Slovenija

Ribičič pred preiskovalno sodnico

Ljubljana, 05. 06. 2006 08.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Nekdanji major komunistične tajne policije OZNA, ki mu očitajo odgovornost za poboj več kot 200 civilistov, zanika odgovornost.

Nekaj pred deseto uro je 87-letni upokojenec Mitja Ribičič prišel na ljubljansko sodišče. Brez besed je pomahal skupini novinarjev, ki so se zbrali pred sodno palačo, nato pa v spremstvu sorodnika odšel na zaslišanje k preiskovalni sodnici.

Mitja Ribičič pred zaslišanjem pri preiskovalni sodnici.
Mitja Ribičič pred zaslišanjem pri preiskovalni sodnici. FOTO: B.M.

Nekdanjega visokega funkcionarja komunistične stranke in namestnika tajne policije OZNA za območje Slovenije v nekdanji Jugoslaviji je tožilstvo aprila letos obtožilo kaznivega dejanja hudodelstva zoper civilno prebivalstvo po prvem odstavku 374. člena kazenskega zakonika. Ribičiča obtožnica bremeni, da naj bi po koncu druge svetovne vojne - spomladi 1945 - podpisal ukaze za usmrtitev 217 ljudi, ki jih je Komunistična partija Slovenije smatrala za svoje politične nasprotnike.

Preiskovalna sodnica se mora odločiti

Preiskovalna sodnica se mora po današnjem zaslišanju Ribičiča odločiti, ali bo sploh uvedla preiskavo ali ne. Če se z zahtevo za preiskavo ne bi strinjala, bi morala po zakonu o kazenskem postopku zahtevati, da o zadevi odloči senat treh sodnikov.

'Glasom mape tovariša majorja Mitje'

Kot je po zaslišanju pojasnil njegov odvetnik Peter Čeferin, je Ribičič prebral le svojo pisno izjavo. "Zahteva za preiskavo Ribičiču očita, da je odločilno prispeval k poboju 217 oseb," je dejal Čeferin. To tezo naj bi vrhovno državno tožilstvo utemeljevalo s tem, da je na seznamu pripornikov pri določenih osebah pripisana formulacija "glasom mape tovariša majorja Mitje". Čeferin pravi, da "te mape ni našel nikjer, da se ne ve, kdo je pisal to mapo oz. ali sploh obstaja ter kdo je delal te pripise".

Navedbe Ribičičevega odvetnika o tem, da "mape" ni našel nikjer, naj bi kazalo na sprenevedanje, je za 24ur.com povedal vir blizu notranjega ministrstva, ki ne želi biti imenovan. Izraz 'glasom mape tovariša majorja Mitje' naj bi bila običajna tehnična formulacija za zbir podatkov, ki jih je o posameznikih zbirala takratna OZNA. "Med preiskavo povojnih pobojev je bila v primeru Mitje Ribičiča o tem narejena obširna študija, ki utemeljuje navedbe iz kazenske ovadbe," je še povedal vir.

Spuščanje megle

Predlog državnega tožilstva o tem, da naj svoje mnenje o zadevi Ribičič dajo zgodovinarji kaže, da pravo v Sloveniji ni spodobno prevzeti svoje odgovornosti. V vseh teh letih slovensko pravosodje ni izoblikovalo pravne prakse. S problemom povojnih pobojev se ni ukvarjalo, kar ustreza tistim, ki spuščajo meglo in zadeve mistificirajo. Zgodovinar Jože Dežman, direktor Muzeja novejše zgodovine

Naj zadevo raziščejo zgodovinarji?

Vrhovni državni tožilec Andrej Polak je preiskovalni sodnici predlagal, naj ustanovi posebno skupino zgodovinarjev, ki naj raziščejo zadevo. To naj bi po Čeferinovih besedah kazalo, da "tudi vrhovnemu državnemu tožilstvu zadeva ni povsem jasna". Tako naj bi zgodovinarji raziskali zadevo in odgovorili na vprašanje, "ali zapis Ribičičevega imena nujno pomeni, da je soodločal pri pobojih", je povedal Čeferin. Po njegovem prepričanju pa se postavlja tudi vprašanje, kdo je bil 'tovariš Mitja', glede na to, da naj bi se Ribičič takrat podpisoval s partizanskim imenom Ciril.

