Rezultati vzporednih volitev so po mnenju ljubljanskega župana Zorana Jankovića pokazale dvoje: posamično je zmagala SDS, vendar je koalicija ohranila svojo večino, ki jo ima tudi v parlamentu. Čas je, da Janez Janša spozna in prizna, da je zgubil parlamentarne volitve, počaka še tri leta in da tej vladi mir, je dejal Janković.
Dejstvo, da je SDS po rezultatih vzporednih volitev dobila bistveno več glasov kot SD, Janković ocenjuje kot pričakovano. Na levi opciji so se glasovi prerazporedili, ocenjuje in dodaja, da tukaj od zadnjih volitev ne vidi nobene spremembe. Na desni opciji pa razen SDS ni nobene druge stranke, je izjavil. Hkrati meni, da je rezultat NSi pravzaprav rezultat Lojzeta Peterleta in misli, da bodo v NSi to spoznali drugo leto na lokalnih volitvah.
Malo je razočaran, da ni bilo večje udeležbe na volitvah, je povedal in dodal, da je zadovoljen z vsakim rezultatom, kajti edini sodnik na volitvah so po njegovem glasovi, ki jih oddajo državljani.
Makarovič: Učiknov afere Ultra ne gre podcenjevati
Rezultati vzporednih volitev se v veliki meri ujemajo s predhodnimi analizami javnega mnenja in so glede na to kar pričakovani, je izide vzporednih volitev ocenil predavatelj na novogoriški Fakulteti za uporabne družbene študije Matej Makarovič.
Ob tem Makarovič dodaja, da "učinka afere Ultra očitno ne smemo precenjevati". Zares zaradi nje ni izgubila glavnine svoje volilne baze, saj njen izid odstotkovno ni tako bistveno drugačen od lanskega na volitvah v državni zbor, pravi Makarovič. Ta sicer dopušča možnost, da je Zaresu "vsaj nekaj volivcev prav zaradi omenjene afere ušlo k SD, k LDS ali – še bolj verjetno – ostalo doma".
Glede nizke volilne udeležbe je dejal, da to lahko "deloma odraža nekoliko podcenjevalen odnos do Evropskega parlamenta, možno pa je, da je k nižji udeležbi nekaj prispevala tudi afera Golobič".
Makarovič opozarja, da so evropske volitve drugačne od državnozborskih, a kljub temu po njegovem mnenju kažejo tudi na odnos do vladnih strank. "Zdi se, da je znaten del volivcev, ki so lani podprli sedanje vladne stranke, danes z njimi do te mere nezadovoljen, da se mu jih ni zdelo vredno ponovno podpreti," še pravi.
Kline: Koalicija izgubila del volivcev
Tudi predavatelj tržnega komuniciranja na Fakulteti za družbene vede Miro Kline se strinja s tem, da so rezultati vzporednih volitev dovolj blizu napovedim raziskav, izvedenim v času kampanje, zato presenečenj ni, pravi. Po njegovem prepričanju je koalicija zaradi slabega in nekompetentnega delovanja v času gospodarske krize izgubila del volivcev, v "nasprotni opciji pa ni drugih kot SDS, visok rezultat NSi namreč ni ustvarila stranka, temveč izključno ime kandidata za evropskega poslanca Lojzeta Peterleta".
"Glede na stanje pa moramo narediti sklep, da je neudeležba na tokratnih volitvah glasen klic v sili, ki zagotovo namiguje na pokanje šivov ideje o skupni evropski hiši," je prepričan komentator.
Dodaja še, da ta rezultat pove tudi, kakšna je podpora vladnim strankam, ob tem pa opozarja, da je zaradi nizke udeležbe tako sklepanje precej varljivo. "V rezultatih so zagotovo vključeni še drugi vplivi – imidž individualnih kandidatov, odnos do EU in drugi. Vsekakor pa je možno sklepati predvsem na razmerje med obema blokoma. Zaenkrat je leva koalicija še vedno v prednosti," meni Kline.
O tem, ali je afera Ultra stranko Zares stala boljše uvrstitve, ali pa bi bil rezultat podoben, tudi če do tega razkritja ne bi prišlo ravno nekaj dni pred volitvami, pa Kline pravi, da "lahko o tem zgolj špekuliramo".
Türk: Potrebujemo tudi evropske teme!
Predsednik Danilo Türk medtem pravi, da od vsakega poslanca pričakuje predvsem zavzemanje za slovenske interese ter za čim boljšo pojasnitev evropskih prioritet pred slovenskimi državljankami in državljani. Po njegovem mnenju bi se poslanci in poslanke morali čim več pojavljati v javnosti s temami, ki so na dnevnem redu Evropskega parlamenta, pa tudi mediji bi lahko več naredili za to, da bi bile teme bolje razumljene.
"Rekel bi, da nimamo dovolj razvite prakse na tem področju. To je bil prvi mandat in treba je pogledati, kaj nam je v prvem mandatu manjkalo, zato da bo v drugem mandatu bolje. Zdi se mi, da nam je prav izrazito manjkalo teh vsebin," je dejal Türk, pri čemer je poudaril, da so zdaj prevladovale nacionalne, zdaj pa bi bilo dobro, da se tem pridružijo še evropske.
Za visoko udeležbo je potreben interes volivcev, ki ga lahko najbolj spodbudijo stranke s tem, da predstavljajo dobre kandidate oziroma da evropske volitve obravnavajo enako kot nacionalne.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.