Med februarjem in julijem je 34 gradbenih inšpektorjev v sklopu rednih pregledov območij, ki jih nadzirajo, preverjalo tudi, ali je bilo za gradnjo oziroma objekt pridobljeno gradbeno dovoljenje. Uvedli so 139 inšpekcijskih postopkov in do 4. avgusta odločili v 70 zadevah. V teh so odkrili 20 nelegalnih objektov, tri neskladne in dva nevarna objekta, so sporočili iz Inšpektorata RS za okolje in prostor (IRSOP).
Da bi zmanjšali število gradenj, ki se pričnejo izvajati brez predpisanega ustreznega gradbenega dovoljenja, si je gradbena inšpekcija v Strateških usmeritvah in prioritetah za leto 2020 začrtala izvedbo dveh usmerjeni akcij. Ena akcija naj bi bila izvedena z nadzori, v katerih bi gradbeni inšpektorji preverjali, ali je bilo za gradnjo oziroma objekt pridobljeno gradbeno dovoljenje v zadevah, v katerih je inšpekcija dobila pobudo za izvedbo inšpekcijskega nadzora, v drugi akciji pa bi inšpektorji odkrivali nedovoljene gradnje v izrednih pregledih območij, ki jih nadzirajo, pojasnjujejo na inšpektoratu. To akcijo so zaključili konec junija. V njej je sodelovalo 34 gradbenih inšpektorjev, ki so opravili 183 inšpekcijskih nadzorov in 18 zaslišanj. Uvedli so 142 postopkov, od tega 139 upravnih inšpekcijskih in tri prekrškovne postopke. Do začetka avgusta so odločili v 70 zadevah in ugotovili 25 nedovoljenih objektov.
Za 20 nelegalnih objektov so gradbeni inšpektorji izdali odločbe, s katerimi so odredili ustavitev gradenj ter rok za odstranitev objektov. Za dva nevarna objekta pa so odredili takojšnje prepovedi uporabe objektov in rok za njihovo odstranitev oziroma zavarovanje. Za tri neskladne objekte, so z odločbami odredili odpravo ugotovljenih nepravilnosti (nepopolna označitev gradbišča s tablo, na kateri so navedeni vsi udeleženci pri gradnji objekta; nepopolna gradbiščna tabla na dvojezičnem območju; začetek gradnje ni prijavljen na predpisan način; dokazila o imenovanju nadzornika za vodenje strokovnega nadzora pri gradnji objekta ne obstajajo; načrt organizacije gradbišča ni izdelan v skladu s pogoji iz gradbenega dovoljenja ter zapisnik o zakoličbi ne obstaja).
V zvezi z vodenjem prekrškovnih postopkov so v sklopu akcije izdali eno odločbo po ZP-1 z izrečenim opominom, eno odločbo o prekršku v višini izrečene globe 5000 evrov in en plačilni nalog po ZP-1 v višini izrečene globe 1000 evrov. "Ugotovljeni prekrški so se nanašali na ugotovljene nedovoljene objekte, ko se je z gradnjo pričelo pred pridobitvijo pravnomočnega gradbenega dovoljenja," razlagajo na IRSOP.
Kot dodajajo, so v primeru ugotovljenih lažjih nepravilnosti gradbeni inšpektorji zavezancem izrekli opozorilo na podlagi 33. člena Zakona o inšpekcijskem nadzoru, ter jim odredili rok za njihovo odpravo.
"Pri izvedbi akcije nadzora nad preprečevanjem nedovoljenih gradenj objektov še vedno ugotavljamo, da je odstotek ugotovljenih nelegalnih gradenj pri ciljno usmerjenih rednih nadzorih terena (kjer ni podane prijave ali pobude) izredno visok. Glede na to, da do sedaj pridobljeni rezultati akcije preprečevanja nedovoljenih gradenj objektov v letu 2020 kažejo, da je 35,7 odstotka preverjenih objektov oziroma vsak tretji objekt v gradnji nedovoljen, lahko ugotovimo, da se stanje na terenu v primerjavi s prejšnjimi leti ni izboljšalo," še zaključujejo na inšpektoratu.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.