Slovenija

Ribiči iz Gradaščice odstranili 150 kilogramov svinjskega mesa

Polhov Gradec, 11. 07. 2022 17.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Maja Korošec
Komentarji
85

Ribiči Ribiške družine Dolomiti so nas obvestili, da so bili priča brezvestnemu človeškemu ravnanju. Nekdo je v reko Gradaščico v občini Dobrova-Polhov Gradec odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa. Ribiči so o onesnaženju obvestili inšpekcijo in Policijo. Veterinarska inšpektorica je odredila, da morajo ribiči odstraniti meso iz reke. Ribiči so se o onesnaženju odločili spregovoriti zato, ker jih jezi ravnanje ljudi, ki "v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost". Poleg tega se sprašujejo, zakaj morajo ribiške družine, ki delujejo na prostovoljni osnovi in so zadolžene za upravljanje ribjega staleža, pobirati kadavre iz rek, ko pa imamo za to pristojne službe.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Novo onesnaženje Gradaščice
    02:29
    Iz 24UR: Novo onesnaženje Gradaščice
  • Iz 24UR: V Gradaščici 150 kilogramov svinjine
    02:48
    Iz 24UR: V Gradaščici 150 kilogramov svinjine
  • Iz SVETA: Svinjsko meso v reki
    02:33
    Iz SVETA: Svinjsko meso v reki

 

V imenu Ribiške družine (RD) Dolomiti se je na nas obrnil vodja ribiško-čuvajske službe Ribiške družine (RD) Dolomiti Brane Tovornik. Pojasnil je, da ga je prejšnji ponedeljek, 4. julija, ribiški čuvaj obvestil, da je nekdo odvrgel okrog 150 kilogramov pokvarjenega svinjskega mesa v Gradaščico ob cesti Dobrova-Polhov Gradec. "V situaciji, ko je vodostaj izjemno nizek in voda posebno občutljiva za preživetje ribjega staleža, smo ob takem ravnanju občana popolnoma zgroženi. Incident se je zgodil približno 50 metrov od gostilne Kramarjev Hram. Pokvarjeno meso je bilo verjetno vrženo z lesenega mostu nedaleč od gostilne," je predvidel Tovornik.

Ribiči so pobrali 150 kilogramov svinjskega mesa iz Gradaščice.
Ribiči so pobrali 150 kilogramov svinjskega mesa iz Gradaščice. FOTO: Ribiška družina Dolomiti

Predstavniki Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so potrdili, da je 4. julija uradni veterinar iz centra za obveščanje prejel informacijo o odloženih živalskih stranskih proizvodih v Gradaščici, naknadno pa več podatkov od ribiškega čuvaja. "Onesnaženje reke je bilo zaznano približno 50 metrov od gostilne," so pritrdili tudi oni in ob tem dodali, da jim ni znano, kdo je povzročitelj onesnaženja.

Primer je obravnavala tudi Policija. Ugotovila je, da gre za sume kršitev v pristojnosti inšpektorata za okolje in prostor. "Inšpektorat je bil o tem obveščen in je izvedel aktivnosti iz njihovih pristojnosti," so pojasnili na Policijski upravi (PU) Ljubljana, niso pa navedli, ali bodo kršitelja poskušali izslediti. 

Predstavniki PU Ljubljana so naknadno, po objavi članka, razložili, da kršitelja ne bodo iskali, saj niso ugotovili znakov kaznivega dejanja, ki bi bil podlaga za pregon. Primer onesnaženja Gradaščice je po njihovih navedbah prekršek, ki sodi pod okrilje omenjenega inšpektorata za okolje in prostor oziroma se ta institucija lahko poveže z drugo službo. V konkretnem primeru je bila to UVHVVR.  

Poklicali smo tudi v omenjeno gostilno in vprašali, ali so seznanjeni s primerom. Najemnik Drago Pipan je odgovoril, da je sicer videl ribiče v vodi, vendar ni vedel, da pobirajo meso. "Mi zagotovo nismo bili, takšne količine mesa niti nimamo. Kaj vse mečejo ljudje v reko," je bil začuden, ko smo mu povedali za omenjeno onesnaženje. Ob tem je dejal, da pa je pred približno pol leta sam videl meso jagenjčka v Gradaščici.

