Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je potrdila, da so zdravnikom že poslali priporočila glede novih smernic testiranja. Spremembe so že objavljene, pravi Beovićeva. "To je priporočilo, poslano vsem, ki pošiljajo ljudi na testiranja. Število testiranj bomo malo zmanjšali, saj je v zadnjem času prišlo do zelo obširnega testiranja – postali smo pravi evropski prvaki v tem. To močno obremenjuje sistem, kar pomeni, da se na test predolgo čaka, tisti bolnik, ki bi rezultat potreboval čim prej, pa ne pride hitro do informacije. Ravno zato svetujemo to zmanjšanje. Dnevno število bi tako zmanjšali s 6000 do 7000 testov, kolikor jih opravimo sedaj, na 4000 do 5000 testov," pojasnjuje.
"Ko zbolite, ostanite doma"
Kot pravi Beovićeva, bodo v prvi vrsti testirali tiste, ki potrebujejo test zaradi svoje obravnave (na primer sprejema na poseg v bolnišnico), drugi razlog pa bo epidemiološki, ki določa, naj se testirajo vsi tisti, ki so bolni in imajo stik s tako imenovanimi ranljivimi skupinami. Tudi za vse zaposlene, ki imajo pri delu stik z veliko ljudmi, je dobro, da se testirajo, opozarja Beovićeva. "Za vse ostale pa velja osnovno pravilo: ko zbolite, ostanite doma. Takoj, ko občutite, da boste zboleli, ko se vam zdi, da boste dobili vročino, se morate izolirati. Takrat izločamo največ virusa in smo najbolj kužni."
Kot primer navaja družine, za katere velja, da naj bi se testiral samo en družinski član, po možnosti tisti, ki hodi v službo. Če so vsi ostali bolni in je pri enem potrjena okužba, potem imajo verjetno vsi covid-19.
"To je seveda priporočilo, vsak posamezni zdravnik pa naj sam presodi, koga bo poslal na testiranje," je jasna.
S hitrimi testi bi redno testirali zdravstveno osebje
Če je bilo od aprila dalje pravilo, da se testira vsakogar, ki ima minimalne znake okužbe z novim koronavirusom, je pri zdajšnjih številkah in zasedenosti kapacitet to praktično nemogoče izvesti, še opozarja vodja svetovalne skupine za covid-19 in dodaja, da bodo sčasoma verjetno uvedli tudi tako imenovane hitre antigenske teste. Ti bodo pomenili neke vrste "vstopnico za prireditev". Če boste imeli negativen test, boste na primer zvečer lahko obiskali neko prireditev, saj bo ta test pomenil, da ste ta hip nenevarni za okolico, vseeno pa je možno, da boste v prihodnjih dneh razvili znake bolezni.
Te teste bi lahko uporabili tudi za obdobna redna testiranja zaposlenih v zdravstvu in tudi zaposlenih v DSO-jih, na primer dvakrat tedensko. "Na ta način bi v zgodnji fazi ujeli ljudi, ki že izločajo virus, in tako preprečili njihov stik z drugimi osebami. Vseh sicer ne bi ujeli, ker hitri test ni tako občutljiv, a je to vseeno bolje, kot da jih sploh ne bi testirali," pravi Beovićeva, ki dodaja, da bi lahko s temi testi začeli že čez teden dni.
Glede spreminjanja sistema testiranj pa je infektologinja Mateja Logar dejala, da na sam potek epidemije število testiranih nima posebnega vpliva, se pa s tem spremeni način spremljanja bolezni.
"V tem trenutku smo v neki drugi fazi. Želimo razbremeniti pritisk na laboratorije, ko gre za najbolj zahtevne, PCR teste, da bi ti ostali kot vstopnica v bolnišnično zdravljenje," pa je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin. Trenutno se ukvarjajo predvsem s tem, kako obvladati povečano število tistih, ki potrebujejo testiranje ali pa se želijo testirati, čeprav za to ni medicinskih indikatorjev. Glede možnosti množičnega testiranja pa je Kacin danes napovedal, da bodo počakali, da ga izvede Slovaška, in nato presodili, kaj je smiselno.
Počasi se vračamo v marčevsko stanje, ko je bilo dnevnih testiranj precej manj, to pa pomeni tudi manj potrjenih okužb. Vse skupaj bo treba upoštevati pri analizi stanja epidemije, saj podatki o okuženih ne bodo več primerljivi s trenutnimi, na kar so sicer že opozorili na Institutu Jožef Stefan in napovedali, da bodo vse te anomalije pri svojih izračunih ustrezno obravnavali.
Po rezultat testiranja na portal zVEM
Zaradi velikega števila testiranj dnevno pa so številni na rezultat testa čakali tudi tri dni. Mnogi so rezultat izvedeli šele po klicu osebnega zdravnika oziroma ko so se pri njem pozanimali, kakšen je rezultat. Že pred dnevi so pristojni sporočili, da so obremenitve takšne, da bodo obveščali zgolj tiste, ki so na testu pozitivni. Če vas zanima, kakšen je rezultat testa, vam zdaj ni več treba čakati na osebnega zdravnika, tudi vam ga ni treba klicati in obremenjevati, saj je vaš izvid testa dostopen na portalu zVEM, ki ponuja varen dostop do storitev eZdravja.
Bralka pa je medtem opozorila, da je danes na portalu zVEM hotela preveriti svoj izvid testiranja, ki ga je opravila včeraj, a njenega rezultata še ni. Pravi, da so ji pojasnili, da zadeva še ne deluje v celoti, ker podatki niso odvisni od njih, pač pa od ustanove, ki je izvajala testiranje, saj mora ta vnesti izvid v sistem, ki bo šele po tem na voljo uporabniku. Ker pa so vsi zelo obremenjeni, ti vnosi žal niso ažurni.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki upravlja s portalom eZdravje, pojasnjujejo, da si lahko na zVEM izvide ogledajo vsi zavarovanci, čigar izvide so laboratoriji poslali v Centralni register podatkov o pacientu. Gre namreč za portal, ki omogoča dostop do storitev eZdravja.
Ta izvid, ki ga najdete na povezavi, lahko uporabite tudi kot dokazilo o svojem stanju. Predvsem pa boste s tem nekoliko olajšali delo že tako preobremenjenim zdravstvenim delavcem.
KOMENTARJI (658)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.