Mitja Ribičič
Mitja Ribičič FOTO: B.M.

Ribičičev odvetnik je konec minulega tedna povedal, da bo Ribičič prišel na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku predvsem zaradi tega, "ker očitno mnogi pričakujejo, da ne bo prišel, in pa zato, ker želi sam povedati, da ni storilec dejanja, ki se mu očita". Ribičič je po besedah Čeferina hudo bolan in ima med drugim raka na prostati z razsevki po kosteh.

Polemike o naravi kaznivega dejanja

Kriminalisti so maja lani ovadili Ribičiča zaradi suma storitve kaznivega dejanja genocida, vrhovno državno tožilstvo pa je kaznivo dejanje prekvalificiralo v kaznivo dejanje hudodelstva.

Polemike o naravi kaznivega dejanja, ki naj bi ga storil nekdanji oficir Ozne, so se začele že ob objavi kazenske ovadbe. Nekateri pravniki so menili, da Ribičiču ni mogoče soditi zato, ker mednarodne konvencije, ki govorijo o kaznivih dejanjih genocida, vojnih zločinih in drugih zločinih proti človečnosti, v času povojnih pobojev v Sloveniji niso bile del pravnega reda nekdanje Ljudske republike Jugoslavije. Podobnega mnenja je tudi Ribičičev odvetnik Čeferin, ki meni, da po slovenski ustavi ne sme biti nihče kaznovan za dejanje, za katero zakon ni določil, da je kaznivo.

Nekdanji major Ozne, ki mu tožilstvo očita odgovornost za smrt 217 ljudi, je ljubljansko sodno palačo zapustil brez besed.
Nekdanji major Ozne, ki mu tožilstvo očita odgovornost za smrt 217 ljudi, je ljubljansko sodno palačo zapustil brez besed. FOTO: B.M.

Glede nejasnosti o veljavnosti mednarodnih konvencij je Vrhovno tožilstvo pojasnilo, da je za kazniva dejanja pobojev političnih in vojaških ujetnikov ter civilistov, ki so jih storile vojaške formacije partizanske vojske po uradnem koncu druge svetovne vojne, veljala 4. haaška konvencija iz leta 1907.

Po mnenja tožilstva gre za kazniva dejanja zoper človečnost in mednarodno pravo, zanje pa v mednarodnem pravu "velja naziv hudodelstvo proti človečnosti". Tako naj ne bi bilo "nobenega razloga, da razlage, po kateri je dovoljeno za nazaj uporabljati določbe kaznivih dejanj, ki določajo vojna hudodelstva v drugi svetovni vojni, ne bi veljale tudi za poboje tako po njej".

Čeferin: Psihološki pritisk v obliki kombija

Sicer pa je na današnjem zaslišanju Čeferin protestiral "zaradi nekega dodatnega psihološkega pritiska". Po besedah Čeferina je bil namreč vse od dneva prejema zahteve za preiskavo pred stolpnico, v kateri Ribičič živi, "24 ur dnevno parkiran kombi".

Na Policijski upravi Ljubljana pojasnjujejo, da je bil policijski kombi parkiran na Valvazorjevi, kjer ima ljubljanska policija vseskozi parkirana svoja vozila. "Gre za vozilo Citroen jumper 2.0, ki ga uporablja Policijska uprava Ljubljana za opravljanje ogledov zahtevnejših kaznivih dejanj," so sporočili iz generalne policijske uprave.

Kombi je po navedbah Čeferina danes izginil izpred Ribičičevega doma. Ob tem odvetnik nekdanjega visokega funkcionarja organizacije OZNA za Slovenijo pravi, da bi, "če bo policija ali pa SOVA rekla, da je kombi stal tam zato, ker je v bližini policija, izrazil dvom nad tako razlago".

