Slovenija

'Rešitve v predlogu preuranjene'

Ljubljana, 21. 04. 2010 14.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ali je ustavno dopustno otroku z zakonom odvzeti pravico do matere in očeta? S tem vprašanjem se je ukvarjalo vrhovno državno tožilstvo.

V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok so pridobili mnenje vrhovnega državnega tožilstva o predlogu družinskega zakonika. Tožilstvo v mnenju obravnava vprašanje, ali je ustavno dopustno otroku z zakonom odvzeti pravico do matere in očeta. Po njihovem mnenju so rešitve v predlogu preuranjene, saj bi bilo treba izvesti strokovno analizo.

Tako istospolni partnerji kot otroci sta skupini, ki uživata ustavnopravno varstvo. Pravica istospolnih partnerjev do nediskriminatornega obravnavanja in tako tudi do posvojitve otrok pa je nujno omejena s pravico največje otrokove koristi, so zapisali na vrhovnem državnem tožilstvu.

Družina
Družina FOTO: Reuters

Ni dvoma, da je otrok iz naravnih razlogov, ki se jih z zakonom ne da preprečiti, za pravico do matere in očeta velikokrat prikrajšan, vendar tega "ne moremo enačiti s primerom, ko bi to pravico otroku odvzel zakon", pojasnjujejo.

Največjo otrokovo korist, ki je konvencijsko in ustavno varovana, predlagani zakon po njihovih navedbah v zvezi s starševsko skrbjo opredeljuje kot skrb za otrokove materialne, čustvene in psihosocialne potrebe. Kaj za te potrebe pomeni odvzeti mu pravico do matere in očeta, pa ni več samo vprašanje prava, temveč predvsem vprašanje stroke, poudarjajo. Tu po njihovih navedbah ne zadošča bežno sklicevanje na tujo literaturo, ampak je treba za potrebe predlaganega zakona opraviti temeljito analizo. Predlagana rešitev je preuranjena, saj upošteva samo interese istospolnih partnerjev, ocenjujejo na tožilstvu.

Sicer na tožilstvu podpirajo celovit prenos pristojnosti za odločanje v družinskih zadevah na sodišča in možnost sklepanja ženitnih pogodb.

Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc, tožilstvo pritrjuje njihovemu nasprotovanju novi definiciji družine. Ob tem je spomnil, da jim z ministrstva za delo, družine in socialne zadeve na prvo pobudo niso poslali vseh pripomb iz javne razprave, tudi mnenja tožilstva.

Družina
Družina FOTO: Reuters

Iz odločbe informacijske pooblaščenke, po kateri so omenjeno mnenje dobili, pa izhaja tudi, da ministrstvo ne poseduje nikakršnih dokumentov o načinu priprave predloga zakonika, pravi Primc. Po njegovih besedah to kaže, da je bil predlog pripravljen nestrokovno, zato predlaga umik zakonika iz parlamentarne obravnave. Kot pravi Primc, ga ne bi presenetilo, če je del razlogov za gonjo, ki se v zadnjem času dogaja proti generalni državni tožilki Barbari Brezigar, tudi v omenjenem mnenju tožilstva.

Civilna iniciativa je do sedaj zbrala že več kot 40.000 podpisov peticije za družino in pravice otrok, pravi Primc. Če bo DZ nadaljeval obravnavo družinskega zakonika, pa je njihov naslednji cilj, da zberejo 100.000 podpisov. Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide bo predlog družinskega zakonika, ki je v drugi obravnavi, obravnaval 4. maja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ronk
21. 04. 2010 18.32
Če otrok nima očeta je za to prikrajšan - tega ne pozna. Če ima dva očeta je v vzgojnem delu zaveden. Za kom bo fantek v puberteti letal? Za puncami ali fanti? Kje bo iskal ljubezen? Nekaj je v genih zapisano nekaj pa tudi privzgojeno.
User71754
21. 04. 2010 18.03
@ronk Enostarševska družina je tudi samohranilka z nezakonskim otrokom - ki ga pa oče ne prizna. In je tako uradno "neznan". Bolje za otroka, da ima "neznanega" očeta, ki ga ne priznava? Vsak otrok ima biološkega očeta in mamo. Tega noben zakon ne odvzema. Ne more. Kdo pa otroka vzgaja, pa s tem nima nujno zveze. Niti to, ali sta biološka starša otroku znana ali ne. Tako je že danes. Tudi pri hetero razmerjih. Pa tega nihče ne problematizira. Edino se to počne, ko gre za homo razmerja. Se je kdo vprašal po pravih vzrokih za to?
ronk
21. 04. 2010 17.49
To da se lahko poročajo podpiram in prav je tako! Ne morejo pa posvojit otroka! Že zaradi tega ker ima otrok pravico do očeta in matere! Ne moremo primerjat enostarševske družine (iz različnih vzrokov) z zakonom, ki bo v naprej otroku odvzel pravico do matere in očeta!!
ronk
21. 04. 2010 17.47
To da se lahko poročajo podpiram in prav je tako! Ne morejo pa posvojit otroka! Že zaradi tega ker ima otrok pravico do očeta in matere! Ne moremo primerjat enostarševske družine (iz različnih vzrokov) z zakonom, ki bo v naprej otroku odvzel pravico do matere in očeta!
User71754
21. 04. 2010 17.00
Od kdaj se pa vrhovno tožilstvo ukvarja z družinskim pravom? Mar ni namen tožilstva ukvarjati se pregonom kaznivih dejanj - s kazenskim pravom torej. Seveda imajo BB & Co. na vrhovnem tožilstvu čas za torpediranje nove družinske zakonodaje in sodnih odloč povezanih s to problematiko (odločba o priznanju homo posvojitve iz ZDA) - kriminalci belih ovratnikov in ostale kriminalne združbe pa rajajo. Ker na tožilstvu raje politizirajo, namesto da bi se ukvarjali s pregonom kriminalcev. Sicer pa je mnenje vrhovnega tožilstva le eno mnenje - če pa menijo, da je zakon neustaven, pa naj predlagajo oceno ustavnosti, ko bo zakon sprejet. Še to: zakonodajno-pravna služba DZ je podala pripombe na cca 140 členov DZak (predvsem tehničnih pripomb), in tistih treh "spornih" členov, ki se tičejo istospolnih parov, ni med temi členi, na katere je bila dana pripomba. Za ZPS DZ očitno ti trije členi (vsaj pravno) niso sporni. Pravica otroka do očeta in mame pa je konstrukt. Ja, vsak otrok je spočet od moškega in ženske. In ima tako biološko mamo in biološkega očeta. Ni pa nujno, da z njima tudi živi in ga vzgajata. Kaj pa otroci v enostarševskih družinah? Bodo tudi njim priskrbeli očeta in mamo? Bodo samohranilke prisilno poročali? Jim jemali otroke in jih dajali v rejo ali posvojitev "mamam in očetom"? Bodo očete izvenzakonskih otrok prisilili, da priznajo očetovstvo? Kako pa tam deluje "pravica do mame in očeta"? G. Primc, bluzite na kvadrat. Niste ZA otroke, ste pa PROTI homo parom in njihovim pravicam.
foreverblue
21. 04. 2010 15.13
Seveda, temeljite analize je potebno opraviti. Ker je taka ureditev predlagana samo in izključno samo v Sloveniji. Ne, nikjer drugod po svetu je ne poznajo! In ne sklicujte se na tujo literaturo! Slovenija je speciifična dežela, za katero veljajo specifična pravila. Primerjalno pravo bi morali kar prepovedati...