Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v prostorih ministrstva za zunanje zadeve v Ljubljani sestal s Tomom Križnarjem, ki se je nedavno vrnil v Slovenijo iz zapora v Sudanu. Po slabi uri pogovorov je Križnar na vprašanje, kakšni so njegovi načrti glede vrnitve v Sudan, odgovoril, da je sicer iz države izgnan, vendar verjame, da "se bo dalo marsikaj", ko se bodo stvari pomirile. Na vprašanje, kdo ga je po njegovi oceni rešil iz zapora v El Fašerju, pa je odgovoril: "Alah".
"Resnično sem se vživel v vlogo mirovnega posrednika. Že od malega sem nekakšen predstavnik za mir. Najprej v svoji družini, ulici, vasi, pa potem širše...," je povedal Križnar, ki je januarja odpotoval v Sudan kot poseben odposlanec predsednika Janeza Drnovška za Darfur.
Dodal je, da sam ni z nikomer skregan. "Niti s sudansko vlado, niti z džandžavidi, niti z nobeno od frakcij. Tudi v Sloveniji nameravam posredovati za mir in pomagati, da bi se ljudje med seboj razumeli." In tudi Slovenija lahko po Križnarjevih besedah veliko stori. "Sebe še vedno vidim kot posrednika, čeprav neuradnega, in bom še naprej poskušal predstaviti Slovenijo kot državo, ki ji je mar".
Glede njegovega reševanja iz zapora je Križnar poudaril, da vsega ne more povedati. "Vendar je res, da se je tam doli nad mano spravil cel hudič. Vse kaže, da so bile kar hude igre, vendar smo dobro zvozili," je dodal. Kot je še pojasnil, je v sam Sudan težko priti. "Kar zaprosite za vizo, pa boste videli in potem me boste lažje razumeli, zakaj sem po 14 dneh (čakanja na vizo) dejal, naj mi vrnejo potni list". "Če so meje, so narejene zato, da se jih prestopa. Človek je to zmeraj počel. Meje je potrebno zmeraj širiti, še posebej, če so na drugi strani trpeči otroci in ženske," je še dejal.
Rupel - ''prijatelj na daljavo''
Kot je po srečanju dejal Rupel, sta si s Križnarjem povedala "nekaj zgodb iz časa, ko je bil gospod Križnar v zaporu". "Na nek način, čeprav na daljavo, smo postali prijatelji," je še povedal minister, v isti sapi pa dodal, da si želi, da bi bilo "takšnih prijateljstev čim manj".
MZZ je po oceni Rupla za Križnarjevo rešitev storilo "vse, kar je bilo potrebno". "Križnarja sem danes tudi zaprosil, da se, če se bo ponovno odpravil v tiste kraje, prej oglasi na MZZ, da bi mu dali na pot ne samo nasvete, ampak tudi kakšne papirje in lahko pomagali, da bi bil bolje zavarovan na kakšni svoji prihodnji misiji," je še dejal Rupel.
"Navsezadnje pa je ta zgodba poslala nek glas o Sloveniji. Mnogi v EU, arabskem svetu, Afriki, Bruslju, Arabski ligi so se ukvarjali s Slovenijo in ugotovili, da ima Slovenija dobre namene in da ima ljudi, ki jih skrbijo tudi svetovni problemi," je dodal Rupel.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.