Pozivi k varovanju okolja in bolj zdravemu aktivnejšemu življenju očitno še vedno prepogosto naletijo na gluha ušesa. Po podatkih raziskave Inštituta za varovanje zdravja se namreč kar 60 odstotkov Slovencev, ki živijo v mestih, na delovno mesto vozi z avtomobilom. V oči bode podatek, da 40 odstotkov anketiranih avto uporablja tudi za zelo kratke razdalje, od petsto metrov do dveh kilometrov. "Dva kilometra v mestnem okolju s prometom, križišči, semaforji in prehodi za pešce pomeni največ pol ure hoje ali največ 15 minut kolesarjenja. V skandinavskih državah niso redki, ki kolesarijo do delovnega mesta tudi več kot 10 kilometrov," ob teh podatkih opozarja Janet Klara Djomba z IVZ.
"Pomislite, kolikokrat svojo nezadostno telesno dejavnost izgovarjate na pomanjkanje časa," pravi in dodaja, da bi lahko to rešili s kolesarjenjem in hojo. Kot je znano, zdravniki priporočajo vsaj 30 minut zmerno intenzivne telesne dejavnosti dnevno, ki se lahko razdelijo na krajše enote po vsaj 10 minut. Če razdalja do službe to omogoča, lahko priporočeno dnevno telovadbo opravimo že samo s potjo v službo in nazaj domov. Če je pot v službo vseeno predolga, se lahko peš ali s kolesom odpravimo vsaj tedaj, ko moramo obiskati bližnjo trgovino, roditeljski sestanek, na srečanje s prijatelji ali se odpraviti po drugih opravkih, na IVZ svetujejo ljudem.
Bodite zgled otrokom!
Ali ste prepričani, da je pot v šolo za vašega otroka res tako neprimerna, da ga morate peljati z avtomobilom? Zakaj se ne bi enkrat na pot odpravili skupaj z vašim šolarjem? Morda mu boste lahko svetovali, kako se naj obnaša na kritičnih mestih ali pa našli bolj varno različico poti, poleg tega pa mu boste tudi dober zgled. S tem boste tako njega kot druge spodbujali k okolju in zdravju prijaznim načinom transporta, še poudajajo na IVZ.
Pred vrati je Evropski teden mobilnosti 2013
IVZ je z rezultati raziskave postregel tik pred začetkom 12. evropskega tedna mobilnosti, ki bo potekal od 16. do 22. septembra. Letošnje geslo "Vaš korak za čistejši zrak" poleg skrbi za okolje izpostavlja prav pomen aktivnega transporta. Letos se bo več kot 2000 lokalnim skupnostim po vsej Evropi pridružilo kar 32 slovenskih občin, kar je največ vse od leta 2002, ko je Slovenija v tej akciji prvič sodelovala. Poleg trajnih ukrepov bodo sodelujoče občine pripravile vrsto zanimivih tematskih prireditev in izvedle različne ukrepe za trajnostno mobilnost. S paleto aktivnosti bodo tako poskušale povečati deleže hoje, kolesarjenja in uporabe javnega prevoza.
Najbolj odmeven bo gotovo dan brez avtomobila, ki bo potekal 22. septembra. Tedaj bodo sodelujoča mesta zaprla dele središč za motorni promet. Občine bodo s tem svojim prebivalcem in obiskovalcem omogočile doživeti mesto brez avtomobila, organizirani pa bodo različni izobraževalni, kulturni in zabavni dogodki, ki bodo v dogajanje vključevali čim več lokalnih interesnih skupin podjetij, trgovcev, šol, društev in nevladnih organizacij.
V Ljubljani brezplačni ogledi mesta, vožnje z vlakcem in servis koles
Letos bo 22. septembra za motorni promet zaprta Slovenska cesta na odseku med Šubičevo ulico in Gosposvetsko cesto. Na omenjenem odseku bo dovoljen le promet avtobusov mestnega potniškega prometa, kolesarjev, dostavi, intervencijskih vozil ter vozil z dovolilnicami MOL.
Prvi dan evropskega tedna mobilnosti bo minil v znamenju poostrenega nadzora hitrosti in uporabe zaščitnih čelad s strani policije in redarjev. S prvim dnem bo po mestnih ulicah začel voziti tudi električni minibus Kavalir 3. Vozil bo po trasi, ki bo v intervalu 10–15 minut povezovala območje za pešce z najbolj uporabljanimi postajališči linij LPP (Drama in Krekov trg), prav tako pa se bodo potniki lahko z vozilom zapeljali do glavne tržnice. Za razliko od prvih dveh kavalirjev, ki sta na voljo že od leta 2009 in vozita po želji potnikov, bo kavalir 3 v poletnih mesecih vozil po vnaprej določeni trasi, ob hladnejših dneh pa bo lahko na voljo tudi na klic.
V torek in tudi naslednje dni bodo omenjeni organi pozorni na tiste voznike, ki bodo avtomobile parkirali na kolesarskih stezah, prav tako pa bodo budno spremljali kršitve kolesarjev. Na Kongresnem trgu se bo v organizaciji Plesne šole Kazina v torek odvijal tako imenovani flash mob, v katerem bo ob 10. uri zaplesala množica osnovnošolcev, ob 16. uri pa bodo plesali dijaki.