Poimenski seznam 234 pobitih ljudi

Maja lani je Generalna policijska uprava ovadila nekdanjega majorja Ozne zaradi kaznivega dejanja genocida, povezanega z množičnimi poboji po koncu druge svetovne vojne.

Med dokumenti nekdanje komunistične tajne policije, ki jih hrani Arhiv RS, so kriminalisti odkrili poimenski seznam 234 oseb, ki jih je umorila nekdanja komunistična tajna policija OZNA. Podlaga za njihovo likvidacijo je bil lastnoročno podpis "major Mitja", kar je uradni naziv Mitje Ribičiča, takratnega namestnika Organizacije za zaščito naroda (OZNA) Ivana Matije - Mačka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pomi@auspuh.com
06. 06. 2006 08.14
SSG - se strinjam. Če pa pogledamo čemu je Evropa danes najbližje se lahko zamislimo. Zgodovinsko pa tudi dejansko je najbližje fašizmu sicer preoblečenemu v demokracijo. O nacionalizmih itak škoda izgubljat besede.
ssg
05. 06. 2006 19.02
Iz SSKJ: KOMUNIZEM - brezrazredna gospodarsko-družbena ureditev, ki temelji na podružbljenju proizvajalnih sredstev, odpravi izkoriščanja in delitvi dobrin po potrebah; NACIONALIZEM - prepričanje o večvrednosti lastnega naroda in prizadevanje za uveljavitev njegovih koristi ne glede na pravice drugih narodov; FAŠIZEM - diktatura finančne oligarhije... Iz napisanega oz. iz golih definicij teh treh pojmov (kar pa je tudi edino, kar je pomembno, načini njihovega izvajanja so popolnoma irelevantni) me zanima, komu se komunizem ne zdi v redu (seveda, če bi ga vzeli resno, kar ni nemogoče) in komu se zdita nacionalizem in fašizem čist fajn. Če bo Evropska unija kdaj obsodila komunizem in ga spravla na isto raven kot nacionalizem in fašizem (ki se uradnemu Rimu še zdej ne zdi slab), namesto da bi obsodila posamezne diktatorje, ki z definicijo komunizma nimajo blage veze, me bo zelooo sram živet v taki "svobodni in napredni" skupnosti držav!
Vegos
05. 06. 2006 16.53
No, o idealnih oblikah ne bi govoril, dokler je prisoten človeški faktor ;) Kar se tiče kibucov, to so dovolj majhne skupnosti, da zadeva deluje...globalno pa je že zaradi svojih idealističnih predpostavk ta ideologija obsojena točno na tisto kar se je z njo zgodilo...nekdo je pozabil na psihologijo, ane. Mimogrede - mislite da bo Ribičič obsojen še za časa življenja (če sploh bo), in če bo, ali bo tik zatem pomiloščen (ker je že star in bolan, itd. itd.)? Bom pa pritrdil tudi jungle-u, da bi se morali ukvarjati s sodnimi zaostanki, ne pa da nam vsake par mesecev iz Strasbourga pride položnica, težka nekaj 10 milijonov evrov...
ssg
05. 06. 2006 16.48
Se strinjam z Vegos-om, (resnični) komunizem je ubistvu najidealnejša oblika družbenega reda, ampak samo, če ti je to všeč in v to nisi prisiljen, ampak v njem živiš po svoji volji! Bo kdo reku, da so pojmi, ki jih je naštel Vegos - solidarnost, vzajemna pomoč, sodelovanje - nekaj slabga?! Niso, ampak, če nekomu vseen niso všeč al pa misli, da drugi ne morejo bit enaki do njega, bo seveda proti. Zato pa obstajajo kibuci v Izraelu, ki temeljijo na teh načelih! Ni treba, da je celi državi vsiljeno nekaj (zakaj je pol celi Sloveniji vsiljen kapitalizem?!). Glede na to, da kibuci niso od včer, ne vem, zakaj pr nas (beri v celi Evropi, razen bednega komunizma v Pridnjestrski republiki) ni neki podobnega.
