Preiskovalna komisija državnega zbora po besedah Aleša Rezarja pred zaslišanjem priče ugotavlja motiv, ki v tem primeru ni bil izkazan. Prav tako predsednik vlade Robert Golob ni bil v komunikaciji z direktorjem Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Joškom Kadivnikom, zatrjuje.
O domnevnem vplivanju premierja na aretacijo ruskih vohunov naj bi namreč na tajnem delu komisije izpričala nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar in nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav. Njuno pričanje je Rezar zdaj označil za lažno, motiv za to pa je bila "bodisi diskreditacija najvišjega političnega akterja, predsednika vlade, ali pa celo vplivanje na potek sodnega procesa aretacije vohunov, torej ščitenje ruskih vohunov, kar je še veliko bolj zaskrbljujoče".
Preiskovalna komisija DZ je sprejela vmesno poročilo, njegove ugotovitve pa so po Rezarjevih besedah, da od 18. novembra do izvedene aretacije ruskih vohunov ni bilo komunikacijske sledi med premierjem in direktorjem Sove Kadivnikom, ki naj bi jo izpričala Bobnarjeva in Lindav. "Datum aretacije je bil vedno en sam, ni se spreminjal," je navedel. Določen je bil na podlagi operativno taktičnih razlogov oziroma motivov in je bil usklajen s tujo obveščevalno agencijo.
Motiv, ki naj bi ga navedla Bobnar in Lindav, da je bil datum aretacije prestavljen zato, da ne bi zasenčil poreferendumskega dne, pa je po Rezarjevih besedah nesmiseln. "Sova ne izvaja tiskovnih konferenc po izvedeni operaciji in s tajnim delom opazovanja komunikacijskih mrež nadaljuje tudi po sami operaciji, zato ta informacija na tisti dan nikakor ne bi dosegla medijev in je kot taka z vidika motiva ovržena," je dejal.
"Zaključek tega vmesnega poročila je, da predsednik vlade pravzaprav nikoli ni imel možnosti vplivati na operativno taktične detajle in s tem zamakniti termin izvedbe operacije," je sklenil in dodal, da "se danes pogovarjamo o dokazano lažnivih obtožbah Bobnar in Lindava".
Opozicija obstruirala sejo, manaver koalicije označila za žaljiv in izprijen
Za komisijo, ki jo s koalicijsko večino vodi poslanec Golobove stranke, torej pričakovane ugotovitve. Zapletlo pa se je pri glasovanju. Ker so člani opozicije do poročila prišli le nekaj trenutkov pred glasovanjem, so sejo zapustili. "Na mizo smo dobili dve mapi, v vsaki mapi je bilo več kot 100 listov, mi pa naj bi jih prelistali ter o tej vsebini razpravljali in tudi glasovali," je dejala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič.
V znak protesta so tako opozicijski poslanci sejo obstruirali, manaver koalicije pa označili za žaljiv in izprijen. Sprašujejo se, kako je mogoče postavljati zaključke, če pa še niso zaslišali niti ključnega akterja zgodbe Roberta Goloba. Rezarju in koaliciji ob tem očitajo tudi hitenje s sprejemanjem poročila.
Rezar je potezo opozicije označil za "politični teater", na postopek sprejemanja vmesnega poročila in dejstvo, da premier na komisiji ne bo zaslišan, pa po njegovih besedah "nikakor" ni vplivala kazenska ovadba, ki jo je zoper premierja podala Policija.Poudaril je, da so imeli vsi člani celo poletje čas, da bi do osnutka poročila prišli. Pa tudi, da so zadnje popravke vnašali tik pred glasovanjem. "Za predelavo 21 strani sem jim dal eno uro časa, po potrebi tudi več. Spomnimo se, kako člani opozicije radi ponagajajo in ovirajo delo preiskovalne komisije," je komentiral.
Posanec SDS Andrej Poglajen je navedbe predsednika komisije, da je dokumentacija zajemala le okoli 20 strani, zavrnil. "Poslanci imamo po zakonu dolžnost, da takšno gradivo preberemo in si o njem ustvarimo mnenje," je dejal ter dodal, da je sprejemanje vmesnega poročila v danem primeru "preprosto izprijeno".
Dodal je, da smo bili priča ponovnemu teptanju demokratične ureditve in delovanja DZ. "Institut preiskovalne komisije je nekaj, kar je treba spoštovati in proces znotraj tega instituta," je dejal.
Član komisije in vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec je poudaril, da je vmesno poročilo "precej kratko, če se pogovarjamo o bistvu tega poročila". Meni, da gre za bitko med SDS, NSi na eni in Rezarjem na drugi. "Kolikor razumem iz vmesnega poročila, tako javnega kot zaprtega dela, mislim, da je podatkov sicer bilo dovolj, ne bi pa škodilo, če bi seveda tudi premier povedal svojo plat zgodbe," je dejal.
'Niti enega pričanja, niti enega dokazila ni, da sta Bobnar in Lindav lagala'
Čadonič Špeličeva pa je dejanje Rezarja označila za žaljivo: "Mi ne nagajamo. Mi prosimo, rotimo, pišemo, naj kot predsednik vendarle skliče komisijo in naj pokliče na pričanje kronsko pričo - premierja Goloba."
In kdaj bo na očitke nekdanje ministrice Tatjane Bobnar, da ji je premier med drugim sugeriral pri kadrovanju, pred preiskovalci odgovarjal Golob? Da pride, je napovedal že večkrat, tudi na dan, ko je prejel kazensko ovadbo Policije. "Pričal bom, ko bom dobil vabilo. Ni na meni, da sprožam vabila. Vabila še nisem dobil," je dejal.
Rezar pa na vprašanje, kdaj bo zaslišal premierja, odgovarja, da ker je torej komisija DZ ugotovila, da premier za vplivanje na spremembo aretacije ruskih vohunov ni imel motiva, ga ne bo zaslišala. Poslanka NSi je nad slednjim ogorčena. "Če ne bi imeli nič za skrivati, bi predsednik vlade, tako kot je na eni od televizij rekel, prišel, pričal, pripeljal priče, prinesel dokaze - nič od tega se ni zgodilo. Sprašujem se, zakaj," je dejala. Z odločitvijo, da ga ne bo povabil na zaslišanje, pa Rezar in koalicija z njim "prevzema strašno odgovornost", še opozarja Čadonič Špeličeva.
"Zgrožena sem nad tem, da naj bi komisija ugotovila neke laži. Na osnovi česa?" se sprašuje. Sama je namreč preučila tajne dokumente, zato ima o pričanjih in dokazilih jasno mnenje, pravi. "Niti enega pričanja, niti enega dokazila ni, da sta Bobnar in Lindav lagala. Jaz tega ne vidim," je poudarila.
Ob tem je spomnila na izjavo predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Janeza Žaklja (NSi), da je prišlo do različnih odgovorov, ko je vse vpletene v to zgodbo zasliševal Knovs. Njegove izjave ni še nihče demantiral, je spomnila, prav tako pa teh razlik v pričanjih pred komisijama in pred javnostjo ni znal nihče obrazložiti, pravi. Ob tem pa je dodala, da "kadarkoli premier stopi pred javnost, pove drugo neresnico". Ob tem je premierju očitala tudi to, da se ne zaveda svoje odgovornosti in da ne spoštuje demokracije.
Opozicijski poslanci so napovedali, da bodo pripravili ločeno mnenje. "Edino orodje v borbi ste nam vi, mediji, ki boste spraševali in prenašali naša vprašanja in naše želje, da javnost, volivci, izvejo resnico," je sklenila Čadonič Špeličeva.