
V zaključnem poročilu mednarodne revizijske družbe PricewaterhouseCoopers niso našli dokazov o finančnih nepravilnostih ali slabem upravljanju in vodenju slovenskega odbora za Unicef ali njegovih zaposlenih, je na novinarski konferenci društva Unicef Slovenija dejal direktor financ in poslovanja pri mednarodnem Unicefu Lawrence Picard.
Unicef je namreč danes po Picardovih besedah objavil ključne ugotovitve neodvisne revizije poslovanja slovenskega odbora za Unicef, ki so jo izvedli maja letos. Revizorji mednarodne revizijske hiše PricewaterhouseCoopers so med svojim delom, kot je pojasnil, opravili razgovore s sedanjimi in nekdanjimi zaposlenimi, člani upravnega odbora, partnerji iz zasebnega sektorja in zunanjimi revizorji slovenskega odbora. Prav tako so po vseh razgovorih na sedežu odbora temeljito pregledali tudi vso ustrezno korespondenco in gradiva.
Revizorji niso našli nobenih dokazov o morebitnih nepravilnostih, je poudaril Picard in dodal, da so v 22 strani dolgem poročilu revizije tudi priporočila za izboljšanje načinov vodenja, vključno z razvojem, formalno uvedbo ter dokumentiranjem posebnih notranjih politik in postopkov ter potrebo po sklicu skupščine društva.
V Unicefu po njegovem mnenju pozdravljajo ugotovitve mednarodne revizije in so prepričani, da je revizijska hiša pozorno raziskala ter obravnavala vse ustrezne pripombe in očitke. Picard je večkrat ponovil, da zaupa revizorjem družbe PricewaterhouseCoopers.
Omenil je, da bo zasedanje slovenskega odbora Unicefa 28. junija, na njem pa bodo pregledali izsledke revizije in razpravljali o prehodu odbora oz. društva v fundacijo.
Kot je še povedal, je bil cilj Unicefa identificirati domnevne nepravilnosti v delovanju slovenskega odbora. "Unicef je prepoznal, da to obstaja, zato v slovenskem Unicefu začenjamo na novo," je optimističen Picard. Za Picarda je namreč najpomembnejše poslanstvo Unicefa – dobrobit otrok.
Revizijo je sicer naročil mednarodni Unicef, revizija pa ne bo javno objavljena.
Konference se je v imenu javnosti udeležil tudi Gašper Tič iz civilne pobude za boljši Unicef, ki se z izsledki revizije ne strinja. "Izdelkom revizije absolutno ne verjamemo zaradi svojih razlogov. V Sloveniji smo že navajeni, da v nobenem propadajočem podjetju ni nič narobe, nobena revizija ne ugotovi nepravilnosti, nobeden ne odgovarja in tako dalje," je ogorčeno dejal.
"Izpostavljamo pa moralno etično vprašljivost delovanja zadnjega in predzadnjega vodstva Unicefa. Z vsemi temi ljudmi se ne zgodi nič. Gre za popolno ignoranco do naše iniciative, imamo dober namen, gre nam za pravico in resnico," je razočarano dejal Tič in zagotovil, da nobeden od članov iniciative ne želi prevzeti kakšne funkcije v novem Unicefu.
Na domnevne nepravilnosti v Unicefu Slovenija sta sredi januarja opozorili Milena Zupančič in Vita Mavrič, ki sta zato odstopili kot ambasadorki dobre volje. V društvu so očitke zavrnili. Inšpekcija za nadzor delovnih razmerij pa je ugotovila nekaj kršitev zakona o delovnih razmerjih.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.