'Trenutno je odlaganje ostankov živali najbolj nevarno zaradi možnosti vnosa in širjenja afriške prašičje kuge'

Odlaganje ostankov živali v naravi je zaradi varovanja zdravja ljudi, živali in okolja prepovedano po zakonu. Zgolj v določenih primerih se živalski stranski proizvodi (ŽSP) z dovoljenjem UVHVVR lahko odložijo na določenih registriranih mestih – denimo v krmiščih za prostoživeče živali – z namenom hranjenja živali. "Izjemoma je dovoljeno ŽSP tudi sežigati in zakopavati na mestih nastanka (v primeru naravnih nesreč in na nedostopnih območjih)," so pojasnili na UVHVVR.

Ribiči pobirajo svinjsko meso iz Gradaščice
Ribiči pobirajo svinjsko meso iz Gradaščice FOTO: Ribiška družina Dolomiti

Nelegalno odloženi ŽSP namreč lahko predstavljajo tveganje za prenos bolezni živali. "Trenutno je najbolj nevarno zaradi možnosti vnosa in širjenja afriške prašičje kuge. Prav zaradi tega vsako prijavo nelegalno odloženih ŽSP v naravi obravnavajo uradni veterinarji UVHVVR in v primeru tveganja odredijo koncesionarju odvoz z mesta najdbe," so opozorili predstavniki UVHVVR.

Potem ko so ribiči obvestili pristojne institucije, so po navedbah Tovornika morali pobrati meso iz vode. "Po besedah veterinarske inšpektorice naj bi bila to naša dolžnost, čeprav delujemo prostovoljno in od države ali občine ne dobimo nobenih sredstev. Inšpektorat mi je ob tem zatrdil, da njihove službe ne pobirajo kadavrov oziroma mesa iz voda. Moje vprašanje inšpektorici je bilo, kdo nam bo plačal delo, ki ga bomo opravili za njih. Odgovor je bil, da oni plačajo samo odvoz in uničenje. To izjavo sem od inšpektorata dobil tudi uradno preko e-maila," je zatrdil sogovornik in ob tem poudaril, da ribičem ni bil problem pobrati mesa, vendar jim ni po godu, da morajo brez plačila opravljati delo, za katerega so po zakonu pristojne druge institucije.

Ribiči so po zakonu dolžni pobirati mrtve ribe, ne pa ostalih kadavrov

Na UVHVVR so potrdili, da je njihov uradni veterinar seznanil ribiče s postopkom, kako naj odstranijo meso iz reke, ki ga je naslednji dan prevzela in odpeljala pooblaščena služba: "Iz listine o odvozu je razvidno, da je bilo odpeljanih 150 kilogramov živalskih stranskih proizvodov."

V zakonu o vodah je določeno, da je povzročitelj ali oseba, ki opazi dogodek onesnaženja, poleg dolžnosti obveščanja centra za obveščanje, skladno s predpisi na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, dolžan storiti vse, kar je v njegovi moči, da so posledice za okolje čim manjše. UVHVVR

Ob tem so pojasnili, da so ribiške družine oziroma koncesionarji po predpisih s področja sladkovodnega ribištva in po koncesijski pogodbi dolžni izvajati naloge in aktivnosti ob poginih rib. To pomeni, da morajo pobrati oziroma sodelovati pri pobiranju poginulih rib ter jih predati veterinarsko-higienski službi. "Ta obveznost pa ne velja za ostale kadavre," so potrdili.

Zakaj so ribiči morali pobrati prašičje meso, in to zastonj, ko pa je jasno, da tovrstna opravila ne sodijo na njihova pleča? 

Odgovora na to vprašanje od predstavnikov UVHVVR nismo dobili. Na vprašanje, kdo bo ribičem povrnil stroške za delo, pa so bili konkretni: "Glede povračila stroškov, ki ne zadevajo pogina rib, jim je stroške dolžan poravnati tisti, ki jim je to naročil." Torej, v tem primeru je to, "veterinarska inšpektorica" (po besedah Tovornika) oziroma "uradni veterinar" (kot ga je poimenoval UVHVVR). Ne glede na poimenovanje pa spomnimo, da "uradni veterinar"  sodi pod okrilje UVHVVR, kar so v tej instituciji tudi sami izpostavili. 

Predstavniki UVHVVR niso pojasnili, ali bodo ribiči prejeli plačilo za opravljeno delo.

So pa dan po objavi našega članka odgovorili ekipi naše televizije POP TV, ki je prav tako pripravila prispevek o tej temi: "Stroški bodo ribičem povrnjeni, če bo ribiška družina izstavila račun izvajalcu javne službe ŽSP." 

