
Odbor DZ za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje je na zaprti nujni seji obravnaval in podprl zaprtje poglavja o pravosodju in temeljnih pravicah za Hrvaško ter odprtje in zaprtje poglavja razno, je povedala vodja služba za odnose z javnostmi v DZ Karmen Uglešič. Za zaprtje poglavja o pravosodju je bila po neuradnih informacijah pomembna tudi rešitev vprašanja katastrske občine Pregara, ki sta jo Slovenija in Hrvaška dosegli v torek.
Pika na i pri reševanju vprašanja prenosa zemljiške knjige za Pregaro je bila odločitev Slovenije, da Hrvaški da jasen namig, da jo bo težko podprla pri njenem vključevanju v EU, če vprašanje Pregare ne bo zaprto, je dejal pravosodni minister Aleš Zalar.
Kot je ob današnjem obisku te istrske vasice tik ob meji s Hrvaško in srečanju z njenimi krajani povedal Zalar, se je vprašanje prenosa zemljiške knjige za Pregaro iz Buzeta v Koper začelo reševati leta 2005. Tedaj je slovenska stran prevzela vso dokumentacijo in jo nastavila v svojo zemljiško knjigo, vendar bi Slovenija morala formalno potrditev dogovora dobiti z izročitvijo posebne diplomatske note s strani Hrvaške.
Na hrvaški strani pa je nato "prišlo do politične odločitve, da se vsa vprašanja, ki se kakor koli dotikajo medsosedskih odnosov – ne nujno samo odprtega mejnega vprašanja – do dokončne odločitve sprejemajo vsaj na nivoju ministrstva za zunanje zadeve", je še pojasnil Zalar.
Hrvaška naj bi v torek zaključila pogajanja
O zaprtju še preostalih poglavij v pogajanjih Hrvaške z EU bo v petek zjutraj odločal še odbor za zadeve EU. Hrvaška naj bi nato v torek glede na priporočilo Evropske komisije na pristopni konferenci v Luksemburgu pogajanja o članstvu zaključila, če ne bo zadržkov katere od držav članic. Na vrhu povezave, ki bo v četrtek in petek v Bruslju, pa naj bi voditelji članic EU potrdili tudi ciljni datum 1. julij 2013, ko naj bi postala 28. članica povezave.
S tem bo Hrvaška sklenila dobrih pet let in pol dolga pogajanja za članstvo v EU. A njeno delo še ni povsem končano. Evropski komisar za širitev Štefan Füle je minuli petek pojasnil, da bo za Hrvaško veljalo strogo spremljanje izpolnjevanja meril, sploh pri poglavju o pravosodju, ki je veljalo za "poglavje vseh poglavij".
Poostren nadzor izvajanja pravosodnih reform na Hrvaškem do njenega polnopravnega članstva v EU je v ponedeljek napovedala tudi nizozemska veleposlanica na Hrvaškem Stella Ronner-Grubačić, potem ko je v soboto prišlo do napadov na udeležence Parade ponosa v Splitu. Nizozemska je ena od držav, ki so najbolj vztrajale, da mora Hrvaška doseči polno sodelovanje s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine ne območju bivše Jugoslavije, kar je tudi del poglavja o pravosodju. Veleposlanica je še izpostavila, da so človekove pravice zelo pomemben del poglavja o pravosodju, ki ga Hrvaška še ni zaprla.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.