Vegos
05. 06. 2006 16.33
Janez, tvoje razmišljanje sicer razumem, vendar gre verjetno pri vsem skupaj za razhajanje med teorijo in prakso...(kvazi)komunizem v praksi (teror, likvidacija tistih ki niso povprečni, strahovlada) nima prav veliko zveze s komunizmom v teoriji (solidarnost, vzajemna pomoč, sodelovanje - kar je seveda v praksi neizvedljivo), pa imamo potem nesporazume...sicer pa, poboji ob menjavi sistema niso nič novega, tako obsežne revolucije so praviloma krvave...zgodovino pač pišejo zmagovalci. Se strinjam, da je treba z zgodovino enkrat za vselej razčistiti, ampak zakaj za vraga skačemo iz ene skrajnosti v drugo? OK v redu, hudodelstva je treba kaznovat, ampak mislim da bi vse skupaj izgledalo malo bolj legitimno če bi bili dosledni in bi si, kdorkoli bi že bil na oblasi, nalil čistega vina in sodil vsem skupaj (SODIL, ne linčal, kar se nekako dogaja trenutno, ko izgleda da je Ribičič že vnaprej razglašen za krivega - mogoče je, mogoče ni, to je treba preiskati). Pa to sploh ni neka lokalna fora, ampak je kar značilnost zgodovine človeštva...Tistih ki so zravnali z zemljo Dresden, Hirošimo, Nagasaki - tistih v Nürnbergu ni bilo. Pa bi morali biti. Ampak, kot že omenjeno, zgodovino pišejo zmagovalci. Predvidevam da se bo ta zgodba pri nas še nadaljevala, zato ker je razkol med levico in desnico pri teh vprašanjih še prevelik, da bi bili sloh pripravljen kdo ponuditi roko sprave. Mislim tako, zares, ne pa samo za fotografe.
janezgorenc@email.si
05. 06. 2006 16.19
Vegos, jaz pa mislim, da polemika ima zveze z Ribičičem, pa še kako. Kajti gre za to, da se bo (najbrž) sodilo prvemu komunističnemu eksekutorju pri nas. V drugih državah so to že naredili (razen v bivši SZ?) in je prav, da to naredimo tudi mi. Domobranskim vodjem so sodili in prav je bilo tako. Danes ima Ribičič najboljšega odvetnika in prav je tako. Ni bilo pravega komunizma? Hvala Bogu! Kaj bi šele bilo, če bi imeli pravi komunizem? Pravi komunizem ravno tako gradi na razrednem boju proti vsem 'pijavkam' delavskega razreda. Kaj pa je 'diktatura proletariata' drugega kot nasilna govorica? Mislim, da smo imeli kar dovolj pravi komunizem, če že ne čisto pravega. Jasno, potem si je vsak diktator po svoje predstavljal, kaj je pravi komunizem. Njihovi največji sovražniki pa so vedno bili nepravi komunisti. Poboji in teror pa so spremljevalec vsakega komunističnega režima v zgodovini in danes. Poglejte samo Nepal in Indijo. Zakaj pa se nas povsod uči 'nikoli več Auschwitza', ne pa tudi Golega otoka in Gulagov? Verjetno deloma res zato, ker sta bila Stalin in Tuo na strani zmagovalcev, deloma pa najbrž zato, ker je komunizem (pravi!) neizživeta želja ogromno ljudi - eni ga niso nikoli skusili in menijo, da je boljši kot demokracija, drugi pa so ga in kljub temu danes verjamejo, da je boljši kot demokracija. Nedavno sem v Newsweeku prebral, da so za časa Alendeja intelektualci iz Evrope in ZDA množično drli v Čile, ko je tam izvajal nek sociačlistični eksperiment. Kaj se je zgodilo z njim, vemo. Danes je Čile ena najbolj stabilnih in gospodarsko uspešnih držav v regiji. Nikogar več ne zanima, pač pa zdaj množično hodijo častit Moralesa in Čaveza. Pisec je zaključil, da izgleda, da je komunizem bolj 'seksi. No, morda sem pa zdaj jaz zašel s teme. LP, Janez
