Člani društva IndiJanez so danes pred mariborskimi osnovnimi šolami tehtali šolarje in njihove torbe, da bi tako preverili obremenjenost otrok in ugotovili, če je treba ukrepati. Žal že prvi rezultati potrjujejo domnevo o pretirano naloženih šolskih torbah. Po uradnih priporočilih namreč teža torbe ne bi smela presegati deset odstotkov otrokove teže, a so današnje meritve pokazale, da je večina torb presegla celo 15 odstotkov otrokove telesne teže. Kot opozarjajo, lahko teža več kot 15 odstotkov povzroči resne težave v razvoju, trajno spremeni naravno držo telesa, prave posledice pa bodo otroci verjetno čutili šele, ko bodo starejši.
Najtežjo torbo nosila 10-letnica, teža torbe pa je predstavljala kar 32 odstotkov dekličine teže
Do 8. ure zjutraj so prostovoljci stehtali torbe in teže 50 otrok, preverili so, ali nosijo torbo pravilno in ali nosijo v torbah kaj odvečnih stvari, ki jih ne potrebujejo nujno. Povprečna teža torbe je bila 16,78 odstotka otrokove telesne teže, najtežjo torbo pa je nosila 10-letnica, s kar 32 odstotki teže lastnega telesa.
Ravno odstopanja navzgor so skrb vzbujajoča, saj gre za trikratno prekoračitev dovoljene teže bremena otroka, opozarjajo organizatorji akcije. 84 odstotkov otrok je nosilo torbe, ki so težje od priporočene zgornje meje 10 odstotkov telesne teže, 62 odstotkov pa jih je nosilo torbo, ki presega težo 15 odstotkov otrokove teže, kar pomeni, da so presegli t. i. nevarno mejo. Večina otrok je dejala, da nosijo s seboj le za pouk nujne stvari.
"Prvo akcijo smo izvajali na šoli, ki ima relativno dobro urejene možnosti shranjevanja šolskih potrebščin in so s tem omogočili otrokom, da 'olajšajo' svoje breme s puščanjem stvari v šoli," pravi vodja projekta Lea Pavrič.
Preverjanje prekomerne teže šolskih torb bodo aktivisti nadaljevali tudi v prihodnjih dneh, prav tako se bodo pogovorili s področnimi strokovnjaki. Projekt Naj torba ne bo borba je prvi v nizu raziskovalnih in osveščevalnih akcij mladinske akcijske skupine mariborskega društva IndiJanez. K osredotočenju na šolske torbe so jih vodile nedavne polemike o domnevno pretežkih šolskih torbah.
Problem pretežkih torb je večplasten. Kljub temu, da se pri tovrstnih temah običajno kot prvega krivca obdolži zakonodajalce, so mladi pri raziskovanju področja ugotovili, da je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport že napravilo nekaj korakov na tem področju. Med drugim je v letih od 2004 do 2010 zagotovilo dodatna sredstva za nakup šolskih učbenikov in ostalih gradiv, da jih otrokom ni treba nositi od doma. Spodbuja tudi uporabo e-učbenikov in postavljanje omaric, v katerih lahko šolarji shranjujejo šolske potrebščine.
Mladi raziskovalci domnevajo, da odgovornost za pretirano "nalaganje v torbe" nosijo tudi starši in otroci sami. Nekatere raziskave namreč odkrivajo, da tudi otroci iz istih razredov ne nosijo enako težkih torb, torej ne gre kriviti le šolskega sistema.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.