Vlada je pripravila predlog zakona o vračanja podržavljenega premoženja, ki naj bi zagotovil hitrejše zaključevanje postopkov, s tem pa tudi uveljavljanje pravice do odločanja v razumnem roku. Pred upravnimi organi je še 1900 nerešenih zadev, po besedah ministra za pravosodje Lovra Šturma pa bi morale biti rešene do izteka mandata te vlade. "Vendar pa to najbrž ne bo moglo veljati za tiste primere, kjer je še vedno odprto vprašanje državljanstva," je dejal.
Predlog zakona ne širi kroga upravičencev in ne omogoča uveljavljanja novih pravic. Znova pa so status denacionalizacijskih upravičencev dobili rojeni na območju sedanje republike Slovenije, ki so praviloma tudi slovenske narodnosti, a so se pozneje preselili na območje nekdanjih republik SFRJ in imajo sedaj državljanstvo ene izmed držav, ki so nastale iz nekdanjih republik skupne države. Takim osebam predlog priznava status upravičenca, če so bile rojene na območju sedanje republike Slovenije in če so bili na istem območju rojeni tudi njihovi starši.
Predlog zakona za tuje državljane predpisuje pogoj vzajemnosti. Tuj državljan je tako upravičenec le, če je tudi slovenskemu državljanu v njegovi državi priznana taka pravica.
Glede dogovora o zamenjavi zemljišča družine Strojan pri Ambrusu z zemljiščem v lasti države na območju MOL pa je župan dejal, da "zamenjava zemljišča očitno sploh ni možna, ker je zemljišče v denacionalizaciji".
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.