jungle@email.si
05. 06. 2006 16.14
sodniki, vlada rešujte raje sodne zaostanke ne pa to preteklost,... veste, da vam kuzla v rt skače.
Vegos
05. 06. 2006 16.02
Ja zato ker so šele zdaj na oblasti vendar! Prej niso mogli, ko niso imeli svojih funkcionarjev postavljenih...
jungle@email.si
05. 06. 2006 15.58
mene zanima, zakaj so se šele SADAJ lotili tega sojenja, ko ima človek že 90 let,....v tej državi je vse nas glavo obrnjeno.
Vegos
05. 06. 2006 15.46
Zakaj je tako? Zato ker sta bila Stalin in Tito na strani zmagovalcev 2. svetovne vojne. Maslo na glavi imajo pa itak vsi in enkrat za spremembo bi lahko že nehali kar naprej opravičevati svoja dejanja z iztegovanjem prsta na druge ("Pa saj oni so isti al pa še hujši") in poskušali ta razkol preseči ne pa da se vsak pol oklicuje za edinega pravega in vse oszale označuje za nevemkajže. Sicer pa...komunizem? Kje? Kdaj? Saj ga nikdar ni bilo...OK, v redu, obstajal je sistem, ki je samega sebe oklical za 'komunističnega' (tako kot se je Zaire oklical za 'Demokratično Republiko Kongo', pa je vseeno ostal vojaška diktatura, ne glede na to kako 'demokratično' ime ima), ampak ni imel prav veliko zveze z marksističnimi misleci - torej je bil ta sistem zgolj nek monstruozno sprevžen kvazikomunizem, ki je izkoristil sicer pozitivno ideologijo komunizma (ki pa je zgolj in samo to - ideologija, neizvedljiva v praksi) zato da so partijski funkcionarji v popolnem nasprotju s komunističnimi ideali (brezrazredna družba - brez vladajoče elite) koncentrirali svojo moč in onemogočali vse drugače misleče. Ampak ker ta polemika z Ribičičem nira ravno velike zveze, bolje da utihnem :)
Rijad Proši?
05. 06. 2006 15.39
Zato pa imamo take sodne zaostanke, ker se ukvarjajo z zadevami, ki nikogar ne zanimajo več.
janezgorenc@email.si
05. 06. 2006 15.29
Spoštovani, mislim, da ne bo nihče nikoli govoril, da so domobranci heroji. Da so se tudi oni borili za domovino, to ja, heroji pa ne bodo nikoli. Kar se pa Tov. Ribičiča tiče pa sem trdnega stališča, da mu je treba soditi in ga - če bodo dokazi dovolj močni in upam, da bodo - tudi obsoditi. Zaradi mene naj bo potem rečeno, da je preveč bolan, da bi prestajal kazen in naj v miru preživi svoje zadnje dni - če bo to v miru, saj nekako ne verjamem, da lahko človek spi z mirno vestjo. Absolutno je treba obsoditi komunizem in njegove zločine, storilcem pa je treba dati identiteto. Sicer bomo venomer poslušali le, kako nam je vsem žal poboje, na proslavah pa se bo govorilo drugače. Seveda je pa res, da so pri nas - in ne samo pri nas, tudi drugod po Evropi - strašno močne 'sile', ki preprečujejo, da bi se komunizem enkrat za vselej pokazal za tisto, kar je bil - enako zločinski kot nacizem. Kar poglejte, povsod poslušamo "nikoli več Auschwitza" in podobno, nikjer pa ne slišimo "nikoli več Katyna, Golega otoka, Roga, Stalina, Lenina, Tita" ipd. Zakaj je tako, pa ne razumem. S spoštovanjem, Janez Gorenc
pomi@auspuh.com
05. 06. 2006 15.22
Dobro si ugotovil Vegos. Če dodam le, da je raja večinom kratke lajtnge in se jo da hitro zmanipulirat. To se je že večkrat pokazalo v zgodovini. Tiste z malo daljšo pa se pospravi.
Vegos
05. 06. 2006 14.42
