Ministrstvo za zdravje in ministrstvo za finance bosta do 1. septembra pripravila predloge, kako bodo rešili finančne težave bolnišnic, ki jim grozi blokada računov, je po sestanku pri premierki Alenki Bratušek dejal minister za zdravje Tomaž Gantar.
Prednostno bodo reševali problematiko družinskih zdravnikov in koncesionarjev, pa tudi problematiko brezposelnosti mladih zdravnikov, za kar bo po ministrovem mnenju potreben dogovor s stroko. Najti bo treba rešitev, kako bi jih lahko kar najbolj zaposlili in tudi okrepili tiste dele slovenskega zdravstva, v katerih je resnično kadrovsko pomanjkanje, je dejal.
Poleg tega so se na sestanku dogovorili, katere zadeve v zdravstvu bodo reševali na dolgi rok. To je priprava ustreznih strategij in zdravstvene reforme, je dejal Gantar. Ob tem je dodal, da bodo do konca poletja podaljšali čas javne razprave o zakonu o zdravstveni dejavnosti.
Bratuškova: Za javno zdravstvo in proti korupciji
Bratuškova je po sestanku izrazila zadovoljstvo, da so se deležniki v zdravstvu danes zbrali za eno mizo in se večinoma strinjali o odprtih vprašanjih. "Kriza v Sloveniji in Evropi je dejstvo. Dejstvo je tudi, da bo treba krizi prilagoditi tudi naše zdravstvo. Vsi za to mizo pa smo se strinjali, da je nujno treba ohraniti dobro javno zdravstvo in vsi za to mizo ostro obsojamo korupcijo, ne samo v zdravstvu, ampak kjer koli se dogaja," je pojasnila.
Premierka verjame, da bodo še pred 1. septembrom našli rešitev za finančne težave bolnišnic. Z ministrom za finance Urošem Čuferjem so se po njenih besedah že danes začeli pogovarjati o tem. "Zavedamo se, da do teh blokad ne sme priti," je poudarila. Konkretnih rešitev pa niso razkrili.
Glede morebitne finančne pomoči bolnišnicam iz proračuna je Gantar dejal le, da ne bi rad prehiteval. Ob tem je pojasnil, da se bo v prihodnjem tednu sestal z nekaterimi dobavitelji. "Mislim, da je bil velik korak narejen že s tem, da se zavedamo, da so dodatna sredstva v tem trenutku potrebna in s sprejemanjem zakonodaje tudi po hitrih postopkih ne moremo zagotoviti," je dejal. Je pa zadovoljen, da Čufer razume finančne težave bolnišnic.
Glede interventne zakonodaje je Gantar napovedal, da bo zagotovo sprejeta, predvidoma po koncu poletja. Sicer pa bo imela vlada nekaj več časa za sprejetje interventnega zakona, če bodo drugače našli rešitev za finančne težave bolnišnic. Poudaril je, da je zakon vsekakor treba sprejeti že zato, ker bo reševal tudi vprašanja evropske direktive o prostem pretoku bolnikov. Ta namreč začne veljati letos jeseni.
Minister tudi meni, da ni smiselno, da bi Ekonomsko-socialni svet v petek obravnaval predlog interventnega zakona glede na to, da ni usklajen niti na ravni koalicije.
Že prihodnji teden bo Gantar začel reševati vprašanja, kot so pogoji podeljevanja koncesij. Dejal je tudi, da se v celoti zavedajo problematike preobremenjenosti družinskih zdravnikov. To težavo so po njegovih besedah že začeli reševati, v kratkem, predvidoma v prihodnjem tednu, se bo tudi sestal s predstavniki družinskih zdravnikov, da bodo dodelali rešitve.
"Čemu nameniti denar, če zdravje ni prioriteta?"
Predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine Praktik.um Igor Muževič je s sestankom zadovoljen, saj da je "prvič prišlo do pripravljenosti za poslušanje o problematiki v zdravstvu, ki se je v zadnjih 20 letih tako nakopičila, da smo tik pred razpadom sistema". Po njegovem mnenju se Bratuškova zelo zaveda problematike. Muževič tudi meni, da se je na sestanku najbolj zapletlo glede vprašanj koncesionarstva.
Čufer je po njegovih besedah povedal, da je stanje v proračunu slabo in bo še slabše. Čufer je sestanek predčasno zapustil. Glede nesoglasij znotraj koalicije o interventnem zakonu je Muževič pozval "vse, ki ustvarjajo nesoglasja, naj razmislijo, koliko bruto domačega proizvoda namenimo v Sloveniji za zdravstvo in koliko je povprečje EU". "Videli bodo, kako je v resnici podhranjeno zdravstvo. Čemu potem nameniti denar, če zdravje ni prioriteta?" se je vprašal.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.