Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) se je danes seznanila s pripravo finančnega načrta zavoda za leto 2011. Kot je povedal generalni direktor zavoda Samo Fakin, bo ZZZS ob koncu letošnjega leta beležil načrtovani primanjkljaj. Za prihodnje leto primanjkljaja ne načrtujejo, vseeno pa bodo rezerve izčrpane, opozarja Fakin.
Kot je dejal Fakin, so prihodki zavoda v finančnem načrtu za prihodnje leto skladno z napovedmi Urada za makroekonomske analize in razvoj nekoliko višji kot letos. Na odhodkovni ravni pa nameravajo privarčevati z zniževanjem cen zdravil, prav tako je prišlo do preložitve izplačila zadnjih dveh četrtin za odpravo plačnih nesorazmerij.
Varčevalni ukrepi
Skupščina zavoda je danes tudi potrdila podaljšanje izvajanja ukrepa, ki zadeva določitev odstotkov financiranja zdravstvenih storitev iz obveznega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Tako se bodo tudi v prihodnjem letu nekatere zdravstvene storitve, zdravila in pripomočki tudi po koncu leta krili iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v višini desetih odstotkov. S tem pa bo zavarovalnica na letni ravni privarčevala 37 milijonov evrov.
Največ pozornosti so namenili obravnavi prednostnih ukrepov in strategiji za uresničevanje Strateškega razvojnega programa zavoda v letih 2011–2013.
Zavod po besedah Fakina v prihodnje načrtuje nadgradnjo centralne baze zdravil, širjenje elektronskega sistema poslovanja v zdravstvu, tokrat na področju elektronskih napotnic in naročanja. V primeru negativne projekcije finančnega poslovanja, česar za prihodnje leto na zavodu sicer še ne pričakujejo, pa so na zavodu so pripravili nabor možnih ukrepov za zagotavljanje stabilnejšega finančnega poslovanja.
Ti varčevalni ukrepi vključujejo regulacijo dostopnosti do nenujnih zdravstvenih storitev, omejitve oziroma upočasnitve uveljavljanja novih medicinskih tehnologij ter izločitev financiranja specializacije, pripravništva in podiplomskega študija zdravnikov.
Živčec Kalan: Nacionalna tragedija
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan, sicer gostja na seji skupščine, je delegate pozvala k zavrnitvi slednjega ukrepa. Današnji sistem po njenih besedah omogoča nemoteno izobraževanje zdravnikov in zagotavlja, da zdravstveni sistem v Sloveniji sploh deluje.
V primeru spremembe sistema financiranja specializacij in pripravništva Živčec Kalanova napoveduje nacionalno tragedijo. "Če želimo v Sloveniji obdržati zdravnike oziroma diplomante medicine, potem moramo zagotoviti nemoteno možnost specializacije in izobraževanja," je poudarila.
Pozivu Živčec Kalanove se je pridružil tudi predstavnik vlade v skupščini Stane Vencelj. Kot meni, bi bilo treba to vprašanje urediti najprej na zakonodajni ravni, šele potem bi pa lahko zavod sprejemal takšne ukrepe.
Drugače pa meni predstavnik sindikatov Ladislav Rožič. Kot poudarja, se mora v finančnem načrtu zavoda v prihodnosti razmejiti in določiti, katere storitve naj plačuje zavod, katere pa pripadajo drugim resorjem. Tako se mora po njegovem mnenju izobraževanje zdravnikov in terciarna zdravstvena raven financirati iz drugega resorja, ne pa iz zdravstvene blagajne. Podobno meni za financiranje določenih storitev v domovih za ostarele.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.