Tovornik: "Nismo jezni in ogorčeni nad delovanjem sistema, jezi pa nas ravnanje ljudi, ki v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost."
Tovornik: "Nismo jezni in ogorčeni nad delovanjem sistema, jezi pa nas ravnanje ljudi, ki v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost." FOTO: Ribiška družina Dolomiti

Kljub temu, da so ribiči tokrat obuli ribiške škornje zaradi drugačne vrste mesa, pa niso jezni in ogorčeni nad delovanjem sistema, so zagotovili. "Jezi nas ravnanje ljudi, ki v že tako obremenjenem okolju naredijo tako neumnost," je strnil Tovornik.

Vsak povzročitelj stranskih živalskih proizvodov mora z njimi ravnati v skladu z uredbo

Kako pravzaprav ravnati s stranskimi živalskimi proizvodi, nas je zanimalo za konec? Na UVHVVR so pojasnili, da mora vsak povzročitelj tovrstnih proizvodov z njimi ravnati v skladu z Uredbo 1069/2009 ES. Možni načini uporabe in odstranitve teh živalskih delov so odvisni od kategorije, v katero sodijo, in so predpisani v tej uredbi. Povzročitelj mora ŽSP obdelati sam ali pa jih predati odobrenim ali registriranim nosilcem dejavnosti na področju ŽSP, denimo predelovalnim obratom, proizvajalcem hrane za hišne živali, bioplinarnam, kompostarnam ... Ti jih predelajo, uporabijo ali odstranijo na predpisani način. "ŽSP kategorije 1 in 2 morajo povzročitelji v Sloveniji oddati izvajalcu javne službe oziroma koncesionarju KOTO, ki zagotovi predelavo in neškodljivo odstranitev ŽSP," so razložili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (85)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ssecnik
13. 07. 2022 12.40
+1
Nekomu se je zamrzovalma skrinja pokvatila....ko bi vsaj vrgel v hosto,bi lisice hitro pospravile....
FRPuma
26. 07. 2022 08.36
Bi raje s skrinjo vredo vrgel noter, bi imeli manj dela.
Argmt
13. 07. 2022 11.03
+4
V rekah in bregovih je ogromno smeti največ okoli mostov. To se jasno vidi sedaj, ko so vodostaji nizki. Največ je plastičnega odpada, vreč in druge embalaže ter avtomobilskih gum in raznih sodov z kdo ve kakšno vsebino. Država mora začeti z ozaveščanjem ljudi že v vrtcih in šolah in potem čez celo življenje. Pobiranje za tistimi, ki stalno mečejo je dokaj neproduktivno. Problem je treba rešiti pri vzroku.
Helheima
13. 07. 2022 09.50
+1
hm... tud prostovoljni gasilci pokrivajo strehe, pa za to niso pristojni, pobirajo poginule ribe iz onesnazenih virov pa tudi za to niso pristojni, čistijo cestišče po prometni cesti in lej ga zlomka, tudi za to niso pristojni, da o raznih obešancih ipd. ne govorim... pa je marsikomu težko stistn 1x na leto 50€ ko pobirajo za koledarje 🤷‍♀️ plus tega so dejansko na voljo 24/7 in to zastonj ane... ampak očitno dokler nisi prostovoljec so take stvari samoumevne
ssecnik
13. 07. 2022 12.37
+1
Helheima
13. 07. 2022 13.22
+1
pač 50€ sm tko bleknla... enim je že težko vrata odpret npr. Da bi imeli tak sistem kot v Ameriki, kjer zraven komunale dobiš še račun za gasilce bi se pa sploh bunili... težko je dati, dokler sam ne rabiš
jakec1575
11. 07. 2022 20.21
+12
Ni bil gostilnicar. Kmetje so poleg obrtnikov in romov najvecji packi
gorencdask
11. 07. 2022 20.20
+1
50m od gostilne se ne ve, kdo je odvrgel preteceno meso 🤣
Dej???
11. 07. 2022 20.14
+2
Kmete je treba začet zapirat!
LocoCoco
11. 07. 2022 19.02
+5
Lakota je tu...
Trapon
11. 07. 2022 18.59
-1
