, ampak na podlagi spremljanja s telemetrično ovratnico bomo vedeli, kje se giblje."
V okviru istega mednarodnega projekta ohranitve risov Life Lynx so pred enim tednom spustili tudi romunskega risa na Hrvaškem. Zastavilo se nam je vprašanje, ali sta z našim Gorujem v sorodu? Černe meni, da obstaja možnost, a je majhna, saj so ju odlovili 60 kilometrov narazen. So pa naredili genske teste, ki bodo pokazali, ali med njima obstaja vez. "Upamo, da nista v sorodu. V projektu smo naredili vse, da ne bi bila. Se pravi risi iz Romunije, risi iz Slovaške. Odlovi bodo na širšem območju, ne samo na enem, tako da bomo naredili vse, da bi bili čim manj v sorodu. Če se bo pa to zgodilo, smo pa res naredili vse, da ne bi bili," je strnil Černe.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.