
Hčerinska družba Slovenskih železarn, STO, se je namreč preoblikovala v tri podjetja - vnukinje, kot jih imenujejo - in eno je proizvajalec vojaških oklepnikov Valuk, Sistemska tehnika.
"Država je bila lastnica v teh hčerinskih družbah. Ko so nastale vnukinje, pa država ni bila več lastnica v vnukinjah, ampak je bila v družbi pred njimi, torej v hčerkah," je razložila Helena Kamnar, državna sekretarka na Ministrstvu za finance.

Lastnik vnukinje so potemtakem Slovenske železarne, lastnik Slovenskih železarn in Holdinga pa je država
Da bo vseeno jasno: zakon, trdijo na finančnem ministrstvu, preprečuje državi, da bi nadzorovala premoženje, ki je v bistvu njeno, pa čeprav šele v tretji generaciji. Kljub temu morebitnemu nesmislu na ministrstvu ponavljajo, da so s prodajo Sistemske tehnike vendarle sklenili dober posel. To je namreč po štirih mesecih ugotovila inšpekcija.
"Inšpekcijo je opravil eden od šestih inšpektorjev proračunske inšpekcije. Postopek je trajal tako dolgo iz preprostega razloga: šest inšpektorjev je, obseg proračunskih sredstev pa je velik," je še pojasnila Kamnarjeva.

Še boljši posel je izpeljal Viator in Vektor oziroma njegov direktor Pavček. Osemdeset odstotkov Sistemske tehnike je avgusta lani komisija ministrstva za gospodarstvo prodala Viator in Vektorju za 460 milijonov tolarjev. Takoj zatem je Viator in Vektor prodal slabo tretjino Sistemske tehnike avstrijskemu podjetju Steyr Puch. Kupnina je bila Puchova licenca za izdelovanje sodobnejših Valukov, ki so jo v časniku Mladina ocenili na približno 460 milijonov tolarjev. Tretjino podjetja so torej prodali za približno isto vsoto, kot so jo izplačali državi za osemdeset odstotkov podjetja. Zato je predsednik vlade decembra naročil revizijo prodaje.

Če je kdo pri tem - kljub trditvam ministrstev - morda le oškodoval državno premoženje, bodo skušali izvedeti še parlamentarci.
"Ob takih vprašanjih bi se moralo odzvati Računsko sodišče, ki je pristojno za pravno revizijski pregled takih podjetij, v katerih ima država pomembni delež," je prepričan Andrej Bajuk, predsednik NSi.
Na računskem sodišču seveda nočejo vnaprej razkriti, ali bodo revidirali tudi prodajo Sistemske tehnike.

"Odločitev o uvedbi takšne revizije bo sprejeta skupaj z sprejemom celoletnega načrta dela računskega sodišča. Celoleten program dela pa bo moral biti sprejet v naslednjih dneh," je povedal Tomaž Vesel, v.d. predsednika Računskega sodišča.Ministrstvo za finance je revidiralo le pravilnost postopkov prodaje Sistemske tehnike. Če se bo za revizijo odločilo tudi Računsko sodišče, pa bomo izvedeli tudi, ali so ravensko podjetje prodali ne le pravilno, ampak tudi za pravo ceno.