Parlamentarni odbor za finance in monetarno politiko je z vrsto dopolnil za plenarno sejo državnega zbora pripravil predlog novele zakona o davčnem postopku. Po besedah ministra za finance Franca Križaniča so temeljna izhodišča novele preglednost, pravna varnost, poenostavitev davčnega postopka in uskladitev z evropskim pravnim redom.
S tem se "zmanjšuje administrativno breme zavezancev za davek in davčnega organa ter spodbuja zavezance za davek k prostovoljnemu izpolnjevanju davčnih obveznosti. Med poglavitnimi rešitvami so med drugim razširitev nabora podatkov, ki so označeni kot davčna tajnost, skrajšanje časa vročitve z 20 na 15 dni, omogoča pa se tudi prekinitev davčnega postopka, če je treba opraviti poizvedbo pri pristojnih organih držav Evropske unije in pristojnih organih za izmenjavo podatkov," je navedel.
Določa se tudi odgovornost osebe, ki upravlja premoženje zavezanca, fizične osebe, razglašene za pogrešano ali opravilno nesposobno, in odgovornost osebe, ki opravlja s premoženjem umrle osebe do prevzema premoženja s strani pravnega naslednika. Hkrati predlagana novela po ministrovih besedah določa pogoje in posebnosti za odpis dohodnine za rezidente Slovenije, ki so od leta 2005 do 2008 prejemali dohodke v Avstriji.
Spreminja se več kot tretjina zakona
Po mnenju zakonodajno-pravne službe se s predlagano novelo spreminja več kot tretjina obsega osnovnega zakona, torej bi predlagatelj lahko pripravil povsem nov zakon. Pripombe zakonodajno-pravne službe so v glavnini upoštevali koalicijski poslanci, ki so vložili okoli 35 amandmajev. Vsa dopolnila je odbor potrdil.
V razpravi so poslanci med drugim poudarili člen, ki odpisuje davčni dolg slovenskih državljanov, ki so delali v Avstriji. Minister Križanič je izpostavil, da je "star problem" treba rešiti. Sistem, ki ga je vlada kot predlagateljica predloga novele pripravila, je pogojen s tem, da ti davčni zavezanci prejemke prijavijo davčni upravi.
Zakon o jamstveni shemi stoji
Odbor je razpravljal tudi o predlogu zakona o jamstveni shemi za fizične osebe, ki opravljajo gospodarsko ali kmetijsko dejavnost, ki ga je v obravnavo poslala skupina poslancev s prvopodpisanim poslancem Radovanom Žerjavom (SLS). Kot je pojasnil predsednik odbora Anton Rop (SD), je skupina poslancev predlog zakona želela umakniti iz procedure, vendar ni bilo možno, saj se je njegova obravnava že začela.
Zato je odbor sklenil, da predlagani zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo, kar obžalujeta poslanca Bogdan Barovič (SNS) in Zvonko Černač (SDS), saj je po njunem mnenju zakon primeren. Odbor je nato na Černačev predlog, ki ga je podprl tudi Rop, sklenil pozvati ministrstvo za finance oziroma vlado, da v roku enega meseca odboru predloži analizo uresničevanja zakona o jamstveni shemi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.