Prometni minister Patrick Vlačič je na slovesnosti ob srečanju internirank, političnih zapornic in ukradenih otrok nekdanjih nacifašističnih taborišč v Portorožu poudaril, da se je treba upreti reinterpretiranju zgodovine o drugi svetovni vojni.
"Kar se je zgodilo vam, se nikoli več ne sme zgoditi nikomur. Nihče nikoli ne bi smel pretrpeti toliko, kot ste ve," je nekdanje interniranke, politične zapornice in ukradene otroke nacifašističnih taborišč nagovoril Vlačič, ki je poudaril, da "tudi najhujša brezobzirnost in surovost fašističnega nasilja ni uspela zlomiti vas, ponosne Slovenke".
Vlačič je opozoril na prispevek nekdanjih internirank v boju proti fašizmu in nacizmu. "V najtežjih trenutkih, ko je pod fašističnim škornjem izginjalo vse, kar je bilo humanega, je solidarnost slovenskih taboriščnic razbijala grozote fašizma prav tako učinkovito kot streli partizanov," je dejal. "Pomembno je, da vaš glas utiša tiste, ki več kot 60 let po koncu druge svetovne vojne menijo, da je morda prišel čas, ko je mogoče zgodovino pisati drugače in lahko domoljubi in izdajalci, preganjalci in preganjani, zamenjajo vloge," je dodal.
Vlačič je še izpostavil, da še vedno živimo v svetu, kjer nekateri narodi zanikajo človekove pravice, skupine ljudi pa še živijo v mestih, ograjenih z bodečo žico in zidovi. "Ničesar ni, kar bi sodobni svet lahko povedal v svoje opravičilo. Ni zločinov časa, so le zločini ljudi. Če si pred njimi zatiskamo oči, nanje vedno znova pristajamo," je še dejal.
Piranski župan Tomaž Gantar je izpostavil, da srečanja, kot je današnje, poleg zgodovinske resnice posredujejo tudi izkušnje internirank o solidarnosti in medsebojni pomoči v času stisk in trpljenja. Generalni sekretar Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije Andrej Šušteršič pa je poudaril, da so ženske v težkih trenutkih, ki so jih preživljale med drugo svetovno vojno, vzdržale predvsem zaradi lastne volje in vrednot solidarnosti in tovarištva.
Med drugo svetovno vojno je bilo iz ozemlja Slovenije v različna taborišča odpeljanih 63.000 ljudi, skoraj 10.000 pa se iz njih ni več vrnilo. Kot je poudarila nekdanja interniranka Sonja Vrščaj, udeleženkam vsakoletno srečanje pomeni priložnost za druženje in obujanje spominov na obdobje internacije.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.