🐦prepovedal meso jest oz.samo 2x na teden se jim je pa pokvaril. 🐦 naj plača to škodo
Blokiran Drugi Človek
11. 07. 2022 19.02
+9
Kdo ti prepoveduje? Kje piše? Sam zaradi širjenja laži bi tebi obesil kazen
Covidus
11. 07. 2022 18.58
+14
Joj, da bi dobili tega, ki je to odvrgel!
Xxdproxx
11. 07. 2022 18.50
+7
Sigurno plod verskega fanatika, ki ne je svinjskega mesa.
Blokiran Drugi Človek
11. 07. 2022 19.06
+3
Večja verjetnost da je to lahko tudi plod zagriženega nacionalista. Musliman sploh ne bi sprejel svinjskega mesa...
Melonija
11. 07. 2022 18.38
-1
August Landmesser
11. 07. 2022 18.49
+11
če človek je jajca je piščanec ..če je radič pa ga imenujemo motovilec...
Korintos11
11. 07. 2022 18.54
+5
August Landmesser
11. 07. 2022 18.55
+3
August Landmesser
11. 07. 2022 18.56
+1
ti ...Kori ...kako se imenuje tista rastlina ki se nabira kot regrat na Štajerskem ...resno vprašam ?
MUNGATUMBA
11. 07. 2022 19.04
-1
August Landmesser
11. 07. 2022 19.06
+1
2fast4
11. 07. 2022 18.28
+6
Ko bi vsaj čistili priobalni pas in poglabljali potoke. A to pa ne voluharji...
medus
11. 07. 2022 18.24
-3
Zakaj so ga vrgli v reko, ne pa dali ljudem za pojest?
Kufer
11. 07. 2022 18.29
+6
ker ni več neoporečno.preobložene police. ampak za ta prvi ovinek zmetat v naravo pa tudi ne gre.
medus
11. 07. 2022 19.17
+0
Pa dobro, če orenk spečeš bo verjetno ok.
bojer
11. 07. 2022 18.19
+10
Zanimiv odnos do hrane tistega, ki je povzročil to stanje. Druga zgodba pri tem pa je, da pri nas, poleg množice zakonov ne nalagajo inšpektrojem, da bi odgovornost in izvedvo sanacije naprtili "tapravim". Inšpektrojem je najlažje odstranitve takih in podobnih "svinjarij" naprtiti "prostovoljcem", kot so lastniki gozdov, ribiči,....
Drink Beer and Smile
11. 07. 2022 18.19
+8
Prasc1... kaj vam je, da pra5ca vržete v vodo. Sedaj vse svinjsko in osvinjano...
ni_mi_vse_eno
11. 07. 2022 18.18
+7
Folk nič ne razmišlja o možnih okužbah. Leta 2013 je farma vrgla 6000 prašičjih kadavrov v reko in o tem poročal še CNN. Mesto v katerem je farma metala kadavre v vodo je Jiaxing.
mstefancic2
11. 07. 2022 18.54
+3
Se strinjam s tabo. Kar se pa CNN tiče, se pa niti ne čudim, ameri pač. Vse kar diši na Kitajsko, je treba popluvat. Aja pa ne bojte se, o tem onesnaženju pri nas ne boste pri njih nič slišali, smo vendarle zavezniki a ne? Pa še premajhni smo za njih.
oježeš
11. 07. 2022 18.04
+11
Res je čudno, da morajo ribiči pobirati iz potoka svinjino. Kot da bi bila ta del ribe. Neodgovornost ljudi je vedno večja, enim ni mar narava in čistoča v naravi, drugi brez problema pospravljajo za drugimi packi. Za izvedbo teh stvari pa imamo higiensko službo, ki odstrani kadavre kjerkoli se že ti nahajajo. Ljudem takega kova, ki tako odlagajo odpadke, prostor za odlaganje takih materialov so posode za bio odpadke. Ker potok nikakor ni namenjen tej dejavnosti.
kivzfccz
11. 07. 2022 18.03
+14
Upajmo, da ga dobijo in primerno nagradijo.
_Heisenberg_
11. 07. 2022 18.02
-19
Svinjsko meso bo hrana za ribe.V cemu je fora tukaj onesnezevanje?
VonFaust
11. 07. 2022 18.05
+7
kolicina/koncentracija... strup v malih dozah je tudi zdravilo
_Heisenberg_
11. 07. 2022 18.09
-11
Voda bo natrgala meso.Tukaj ne bo nic gnilo konkretno.
fihner
11. 07. 2022 19.06
+4
Kollerik
11. 07. 2022 18.00
+10
Tistega, ki je to naredil, zagrabit za kravateljc in naj gre on čistit.