Nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel je nastopil službo kot posebni odposlanec za zunanje zadeve v kabinetu premierja Boruta Pahorja. Premierju bo svetoval pri zadevah na področju zunanje politike. ''Delo v Kabinetu predsednika vlade bo opravljal v uradniškem nazivu "sekretar" in bo uvrščen v 49. plačni razred,'' so sporočili iz premierjevega urada. Bruto plača za 49. plačni razred znaša 3.101 evra, torej približno 1.800 evrov neto.
Večina proti
Kot je znano, je Rupel želel postati veleposlanik na Dunaju, a ga je predsednik republike Danilo Türk zavrnil, tudi zato, ker mu ''ne zaupa''. Nato pa je Pahor sporočil novico, ki je presenetila celo ministre njegove vlade: Rupla je imenoval za svetovalca za zunanje zadeve.
Večina javnosti je Pahorjevo odločitev sprejela z neodobravanjem. Anketa na 24ur.com, v kateri je glasovalo skoraj 24.500 ljudi, je pokazala, da je proti Ruplovemu imenovanju kar 80 odstotkov bralcev. Pahor je razburkal tudi politično srenjo, z njegovo odločitvijo se niso strinjali niti v koaliciji.
V poslanskem klubu LDS so bili presenečeni. ''Na njegovo delo smo imeli vrsto pripomb in pomislekov, opozarjali smo tudi na njegov neprimeren odnos do zaposlenih, še posebej pa na povsem nedopustno ravnanje v primeru diplomata Marjana Šetinca (preverjanje telefonskih pogovorov, op. a.),'' je opozoril vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic. ''Gre pa seveda za osebno odločitev predsednika vlade, kdo bodo njegovi sodelavci, ki je tudi v njegovi pristojnosti. Težko bi rekli, da je bila upoštevana volja volivcev, saj so ti na volitvah izbrali spremembe,'' je dodal.
Predsednik Zaresa Gregor Golobič je želel položaj omiliti z besedami, da gre za minorno zadevo. ''Gre za rutinsko odločitev o premestitvi enega državnega uradnika z enega ministrstva na drugo delovno mesto v kabinet predsednika vlade," je dejal. Ob tem je prav tako poudaril, da ima premier pravico izbrati svoje sodelavce, s čimer se strinjajo tudi preostale parlamentarne stranke. A samo v SDS Janeza Janše so Pahorjevo imenovanje Rupla podprli.
Razkol v SD
Razdeljena je bila tudi Pahorjeva SD. Šušljalo se je celo o protestnih odhodih. ''Prvi odzivi na imenovanje Dimitrija Rupla so predvsem izražali nerazumevanje te poteze in kritiko. Bilo je nekaj napovedi izstopov in nekaj dopisov izstopov, a je večina teh članic in članov po nekaj dneh svoje prve dopise preklicala in izrazila razumevanje in zaupanje,'' so sporočili iz SD.
Tudi Pahor se zaveda, da zaradi imenovanja Rupla ''danes velja za enega od najbolj osovraženih politikov''. Ponovil pa je, da odločitve ne obžaluje. Kakor koli že, Rupla danes v službi ni pričakal, saj se udeležuje dvodnevnega srečanja evropskih socialdemokratov v Madridu.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.