Vlada je sprejela zakon o železniškem prometu in zakon o Slovenskih železnicah, ki korenito spreminjata celoten železniški sektor. Če bi bil podoben sistem zastavljen leta 1994, ko se je začela gradnja avtocest, bi imeli danes po besedah ministra za promet Patricka Vlačiča v Sloveniji tako avtoceste kot moderne železnice.
Kot je pojasnil minister Vlačič, nova železniška zakonodaja predvideva holdinško organiziranost Slovenskih železnic, ki bodo imele tri glavne odvisne družbe – za tovorni promet, potniški promet in infrastrukturo. "Menimo, da bomo tako dosegli večjo transparentnost poslovanja, železnice pa bodo na ta način bolj pripravljene na izzive prihodnosti," je dejal.
Nova zakonodaja prinaša tudi bistvene spremembe na področju investicij. Novogradnje bo po novem izvajala gospodarska družba, ki bo v 100-odstotni državni lasti; bodisi bo to posebna družba bodisi bo to delo opravljala družba DDC. Družbo za svetovanje in inženiring DDC je treba po Vlačičevih besedah reformirati, saj nima več toliko nalog kot nekoč. "Videli bomo, če je to prava rešitev za železnice," je zatrdil Vlačič, ki poudarja, da ima vlada glede DDC tri možnosti: ali ga proda ali razpusti ali pa pripravi za investicije v železniško infrastrukturo oziroma vse državne investicije.
Kot je pojasnil Vlačič, gre pri predlaganem sistemu za sistem neposrednega inženirja. Na novinarsko vprašanje, zakaj teh nalog ne bo opravljala direkcija za vodenje investicij v javno železniško infrastrukturo, minister odgovarja, da je ta kadrovsko podhranjena. Po njegovih besedah je namreč strokovnjakov za izvedbo načrtov države in ministrstva glede investicij v železniško infrastrukturo premalo.
Izvajanje nadgradenj bo dodeljeno prek javnih razpisov, obnovo in vzdrževanje pa bodo izvajale Slovenske železnice.
Sprejetje zakona o železniškem prometu je sicer po Vlačičevih besedah potrebno tudi zaradi uskladitve slovenskega pravnega reda z evropskim. Evropska komisija je namreč proti Sloveniji sprožila postopek zaradi neuresničevanja pravnega reda EU na področju železniške zakonodaje.
Nadzorni svet železnic znova v polni zasedbi
Druga pomembna odločitev s strani vlade, ki je pomembna za železnice, je, da je vlada v nadzorni svet Slovenskih železnic imenovala Romano Fišer in Alenko Podbevšek. "Nadzorni svet Slovenskih železnic je zdaj v polni zasedbi in lahko nadaljuje z delom pri sanaciji železnic," je še dejal Vlačič.
Nadzornike od sredine letošnjega maja vodi Igor Zajec, člani pa so poleg danes imenovanih Fišerjeve in Podbevškove še Branka Neffat, Bojan Rosi, Silvo Berdajs, Jože Pavšek in Nikola Kneževič.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.