V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok so pridobili mnenje vrhovnega državnega tožilstva o predlogu družinskega zakonika. Tožilstvo v mnenju obravnava vprašanje, ali je ustavno dopustno otroku z zakonom odvzeti pravico do matere in očeta. Po njihovem mnenju so rešitve v predlogu preuranjene, saj bi bilo treba izvesti strokovno analizo.
Tako istospolni partnerji kot otroci sta skupini, ki uživata ustavnopravno varstvo. Pravica istospolnih partnerjev do nediskriminatornega obravnavanja in tako tudi do posvojitve otrok pa je nujno omejena s pravico največje otrokove koristi, so zapisali na vrhovnem državnem tožilstvu.
Ni dvoma, da je otrok iz naravnih razlogov, ki se jih z zakonom ne da preprečiti, za pravico do matere in očeta velikokrat prikrajšan, vendar tega "ne moremo enačiti s primerom, ko bi to pravico otroku odvzel zakon", pojasnjujejo.
Največjo otrokovo korist, ki je konvencijsko in ustavno varovana, predlagani zakon po njihovih navedbah v zvezi s starševsko skrbjo opredeljuje kot skrb za otrokove materialne, čustvene in psihosocialne potrebe. Kaj za te potrebe pomeni odvzeti mu pravico do matere in očeta, pa ni več samo vprašanje prava, temveč predvsem vprašanje stroke, poudarjajo. Tu po njihovih navedbah ne zadošča bežno sklicevanje na tujo literaturo, ampak je treba za potrebe predlaganega zakona opraviti temeljito analizo. Predlagana rešitev je preuranjena, saj upošteva samo interese istospolnih partnerjev, ocenjujejo na tožilstvu.
Sicer na tožilstvu podpirajo celovit prenos pristojnosti za odločanje v družinskih zadevah na sodišča in možnost sklepanja ženitnih pogodb.
Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc, tožilstvo pritrjuje njihovemu nasprotovanju novi definiciji družine. Ob tem je spomnil, da jim z ministrstva za delo, družine in socialne zadeve na prvo pobudo niso poslali vseh pripomb iz javne razprave, tudi mnenja tožilstva.
Iz odločbe informacijske pooblaščenke, po kateri so omenjeno mnenje dobili, pa izhaja tudi, da ministrstvo ne poseduje nikakršnih dokumentov o načinu priprave predloga zakonika, pravi Primc. Po njegovih besedah to kaže, da je bil predlog pripravljen nestrokovno, zato predlaga umik zakonika iz parlamentarne obravnave. Kot pravi Primc, ga ne bi presenetilo, če je del razlogov za gonjo, ki se v zadnjem času dogaja proti generalni državni tožilki Barbari Brezigar, tudi v omenjenem mnenju tožilstva.
Civilna iniciativa je do sedaj zbrala že več kot 40.000 podpisov peticije za družino in pravice otrok, pravi Primc. Če bo DZ nadaljeval obravnavo družinskega zakonika, pa je njihov naslednji cilj, da zberejo 100.000 podpisov. Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo predlog družinskega zakonika, ki je v drugi obravnavi, obravnaval 4. maja.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.