Odločitev, da območje evra ne bi pomagalo Grčiji, bi lahko pomenilo tveganje za sesutje njenega finančnega sistema, kar bi sprožilo učinek domin v nekaterih drugih državah in zaton evra ter poslabšanje krize v celotni EU, je premier Borut Pahor danes v odgovoru na poslansko vprašanje utemeljeval odločitev za pomoč Grčiji.
Države območja evra so se morale odločiti, ali ravnati sebično in Grčiji ne dati nobenih posojil, ali biti solidarne, "delno tudi iz sebičnih razlogov", in pomagati Grčiji, da se izvleče iz krize, je dejal Pahor v odgovoru na poslansko vprašanje Zmaga Jelinčiča Plemenitega (SNS), kakšna so zagotovila, da bo Grčija Sloveniji vrnila pomoč, in ali bo vlada zahtevala garancijo. Jelinčič je vprašal: "Zakaj se Slovenija ni zoperstavila Evropski uniji in zakaj vlada vedno pristaja na vsak njihov diktat? Zakaj niste zahtevali zavarovanje posojila, morda v obliki otokov?"
"Ljudje so lačni, študenti nimajo za preživetje in študij, vi pa najemate kredit. Dobro veste, da od Grčije ne bomo videli niti ficka," je bil ogorčen prvak SNS.
Pahor meni, da bi, če območje evra Grčiji ne bi dalo posojil, tvegali sesutje njenega bančnega in finančnega sistema, kar bi v nekaterih državah povzročilo učinek domin, in verjetno zaton valute evro. "To bi pomenilo tudi hitro in globoko poslabšanje gospodarske in finančne krize v celotni EU z nepredvidljivimi posledicami," pravi premier.
Članstvo v območju evra je Sloveniji v času krize koristilo in ji zmanjšalo gospodarske in socialne težave, morebiten razpad evrskega območja pa bi Sloveniji škodoval, pravi Pahor in dodaja, da je za Slovenijo pomembna samo stabilna evropska valuta.
'Grčijo bodo nadzorovali'
Grčijo bodo nadzorovali pri izpolnjevanju pogojev. "Imamo – to smo si izposlovali – pravico presojati, ali bodo Grki izpolnjevali ukrepe reform, ki so jih dolžni, če želijo našo pomoč," je dejal Pahor in zagotovil, da bo slovenska vlada, če Grčija pogojev ne bo izpolnjevala, umaknila pomoč.
'Rešujemo nemške investicije'
Jelinčič je prepričan, da Grčija posojil Sloveniji ne bo vrnila in da gre pri pomoči za "reševanje nemških investicij v Grčiji". Jelinčič tudi vztraja: Denarja nikoli ne bomo več videli. "To ve ves svet," pravi in dodaja, da Pahor namerava potopiti Slovenijo še pred koncem mandata. Dodaja, da bomo pomagali tujim investitorjem in bankam.
Slovenija po Pahorjevih besedah sodi med države, ki niso v krizi, kot je Grčija, niti na robu krize ter ne v položaju kot tri druge države, ki niso v območju evra, pa jim EU že pomaga. Glavne težave Slovenije so primanjkljaj in pogoji konkurenčnosti. "Bonitetna ocena – z opozorilom na deficit in na dvig pogojev konkurenčnosti – ostaja ugodna," je še dejal predsednik vlade.
Spor med Gantarjem in Jelinčičem
Predsednik DZ Pavel Gantar je Jelinčiča opozoril, naj ne žali državljane nam prijateljske države. Jelinčič je namreč uporabil nekaj kar krepkih besed, s katerimi je orisal Grke.
Razprava med Jelinčičem in Pahorjem pa se je končala s sporom med Gantarjem in poslancem, ki meni, da predsednik DZ onemogoča razpravo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.