V četrtek bodo na svoj račun prišli kolesarji, saj bodo po centru mesta zanje postavljene info točke, kjer bodo lahko med 10. in 13. uro deležni brezplačnega svetovanja in tudi servisa koles. V petek bodo policisti poleg omenjenega še posebej pozorni na izsiljevanje pešcev na prehodih, svoje aktivnosti pa bodo nadaljevali tudi v soboto.
Daleč največ aktivnosti bo potekalo v nedeljo. Na deponiji Barje bo od 10. do 15. ure odprt poligon varne vožnje, vrata pa bo odprla tudi merilna postaja okoljskega merilnega sistema na križišču Tivolske in Vošnjakove ulice. Potekali bodo tudi brezplačni ogledi Mestne hiše in vodeni sprehodi ter brezplačni ogledi mesta s kolesom. Ta dan se boste lahko s turističnim vlakcem brezplačno popeljali na Ljubljanski grad, še sporočajo z občine.
Od 22. septembra dalje zaprta Slovenska cesta
22. september bo tudi dan brez avtomobila, ko bodo v številnih slovenskih krajih mestna središča zaprli za motorni promet in tako pešcem in kolesarjem omogočili varno in neovirano pot. V Ljubljani bo srednji del Slovenske ceste do nadaljnjega ostal zaprt za osebni motorni promet, kar naj bi bil korak k želji, da se začne cesto preurejati v ulico in da se jo za vedno vrne pešcem in kolesarjem. Med Figovcem in Kongresnim trgom bodo vozišče zožili za dva pasova in razširiti pločnik. Ta naj bi bil urejen le začasno, nanj pa naj bi namestili tudi korita z drevesi ter stolčke in mizice. Drugi trajnostni ukrep bo uvedba električnega minibusa kavalir 3.
V Mariboru bodo začeli z eko maratonom
V Mariboru se bo evropski teden mobilnosti uradno začel že ta konec tedna s 4. eko maratonom, nato pa bodo, kot je že v navadi, posamezni dnevi obarvani tematsko. V ponedeljek bo dan javnega prevoza, ko se bodo v mestu predstavili Marprom in Slovenske železnice, ta dan pa bo občanom na voljo tudi brezplačen javni prevoz. Torek bo namenjen zmanjševanju izpustov CO2, ko bodo potekale predstavitve in možnost izposoje električnih vozil, v sredo pa bodo prireditve namenjene mobilnosti invalidov, ki se dogajanju pridružijo vsako leto. V sredo in četrtek bo hkrati potekala tudi zaključna konferenca slovensko-avstrijskega projekta PMinter, v okviru katerega so v Mariboru pripravljali načrt za izboljšanje kakovosti zraka. Četrtek bo sicer namenjen kolesarjem, ta dan pa bodo tudi zagnali projekt MBajk, brezplačno izposojevalnico rabljenih obnovljenih koles. V petek bo potekal dan hoje, med drugim bo v mestnem parku potekal test vzdržljivosti, na Lentu pa v okviru Festivala stare trte še tradicionalni splavarski krst. V soboto se bo dogajanje v celoti preselilo na Lent, kjer bo za ves promet zaprta cesta med Vojašniško in Loško ulico. Poleg dogajanja na Lentu bo ta dan potekal tudi kolesarski izlet na Kozjak s ciljem v Drava centru, kjer si bo ob primernem vremenu mogoče sposoditi kajake. Dan brez avtomobila bo potekal v nedeljo, ko bodo ob Dravi poleg ostalih aktivnosti pripravili mestni piknik.
Veselo in ekološko bo tudi v Velenju in drugih krajih po državi
V Velenju bodo poleg prireditev izvedli tudi nekaj trajnostnih ukrepov. Uredili bodo novo avtobusno postajališče z nadstrešnico pri mestnem stadionu in Medpodjetniškem izobraževalnem centru in po mestu na številnih lokacijah namestili nova stojala za kolesa. V sredo, 18. septembra, bo od 9. do 15. ure na Rudarski cesti potekala prireditev dan brez avtomobila. Organizirali bodo risanje s kredo, likovne ustvarjalne delavnice za najmlajše in osnovnošolce, mini nogomet, badminton, odbojko, šolo rolanja, na ogled bosta ulična lutkovna predstava Metuljček Cekinček Lutkovnega gledališča Velenje in avtobus Lokalc, pripravili bodo tudi eko energetske bralne urice in ustvarjalnice, preizkusili pa boste lahko tudi poligon "kolesarček". Potekala bo tudi prodajna akcija rabljenih koles, ki jo pripravlja Center ponovne uporabe Velenje. Po ulicah se bo plesalo in pelo, v soboto, 21. septembra, pa bodo ob 9. uri organizirali rekreativno kolesarjenje na Paški Kozjak. V ponedeljek bodo ob 17. uri z družinskim kolesarjenjem s Piko odprli novo kolesarsko pot.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.