Jaz bi pristavil samo svoj pisker: Vojna se ne konča s podpisom mirovne pogodbe. Dokler se sovražnost nadaljuje, je pogodba le mrtva črka na papirju, in vojna ni končana. Kar se tiče pa aktualne problematike, pa, ja v redu, pač najprej so nam nekaj 10 let govorili da so heroji partizani; zdaj nam bodo nekaj 10 let govorili, da so heroji domobranci. Na človeku je, da se odloči, kateri zgodbi bo verjel. Skrbi pa me, da velika večina kranjskih Janezov ne zna misliti s svojo glavo in raje kot suho zlato vzamejo vse, kar reče ata/mama/minister/župnik. Linija najmanjšega odpora, saj veste.
pomi@auspuh.com
05. 06. 2006 12.59
Jugon, direktno ali indirektno, vsekakor napeljuješ na sina, ki nima nobene veze z zadevo. Tudi meni barva ni važna.
Materi
05. 06. 2006 12.52
Pomi, vsaj preberi, kaj sem napisal, če že daješ komentarje na mene. Meni je vseen če so eni beli ali rdeči. Zame so vsi zeleni (temno in svetlo zeleni) ;)
jungle@email.si
05. 06. 2006 12.37
hvalit določene ljudi, ki ne delajo z svojo glavo, ampak po komandi vlade bi blo treba odstavit,... ne izpolnjuje poklicnih pogojev,..... ve se, to je gospa državna tožilka g.Brezigarjeva, njenih rezultatov ni pa ni...
pomi@auspuh.com
05. 06. 2006 12.19
Dobri- o tem ali je kriv ali ne ne odločaš ti ampak bo sodišče.
pomi@auspuh.com
05. 06. 2006 12.15
Kristina preden odgovoriš si drugič preberi članek do konca. In zdaj prosim najdi v mojem besedo, kjer nekomu odklanjam pravico do govora. In točno, tako kot vsi tukaj, izražam svoje prepričanje. Kaj pa naj bi drugo? Komunizem je bil pač sistem, ki je temeljil na drugih vrednotah. Ene so bile celo za običajne ljudi, ki predstavljajo večino prebivalstva, boljše kot so sedaj. Sedaj se dogaja to, da bogatstvo prehaja v ozek krog ljudi. In je situacija enaka ali celo bolj izrazita kot v komunizmu: Če si notri si bog, drugače dobiš batino. Vsekakor je bilo kriminala (vsaj v Jugoslaviji) neprimerno manj kot danes. In mene ni tega nihče naučil ampak vem sam oceniti razliko, saj sem in živim v obeh sistemih. Če si bil včasih priden, delal in nisi deloval proti sistemu, se ti je boljše godilo kot danes. Imel si socialno varnost, službo, hišo, avto...Če je to zate sramota je to tvoj problem. Pač. Če je kdo od naju naučen kakšen je zid, si to ti, saj očitno nisi sposobna kritično primerjat dveh stvari. Kar se Brezigarjeve tiče ni naredila do danes še nič. Čisto nič. Preden odgovoriš mi najdi eden proces proti kriminalu, ki ga je uspešno zaključila. Eden! Je pa tvoj odgovor napisan v stilu današnjih politikov: najprej napad, ki nima nobene zveze s temo, nato malo splošno veljavnih predsodkov in končno edina prava resnica. LP
xdx
05. 06. 2006 12.09
Osebno mi je vseeno, kakšne barve je kdo, ampak kakršenkoli izvensodni poboj je še zmeraj umor najhujše sorte, namreč umor človeka, ki ne ve zakaj je umorjen in mu niti ni dana možnost braniti se. Osebno dvomim, da so bili na Holmcu kakšni poboji, ker je haška komisija že enkrat izjavila, da med vojno za Slovenijo ni bilo nobenih vojnih zločinov. Če pa je kaj bilo, bi morali odgovorni odgovarjati, prav tako kot mora "tovariš major Mitja", ker je zavestno dopustil tako grozne stvari - najbolj žalostno pri tem pa je, da je sam verjetno še vedno tako napolnjen s komunističnimi "vrednotami", da se sploh ne čuti krivega.