V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so vse ukrepe, ki jim jih je po opravljenem eksternem nadzoru po smrti 16-mesečne deklice naložila Zdravniška zbornica Slovenije, začeli izvajati takoj po prejemu zapisnika, je zagotovil strokovni direktor Anton Crnjac.
Kot je povedal predstojnik klinike za pediatrijo Jernej Dolinšek, je priprava internega protokola za oceno dehidracije in zdravljenja dehidriranih otrok že v zaključni fazi in bo po njegovih zagotovilih povsem v skladu z evropskimi in svetovnimi standardi. Prav tako so vsi huje bolni otroci sprejeti v enoto za intenzivno terapijo, kjer se pripomočki oživljanja nahajajo ob otrokovi postelji.
Po navodilih direktorja Gregorja Pivca je bilo vodjem služb in klinik ter predstojnikom oddelkov naloženo, da ob že obstoječih rednih izobraževanjih na področju oživljanja in prepoznave kritično bolnih otrok poskrbijo za dodatno izvajanje redne strokovne presoje usposobljenosti zdravnikov in medicinskih sester iz postopkov oživljanja ter o tem dvakrat letno poročajo strokovnemu svetu UKC Maribor.

Dolinšek je v zvezi s tem pojasnil, da tovrstna usposabljanja osebja sicer pri njih redno potekajo že od prej, letos pa jih je že opravila več kot polovica kadra, kar pomeni, da bodo izobraževanja opravljali vsaj enkrat letno. Takšna intenziteta usposabljanja je po njegovih besedah nadstandardna, saj je tako pogosto ne opravljajo niti v skandinavskih državah.
Sicer pa je Crnjac povedal, da so poleg omenjenih v UKC Maribor sprejeli še vrsto drugih ukrepov, med drugim se želijo tudi kadrovsko okrepiti. Za zdaj so bili pri tem neuspešni, saj se na prvi razpis ni prijavil niti en pediater intenzivist, ta teden pa so objavili še enega, razširjenega tudi na tujino, in sicer za štiri pediatre.
Crnjac je med ukrepi dodal tudi to, da so se s pomočjo zdravstvenega ministrstva odločili še dodatno okrepiti tudi sodelovanje s pediatrično kliniko v Ljubljani.

Spomnimo ...
Kot je znano, so iz UKC Maribor 20. maja sporočili, da potekajo pravni in strokovni postopki v zvezi z zdravljenjem 16-mesečne deklice, ki je na tamkajšnji kliniki za pediatrijo umrla približno mesec poprej. Deklico so na kliniko za pediatrijo sprejeli z delovno diagnozo okužbe z rotavirusi. Hospitalizirana je bila skupaj z mamo, med diagnostičnim postopkom pa se je izkazalo, da gre še za dodatne zaplete, konkretno za pljučnico s sumom na sepso. Približno pet ur po sprejemu je prišlo do zastoja dihanja in srca, bolnica pa je tretji dan po hospitalizaciji umrla.
Zaradi omenjenega primera je bil 22. maja letos v UKC Maribor opravljen notranji strokovni nadzor, nato pa so za zunanji nadzor zaprosili še Zdravniško zbornico Slovenije. Odbor za strokovno-medicinska vprašanja pri zdravniški zbornici je mariborski bolnišnici naložil takojšnjo uvedbo nujnih ukrepov, po treh mesecih pa naj bi zbornica strokovni nadzor ponovila.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.